Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ars Independent 2013. Katowice ubrane w alternatywne kino

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Kadr z filmu "Świat" w reżyserii Alexa Pitstry
Kadr z filmu "Świat" w reżyserii Alexa Pitstry
Od 20 do 29 września w kinach stolicy Górnego Śląska odbywać się będzie kolejna edycja Ars Independent. Podczas festiwalu filmu niezależnego nie zabraknie nowego spojrzenia na animację czy kino cyfrowe.

Dwa duże letnie festiwale muzyczne (OFF oraz Nowa Muzyka), na stałe ugruntowały pozycję Katowic jako miasta przyjaznego alternatywnej kulturze. Podążając tym tropem, w stolicy Górnego Śląska odbędzie się kolejna edycja przeglądu najciekawszych propozycji z niezależnego kina, którego na próżno szukać na rodzimych afiszach filmowych. Organizowany po raz trzeci festiwal Ars Independent, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości w kinie offowym. Główną osią wydarzenia jest konkurs Czarny Koń - o zaszczytny tytuł zwycięzcy, 10 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Olafa Brzeskiego, powalczą zarówno debiutanci jak i reżyserzy swoich drugich filmów. W szranki stanie osiem tytułów: „Strażnica” autorstwa Pelin Esmer, obsadzone gwiazdami „Spotkania po północy” w reżyserii Yanna Gonzaleza, „Uwiedzeni” stworzone przez Jonasa Trueby, „I.D.” Kamala K.M., ekscentryczne „Oczekiwanie” wyreżyserowane przez M. Blasha, nieco krwawe „Uzumasa Jacopetti” autorstwa Moriro Miyamoto, „Apacze” Thierry’ego de Peretii’ego, oraz rodzime „Płynące wieżowce” autorstwa Tomasza Wasilewskiego. Wszystkie produkcje będą wyświetlane w katowickim Kinoteatrze Rialto.

Równocześnie do konkursu filmów fabularnych, odbywać się będą zmagania wśród animacji z całego świata. W jury, które wybierze Czarnego Konia Animacji zasiądzie Piotr Dumała (twórca takich animacji jak „Lykantropia”, „Franz Kafka” czy „Łagodna” - jest również wykładowcą m.in. na uniwersytecie w Sztokholmie i na Uniwersytecie Harvarda) oraz Wiktoria Pelzer (kuratorka sekcji animacji na festiwalu Vienna Independent Shorts oraz koordynatorka programu festiwalu Crossing Europe w Linzu). Łącznie, o główną nagrodę będzie się starać 30 filmów animowanych, podzielonych na trzy festiwalowe sety. Odbędzie się również specjalny pokaz „Dać mu szansę!” z udziałem 11 produkcji, w trakcie którego widzowie wybiorą jeden tytuł, który weźmie udział we właściwej części konkursu. Animacja na Ars Independent będzie również reprezentowana przez retrospektywę twórczości Piotra Dumały czy najciekawsze prace studentów znanych i poważanych szkół animacji. W tym roku będą to duńska The Animation Workshop, paryska Szkoła Obrazu Gobelins oraz poznański Uniwersytet Artystyczny.

Nowością podczas trzeciej edycji Ars Independent będzie sekcja "Grasz?", w ramach której będą prezentowane machinimy, czyli filmy tworzone z pomocą gier - są one najlepszym dowodem na to, że do tworzenia kina nie trzeba koniecznie kamery, planu zdjęciowego, aktorów, ani zespołu animatorów. Natomiast dla tych, którym samo oglądanie takich produkcji to za mało, organizatorzy przygotowali spotkanie z Rossem Scottem – autorem kultowej serii machinim „Freeman’s Mind” oraz surrealistycznego krótkiego metrażu „Stranger In Need”.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy obraz „Świat” autorstwa Alexa Pitstry - film został zilustrowany zdjęciami Thijsa Glogera, który podczas 2. Ars Independent miał swoją retrospektywę. Reżyser w swoim najnowszym dziele zabiera widzów do Tunezji, gdzie poznajemy młodego pracownika wypożyczalni filmów, który poza pracą marzy o emigracji i tytułowym wielkim świecie. Natomiast zamknięcie festiwalu uświetni z kolei „Likwidacja”, nowy film Sébastiena Pilote’a, laureata zeszłorocznego Konkursu Czarny Koń (za obraz „Sprzedawca”). Jest to kino pełne emocji opowiadające o zwykłych ludziach, ich troskach i trudach codzienności. Pilote wkłada w ramy szekspirowskiego dramatu opowieść o poświęceniu w imię własnych wartości. Film zdobył nagrodę za scenariusz w sekcji Tydzień Krytyki na tegorocznym festiwalu w Cannes. Festiwalowym projekcjom będą towarzyszyć również inne wydarzenia - jak na przykład wystawa "Głośno!/Loud!", która przybliży główne nurty sztuki wideo od lat 60. ubiegłego stulecia do czasów obecnych.

Ars Independent będzie odbywać się w centrum Katowic: Kinoteatrze Rialto, kinie Światowid oraz Galerii Ateneum. Oficjalnym klubem festiwalowym trzeciej edycji festiwalu będzie Cybermachina. Karnety na projekcje są dostępne w cenach 90 i 80 zł (ulgowy), do kupienia w sieci Ticketportal.

Oficjalna strona internetowa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto