MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aspiryna na COVID-19? Nawet o 50 proc. zgonów mniej! Działanie kwasu acetylosalicylowego w ochronie przed powikłaniami infekcji SARS-CoV-2

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Kwas acetylosalicylowy, a potocznie – aspiryna, należy do najdłużej stosowanych leków z kategorii NLPZ.
Kwas acetylosalicylowy, a potocznie – aspiryna, należy do najdłużej stosowanych leków z kategorii NLPZ. gstockstudio/123RF
Jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych może zmniejszyć ryzyko śmierci na skutek COVID-19 nawet o połowę! To wyniki analiz dostępnych badań, w których oceniono śmiertelność infekcji u osób zażywających wcześniej niskie dawki aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego. Sprawdź szczegóły nowego odkrycia!

W zwalczaniu infekcji pomocne są leki przeciwzapalne, jednak działanie tych ogólnie dostępnych bez recepty i stosowanych najczęściej u chorych na COVID-19 wciąż jest przedmiotem badań.

Jednym z takich leków jest stosowany od ponad 120 lat kwas acetylosalicylowy (ASA) – tzw. aspiryna. Należy do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i występuje w lekach różnych producentów, także z innymi składnikami.

Związek jest pochodną kwasu salicylowego, który występuje naturalnie w korze wierzby czy malinach, ale ma bardziej drażniące działanie w stosunku do układu pokarmowego, ale tak samo wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Dowiedz się więcej na temat:

Ponadto dłuższa kuracja lekiem ma też działanie przeciwpłytkowe. Dzięki temu pomaga zapobiegać rozwojowi zakrzepicy i wspiera profilaktykę zawału serca czy udaru mózgu.

To jednak nie wszystko – kwas acetylosalicylowy znany jest ze swoich właściwości antywirusowych w stosunku do ludzkich koronawirusów, takich jak 229E czy MERS-CoV.

To wielokierunkowe działanie ASA to okazuje się niezmiernie istotne w przypadku pacjentów z COVID-19.

Według dostępnej literatury ciężki przebieg infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 wiąże się z dysfunkcją układu odpornościowego, nadmiernym nasileniem krzepnięcia krwi i zakrzepicą prowadzącą do niewydolności krążeniowo-oddechowej. Z tego powodu śmiertelność wśród chorych na COVID-19 pacjentów szpitalnych wynosi aż 11,5 procent. Tymczasem ogólna śmiertelność zakażenia w Polsce, choć stosunkowo wysoka, dotyczy 6,8 procent osób (tyle zgonów względem zakażeń notowano w połowie 2021 r.)

Aby ocenić wpływ zażywania niskich dawek kwasu acetylosalicylowego (zwykle to 75 mg) na przeżywalność pacjentów z COVID-19, badacze z Uniwersytetu Stanowego Michigan w USA przeprowadzili przegląd i analizę danych z dostępnych prac naukowych. Wybrali to tego celu 5 najlepszej jakości badań klinicznych z 900 dotyczących tego tematu. Do porównania wyznaczono dane grupy 6797 osób zażywających wcześniej ASA i 7268 osób, które nie stosowały leku.

Wśród zażywających aspirynę osób chorych na COVID-19 śmiertelność ogólna była o 53 procent niższa niż u tych, którzy przed infekcją nie przyjmowały kwasu acetylosalicylowego. Natomiast śmiertelność wewnątrzszpitalna użytkowników ASA była niższa o 49 procent.

Obiecujące wyniki zostały udostępnione przed recenzją naukową i mają charakter obserwacyjny, wymagają więc potwierdzenia w osobnym badaniu klinicznym. Nie stanowią podstawy do tego, by zacząć przyjmować lek w celach profilaktycznych, ponieważ z kuracją wiążą się istotne skutki uboczne.

Wiele osób jest też nadwrażliwych na salicylany. Związki tego składnika powinny być zażywanie tylko w sytuacjach, gdy istnieją do tego wskazania medyczne.

W przypadku infekcji oddechowej, również tej mogącej być skutkiem zarażenia nowym koronawirusem, osoby dobrze tolerujące ASA mogą zażywać go w celu łagodzenia objawów, a z dużym prawdopodobieństwem – dla wspomagania zwalczania infekcji.

COMPONENT {"params":{"source":"nm","show_thumbnails":true,"prev_id":"15424583"},"component":"gallery"}

Źródło:
Aspirin Use is Associated with Decreased Mortality in Patients with COVID-19: A Systematic Review and Meta-analysis medRxiv

ZOBACZ: Wakacyjna apteczka dla całej rodziny. Co zapakować? Ekspert: mgr Ana Krysiewicz, farmaceutka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto