Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Astronauta polskiego pochodzenia poleciał w kosmos

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Dziś o godzinie 17.38 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral wystartował prom kosmiczny Discovery z siedmioosobową załogą na pokładzie. Wśród nich jest Scott Edward Parazynski - Amerykanin o polskich korzeniach.

Po przeglądzie technicznym i dokonaniu niezbędnych napraw NASA dała zielone światło dla promu kosmicznego Discovery. Do najważniejszych napraw jakich dokonano należą m.in. zlikwidowanie wycieku płynu hydraulicznego z podwozia wahadłowca oraz usunięcie uszkodzeń na płytkach osłony termicznej znajdujących się na skrzydłach promu.

Jest to 23. misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w celu jej rozbudowy. Wyjątkowość tej misji polega na tym, że wśród siedmioosobowej załogi jest Amerykanin polskiego pochodzenia Scott Edward Parazynski. Jeszcze do niedawna obawiano się, że przeszkodą dla planowego startu wahadłowca będzie pogoda, jednak obawy te nie sprawdziły się. Start bowiem odbył się bez zakłóceń i wahadłowiec bezpiecznie wszedł na orbitę okołoziemską, rozpoczynając tym samym 14-dniową misję. Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną planowane jest na 25 bm. Przebieg misji można śledzić w TV NASA.

Scott Edward Parazynski urodził 28 lipca 1961 roku w Little Rock (stan Arkansas). Ma dwójkę dzieci z Gail Marie Vozzellą. Jego zainteresowania są dość obszerne, interesuje się bowiem wspinaczką, lataniem, nurkowaniem, jazdą na nartach, podróżami, stolarką i fotografią przyrodniczą. Odbył ponad 2000 godzin lotów samolotem. Ukończył z wyróżnieniem biologię na Akademii Medycznej w Stanford w 1989 r. Prowadził badania w NASA-Ames Research Center nad aklimatyzacją na dużych wysokościach oraz współtworzył projekty przyrządów do ćwiczeń dla długotrwałych misji kosmicznych. Wybrany po raz pierwszy na astronautę w 1992 r., miał zostać wysłany w 1995 jako wsparcie dla trzyosobowej grupy amerykańskich astronautów udającej się na stację Mir, ale z powodu zbyt dużego wzrostu, nie wziął udziału w misji. Odbył cztery misje kosmiczne, pierwszą w 1994 r. (STS-66), czyli ATLAS-3, a ostatnią w 2001 r. - dziewiątą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną, podczas której wykonał dwa spacery kosmiczne.

Głównym zadaniem astronautów podczas tej misji będzie zamontowanie kolejnego modułu (Harmony) spełniającego funkcję korytarza łączącego ze sobą inne, laboratoryjne moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nastąpi także wymiana części załogi oraz uzupełnienie zapasów żywności i innych niezbędnych rzeczy potrzebnych do pracy na ISS.

Discovery to najstarszy prom kosmiczny pozostający w czynnej służbie. To właśnie ten wahadłowiec wyniósł na orbitę okołoziemską teleskop Hubble’a oraz wznowił loty kosmiczne po katastrofie Challengera w 1986 i Columbii w 2003 r. We wrześniu 2002 roku przechodził gruntowny przegląd techniczny podczas którego przeprowadzono szereg napraw i udoskonaleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto