ATP w Londynie. Piąty triumf Federera

Szwajcar, Roger Federer, wygrał kończący sezon turniej World Tour Finals rozgrywany w londyńskiej hali O2. W walce o tytuł pokonał Rafaela Nadala. Tytuł deblowy zdobyli Daniel Nestor i Nenad Zimonjic.

W singlowym półfinale spotkała się turniejowa jedynka i dwójka - Hiszpan Rafael Nadal i Szwajcar Roger Federer. W ich bezpośredniej rywalizacji prowadził Hiszpan czternaście do siedmiu, ale to Szwajcar przemknął przez turniej jak burza, bez straty seta. Hiszpan zaś stracił siły w półfinałowym spotkaniu z Andym Murrayem.

Przy stanie po trzy w pierwszym secie, Szwajcar przegrał dwie pierwsze piłki przy swoim podaniu, ale wybronił się dobrym serwisem, a w następnym gemie serwisowym Nadala, miał szansę na przełamanie. Federer wykorzystał ją, zagrywając przepiękny kros bekhendowy. W następnym gemie Szwajcar serwował, a seta zakończył wygrywającym forhendem.

W drugim secie to Nadal jako pierwszy miał okazje na przełamanie. Szwajcarowi nie udało się obronić drugiej z nich i błyskawicznie zrobiło się 4:1. Nadal nie pozwolił odebrać sobie przewagi i wygrał tego seta. W tej partii Federer słabo serwował, miał tylko 42 procent trafionego pierwszego podania.

W trzecim secie Szwajcar zdobył przełamanie niespodziewanie przy stanie 1:2. Federer wygrał potem swoje podanie i zrobiło się 4:1. W następnym gemie Nadal nie utrzymał serwisu i Federer prowadził już 5:1 i serwował. Po chwili Szwajcar miał już trzy piłki meczowe. Zmarnował jedną okazję popełniając podwójny błąd serwisowy, ale następnej szansy nie wypuścił już z ręki. Mecz skończył się wynikiem 6:3, 3:6, 6:1 po godzinie i trzydziestu siedmiu minutach. Dla Federera jest to 66 tytuł w karierze i piąty triumf w kończącym sezon Masters. Zrównał się tym samym liczbą wygranych z Ivanem Lendlem. Federer wygrał bezpośrednio 32 piłki, 22 zepsuł. U Nadala bilans ten wyniósł jedenaście do dziewiętnastu. Za wygraną Szwajcar otrzymał 1,630,000 dolarów nagrody i 1500 punktów do rankingu.

W finale debla spotkały się pary numer dwa i trzy turnieju - Daniel Nestor/Nenad Zimonjic i Mahesh Bhupathi/ Maks Mirny. Obydwa deble spotkały się wcześniej w fazie grupowej i ten mecz wygrali Serb i Kanadyjczyk.

W pierwszym secie obydwie pary regularnie wygrywały swoje gemy serwisowe i o wyniku tego seta decydował tiebreak. Jako pierwsi małe przełamanie zdobyli Hindus i Białorusin po spięciu pod siatką przy serwisie zimo, nie udało im się jednak wykorzystać dwóch setboli. Chwilę później to Nestor i Zimonjic zdobyli pierwszą piłkę setową i od razu ją wykorzystali. W przerwie Zimonjic musiał skorzystać z pomocy masażysty.

W drugim secie obydwie pary także wygrywały swoje serwisy, szanse na przełamanie, i to od razu trzy pojawiły się przy stanie po trzy, przy serwisie Bhupathiego. Hindus stracił podanie, a Nestor i Zimonjic nie wypuścili już tej szansy, wygrywający serwis Zimonjicia zakończył mecz po godzinie i 21 minutach wynikiem 7:6 (8), 6:4.