ATP/WTA: Nadal i Stosur demolują

Tenisiści i tenisistki wchodzą w część sezonu rozgrywaną na kortach ziemnych. W tym tygodniu panowie grali w Monte Carlo, panie w Barcelonie i Charleston.

Swój trzeci turniej w karierze wygrała rozstawiona z jedynką Włoszka Francesca Schiavone. W finale turnieju Barcelona Ladies Open o puli nagród 220 tysięcy dolarów pokonała w niecałą godzinę swoją rodaczkę Robertę Vinci 6:1, 6:1. Schiavone zrewanżowała się w ten sposób za porażkę w zeszłorocznym półfinale barcelońskiej imprezy, jednocześnie była to jej trzecia wygrana z Vinci. Młodsza z Włoszek powetowała sobie porażkę wygrywając razem z Sarą Errani turniej deblowy. W finale pokonały parę szwajcarsko-włoską Timea Bacsinszky/Tathiana Garbin 6:1,3:6,10:2. ( Włoszka i Szwajcarka pokonały wcześniej grające z różnymi partnerkami Klaudię Jans i Alicję Rosolską). To już drugie zwycięstwo włoskiego debla.

Na amerykańskim zielonym korcie w Charleston (pula nagród 700 tys dolarów) swój drugi singlowy tytuł zdobyła rozstawiona z czwórką Australijka Samantha Stosur. W trwającym 52 minuty meczu zdemolowała Rosjankę Wierę Zwonariową (nr 7 imprezy) 6:0, 6:3. Zapowiadało się na wyższy wynik, ale połamana rakieta Rosjanki w czwartym gemie drugiego seta i drobna dekoncentracja Australijki dała Zwonariowej w drugim secie trzy gemy. W całym meczu Stosur wygrała 54 punkty, Zwonariowa - 21 (bezpośrednio wygrała tylko cztery piłki). Turniej deblowy wygrała para amerykańsko-rosyjska Liezel Huber/Nadia Pietrowa, pokonując Amerykankę Vanię
King i Holenderkę Michaellę Krajicek 6:3,6:4.

Rafael Nadal wygrał jedyną męską imprezę rozgrywaną w tym tygodniu, turniej Monte Carlo Rolex Masters (wygrał ją po raz szósty z rzędu). W finale szybko uporał się ze swoim rodakiem Fernando Verdasco 6:0, 6:1. Wynik ten nie jest żadnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że dziewięć ich poprzednich spotkań wygrał właśnie Nadal. Był to 37 wygrany przez Hiszpana turniej ( za zwycięstwo otrzymał 203 tysiące dolarów i 600 punktów do rankingu). To też 16 turniej z serii Masters w kolekcji Nadala. Tym sposobem zrównał się z Rogerem Federerem ( rekordzistą jest Andre Agassi z 18 tytułami Masters). W turnieju deblowym tytuł z zeszłego roku obroniła para serbsko-kanadyjska Nenad Zimojnic/ Daniel Nestor (nr 1 turnieju). Wygrywali po 44 minutach z indyjsko-białoruską parą numer pięć turnieju Mahesh Bhupathi/ Max Mirnyi 6:3 i 2:0, kiedy Białorusin poddał mecz z powodu kontuzji.