Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz…"

Ewa Bo
Ewa Bo
Na rynku wydawniczym ukazała się interesująca publikacja "Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz…".

W albumie zestawiono ze sobą 31 zdjęć (wybranych spośród 200), wykonanych w 1944 roku przez esesmanów, pokazujących zagładę Żydów w obozie Auschwitz II-Birkenau, z fotografiami tych samych miejsc, zrobionymi współcześnie przez Pawła Sawickiego.

Dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, we wstępie do książki napisał: "Postawiliśmy sobie za cel odnaleźć w terenie miejsca, które widać na zdjęciach albumu. Chcieliśmy ukazać z jednej strony ich dzisiejszą pustkę, ale z drugiej strony także ich charakter głębokiego śladu, który nie może ulec zatarciu. To jest istotą Miejsca Pamięci".

Posłuchajmy również wypowiedzi autora fotografii Pawła Sawickiego, który zgodził się porozmawiać nt tej publikacji z Wiadomościami 24.pl (za co serdecznie dziękuję!):

Co czuł Pan oglądając zdjęcia z okresu wojny?
- Zdjęcia z "Albumu Lili Jacob" znamy doskonale. To unikatowy dokument wizualny, pokazujący kolejne etapy eksterminacji w obozie Auschwitz II-Birkenau. Jednak przez pracę nad albumem musiałem oglądać je znacznie dokładniej i nieco inaczej, ponieważ musiałem zwracać uwagę na mnóstwo detali po to, aby odnaleźć te same miejsca dziś.

Czy praca nad albumem była trudna?
- Z jednej strony była to trudna praca analityczna, ale z drugiej oczywiście było to też trudne emocjonalnie, ponieważ cały czas towarzyszyły mi fotografie ludzi, wykonane dosłownie na kilka chwil przed ich śmiercią.

- Praca nad albumem była rzeczywiście wymagająca, bowiem należało odnaleźć same miejsca, a potem także przeanalizować pracę niemieckiego autora zdjęć, znaleźć odpowiednią perspektywę, czasami czekać na odpowiednie światło i w końcu wykonać podobne zdjęcie. A ponieważ od razu chciałem zrobić zdjęcie najbardziej zbliżone do oryginału, często trzeba było wykonać kilkadziesiąt fotografii, zanim udało się uchwycić w kadrze to samo, co na czarno-białym zdjęciu.

Jakie miał Pan odczucia, gdy stanął w tym samym miejscu co kilkadziesiąt lat temu niemiecki fotograf, by robić zdjęcia ludziom przybyłym do obozu?
- Nie chcę nawet zastanawiać się, co czuł niemiecki fotograf, robiąc fotografie dzieci na kilka chwil przed wejściem do rozbieralni komory gazowej. Na pewno podchodził do swojego zadania bardzo metodycznie, o czym świadczy cały historyczny album. Trudno też zastanawiać się, co myślały ofiary, kiedy w zupełnie obcym miejscu dostrzegały człowieka w mundurze z aparatem.

To bardzo trudne. Jednak to, co uderza, kiedy porównuję zdjęcia archiwalne i współczesne, to pustka dzisiejszego Miejsca Pamięci (...) Tamtych ludzi już nie ma, ale samo miejsce może w jakimś stopniu opowiedzieć nam ich historię.

Album "Auschwitz-Birkenau. Miejsca, na którym stoisz" został wydany w polskiej i angielskiej wersji językowej. Można go nabyć w księgarni na terenie Muzeum oraz w internetowej księgarni Miejsca Pamięci Auschwitz.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto