
Monika Chruścińska-Dragan
dziennikarzDziennik ZachodniKatowice

Czy przeciw COVID-19 będziemy szczepić się cyklicznie? Dr Kasperkiewicz: Trzeba będzie dostosować szczepionki
Czy szczepienia przeciw COVID-19 trzeba będzie powtarzać cyklicznie? Naukowcy nie wykluczają takiej konieczności. - Dużo zależy od tego, jakie rozwiązania technologiczne zaproponują firmy produkujące szczepionki. To jak silna będzie odpowiedź organizmu na szczepionkę, zależy także od preparatu. Od tego, jak mocno pobudza odporność wyselekcjonowany i zastosowany w szczepionce antygen - podkreśla dr Katarzyna Kasperkiewicz, immunolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w rozmowie z Moniką Chruścińską-Dragan.

Co warto wiedzieć o nowej szczepionce przeciw COVID-19? Skład, skuteczność, skutki. Sprawdź
Nowa szczepionka na koronawirusa. Pierwsze dostawy szczepionki amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson dotrą do Polski w połowie przyszłego tygodnia. To tydzień wcześniej niż rząd początkowo zakładał. Nim rozpoczną się szczepienia, warto dowiedzieć się o preparacie jak najwięcej. Podpowiadamy, jaka jest jego skuteczność, dla kogo jest przeznaczony i czy chroni przed bezobjawowym zakażeniem SARS-CoV-2.

Kiedy nowa szczepionka przeciw COVID-19 zawita do Polski? Wcześniej niż zakładano! Co wiemy o preparacie?
W połowie przyszłego tygodnia do Polski trafi pierwsza partia nowych szczepionek - zapowiedział 8 kwietnia wieczorem, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, Michał Dworczyk. Co tak naprawdę wiemy o nowej szczepionce?

Rehabilitacja pocovidowa na koszt NFZ. Kto będzie mógł skorzystać? Ośrodki Ustroń i Repty w gotowości, ale nie ma wytycznych
Rząd zapowiedział uruchomienie na koszt NFZ rehabilitacji dla osób, które zmagają się z powikłaniami po COVID-19. Program miał wystartować jeszcze w pierwszym tygodniu po świętach, ale nadal brakuje szczegółowych wytycznych. Jak usłyszeliśmy w śląskim oddziale Funduszu są one wciąż ustalane. Ośrodki rehabilitacyjne w regionie zapewniają, że są w gotowości. Część ma już także doświadczenie, bo oferowała podobne usługi komercyjnie bądź pracuje z ozdrowieńcami w ramach już realizowanych programów.

Maturzyści nie wrócą do szkół. Zdalne nauczanie możliwe także w maju. W tym tygodniu zapadną ważne decyzje
Najpierw do szkół wrócą uczniowie podstawówek, potem podopieczni placówek ponadpodstawowych. Jeśli pandemia nieco jeszcze wyhamuje, być może stanie się to nawet jeszcze w kwietniu. Choć maj wydaje się bardziej prawdopodobny. Maturzyści raczej już do końca pozostaną na zdalnym nauczaniu. Dla nich rok szkolny kończy się w piątek 30 kwietnia.

Prof. Jerzy Jaroszewicz o trzeciej fali pandemii: Należało spodziewać się, że będzie dłuższa i cięższa. Umierają coraz młodsi ludzie
Należało spodziewać się tego, że trzecia fala pandemii będzie większa, dłuższa i cięższa. W naszym szpitalu brakuje kilkudziesięciu pielęgniarek, kilkunastu lekarzy – przede wszystkim anestezjologów, ale także internistów i neurologów. Niedobory kadrowe są w tej chwili, brzydko mówiąc, gwoździem do trumny, czyli takim elementem, który najbardziej utrudnia opanowanie pandemii – przyznaje prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, w rozmowie z Moniką Chruścińską-Dragan.

Prof. Jerzy Jaroszewicz o trzeciej fali: Należało spodziewać się, że będzie dłuższa i cięższa. Umierają coraz młodsi ludzie
Należało spodziewać się tego, że trzecia fala pandemii będzie większa, dłuższa i cięższa. W naszym szpitalu brakuje kilkudziesięciu pielęgniarek, kilkunastu lekarzy – przede wszystkim anestezjologów, ale także internistów i neurologów. Niedobory kadrowe są w tej chwili, brzydko mówiąc, gwoździem do trumny, czyli takim elementem, który najbardziej utrudnia opanowanie pandemii – przyznaje prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, w rozmowie z Moniką Chruścińską-Dragan.

40-latkowie od dziś mogą zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19
KORONAWIRUS. W nocy ze środy na czwartek, 1 kwietnia, niespodziewanie rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób urodzonych do 1982 roku. Media społecznościowe zalała fala postów, w których Internauci chwalą się skierowaniami. Minister Michał Dworczyk, koordynator Narodowego Programu Szczepień, na antenie radia RMF.FM potwierdził oficjalnie doniesienia. Jak wyjaśnił, rejestracja osób po sześćdziesiątce zwolniła i zostały wystawione skierowania dla osób w wieku 40-60 lat.

COVID hamuje inne choroby. Ilu ludzi choruje na grypę, odrę, boreliozę? Inne choroby zakaźne są niebezpieczne
COVID-19 zdominował statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Co ciekawe, pandemia zatrzymała w minionym roku inne choroby zakaźne. Tak przynajmniej wynika z zestawienia inspektorów sanepidu. W porównaniu do 2019 roku o połowę spadła zachorowalność na krztusiec, rzadziej zapadaliśmy także na odrę i płonicę, zwaną także szkarlatyną. Nie odnotowano żadnego przypadku tężca, trzy razy mniej było przypadków różyczki. Ponad dwukrotnie spadła liczba zatruć salmonellą, a czterokrotnie innych bakteryjnych zatruć pokarmowych. Z jednej strony to efekt lockdownu, z drugiej - niewykluczone, że pacjenci rzadziej diagnozowali się i zgłaszali się z dolegliwościami do poradni.

Będzie nowy oddział covidowy w Bytomiu. Wojewoda wydał decyzję. Ale nie ma już sprzętu
Decyzją wojewody w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu uruchomiony ma zostać kolejny, trzeci już oddział dla pacjentów z COVID-19. W placówce trwają przygotowania. Zostały wstrzymane przyjęcia na oddziały kardiologii i neurologii. Wszystko niemal gotowe, tylko nie ma sprzętu. W szpitalu brakuje reduktorów tlenu i pieniędzy na ich zakup. – Zwróciliśmy się do wojewody z prośbą o pomoc w wyposażeniu oddziału – przyznaje Mirosława Cichocka, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa bytomskiego szpitala.