
Witold Głowacki
redaktor - publicystaPolskaWarszawa

Nowe warianty koronawirusa doprowadziły do nowych lockdownów w Europie
Maleje prawdopodobieństwo, że w najbliższych tygodniach odetchniemy od obostrzeń i od pandemii. W Europie rośnie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa, coraz więcej krajów decyduje się więc na lockdown, lub stan do niego zbliżony

Wyścig z koronawirusem staje się coraz trudniejszy. Trzeba szczepić szybciej. Tylko czym?
Nowa, błyskawicznie się rozprzestrzeniająca mutacja koronawirusa doprowadziła do kolejnego lockdownu w Wielkiej Brytanii i zagraża całej Europie. To z kolei sprawia, że jeszcze ważniejsze jest maksymalnie efektywne prowadzenie akcji szczepień. Dobra wiadomość jest taka, że w krajach, w których taka akcja już się rozpoczęła, maleje odsetek sceptycznych wobec szczepionek przeciwko COVID-19. Gorsza jest taka, że w Polsce nie sposób jeszcze ocenić, jakie będzie realne docelowe tempo prowadzenia programu szczepień. Jasne jest jedno: trwa wyścig z czasem.

Szczepionki bez kolejki dla celebrytów. Co wynika ze skandalu?
Kilkanaścioro celebrytów - od Krystyny Jandy po Krzysztofa Maternę - zostało zaszczepionych jeszcze w „zerowej” fazie trwania całego programu szczepień. Wybuchła burza, która ostatecznie może paradoksalnie przyczynić się do spopularyzowania szczepionek wśród Polaków.

Szczepionki coraz bliżej, Polacy coraz bardziej sceptyczni
Około połowa Polaków deklaruje, że nie chce się szczepić przeciwko COVID-19. Powodem nie jest jakiś nagły wzrost popularności ruchów antyszczepionkowych, tylko coraz niższy poziom zaufania wobec deklaracji rządu i firm pracujących w szaleńczym tempie nad szczepionkami

Koronawirus w Polsce. Śmiertelne żniwo epidemii jest dużo większe, niż mówią oficjalne statystyki
Bezpośrednie i pośrednie ofiary śmiertelne epidemii koronawirusa w Polsce będziemy liczyć w dziesiątkach tysięcy. To efekt zarówno samej epidemii, jak i załamania służby zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Śmiertelne żniwo epidemii jest dużo większe, niż mówią oficjalne statystyki
Bezpośrednie i pośrednie ofiary śmiertelne epidemii koronawirusa w Polsce będziemy liczyć w dziesiątkach tysięcy. To efekt zarówno samej epidemii, jak i załamania służby zdrowia.

"Boję się, że mi pacjent umrze, a ja nawet nie zauważę." "Po wszystkim chcę tylko spać". Relacje lekarzy z pierwszej linii frontu
Nie wiem, dla ilu polskich lekarzy to epidemiczne doświadczenie będzie ostatecznym bodźcem do emigracji - ale powiem szczerze, o ile dotąd to wykluczałem, to teraz już nie. Angielski znam świetnie, niemieckiego czy norweskiego nauczyłbym się bez problemu. Skoro mówią nam „niech jadą”, to dlaczego nie? - mówi nam lekarz pracujący w szpitalu zajmującym się leczeniem chorych na COVID-19.
![100 dni nie wystarczyło Napoleonowi, nie wystarczy i nam, byśmy pozbyli się epidemii koronawirusa [ANALIZA]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/13/d7/5fbb6527b6063_o_xsmall.jpg)
100 dni nie wystarczyło Napoleonowi, nie wystarczy i nam, byśmy pozbyli się epidemii koronawirusa [ANALIZA]
Przez 100 dni nie doczekamy się ani szczepionki, ani odporności stadnej. Marne też szanse na poprawę tragicznej sytuacji w służbie zdrowia.

Nie wiemy, ilu jest naprawdę chorych na COVID-19, ani ilu naprawdę jest zmarłych. Tymczasem plan „B” okazuje się być wydmuszką
Dynamika przyrostów nowych chorych wydaje się ulegać pewnemu zahamowaniu. O spadkach nie ma jeszcze mowy. Polski system testowania na obecność koronawirusa stał się niewydolny, służba zdrowia przestała sobie radzić, zaś szpitale tymczasowe mogą okazać się powtórką ze Szpitala Narodowego. Mamy też eksplozję zgonów

Koronawirus w Polsce: Testujemy za mało, by poznać prawdziwy obraz epidemii
Liczba nowych zachorowań na koronawirusa spadała w ostatnim tygodniu, a minister zdrowia powiedział nawet, że możemy się nawet uśmiechnąć. Tyle, że odsetek chorych wśród osób, którym wykonano testy przez kilka dni rósł. Czy dochodzi do sztucznego poprawienia statystyk, czy to zwykły przypadek? Przyjrzeliśmy się, w jaki sposób testowano Polaków na Covid w czasie narastania drugiej fali epidemii.
Najpopularniejsze