Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Babie lato - czym jest i dlaczego tak się nazywa?

Artur Hampel
Artur Hampel
Józef Chełmoński, "Babie Lato"
Józef Chełmoński, "Babie Lato" źródło/Wikimedia
Pojęcie to używane jest w Polsce od setek lat. Skąd się wzięło? Spróbuję odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mówimy o "babim lecie".

Zacznę od tego, że to, co jest zwiastunem "babiego lata", to nic innego jak poszukiwanie przez młode pająki nowych miejsc bytowania. Niektóre z gatunków przędą subtelną nić i trzymając się jej, pozwalają unieść się nawet delikatnemu wiatrowi.

W taki sposób młody pajączek może pokonać nawet kilkaset kilometrów. Co ciekawe, często nie są to bezmyślne powietrzne podróże. W taki sposób przedarły się do nas przez Tatry tygrzyki paskowane (patrz zdjęcie). Pająki, które do niedawna w Polsce były bardzo rzadkie i do ubiegłego roku objęte ochroną gatunkową. Może ktoś powie: "no i co z tego? Kwestia przypadku".

Otóż niekoniecznie. W naszym kraju zimy stały się łagodniejsze i zmniejszyła się różnica temperatur między porami roku. Pozwala to tygrzykowi przetrwać ten trudny okres oraz doskonale rozwijać się w naszych warunkach klimatycznych. Kiedyś nie miał na to szans. Poza tym, aby wędrować na północ Europy, musiał wybierać wiatry południowe, a te nie wieją zbyt często. Ale dość już o tygrzyku, czas rozwikłać zagadkę "babiego lata".

Stare podania ludowe głoszą, iż mężczyźni widząc unoszące się w powietrzu pajęcze nici, twierdzili, że to kobiece włosy wyczesywane na wietrze. Inna przypowieść z kolei mówi, że odnosi się to do starszych kobiet, zwanych potocznie "babami", które ostatnie ciepłe dni jesieni spędzały wygrzewając się przed chałupami, korzystając z ostatnich promieni słońca. Jestem bardzo ciekaw, czy znacie jeszcze inne teorie, jak powstała ta nazwa, odnosząca się do kilku krótkich, ciepłych dni, zwiastujących nadejście prawdziwej, kolorowej jesieni?

Jak macie jakieś ciekawe informacje albo znacie jakieś powiedzenia, czy przysłowia, to podzielcie się nimi z innymi czytelnikami.

"Babie lato" nie jest też obce w sztuce i literaturze. Pisano o nim wiersze i poematy. Jest przyczyną powstania wielu powiedzeń i przysłów. Najbardziej jednak znanym dziełem, niemal na całym świecie, jest obraz Józefa Chełmońskiego namalowany w 1875 roku. Przedstawia on wiejską dziewczynę w ludowym stroju, bawiąca się babim latem. Do dzisiejszego dnia obraz ten uznawany jest za jeden z najlepszych tego malarza. Oczywiście nosi tytuł "Babie lato".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto