Bądź eko. Jak segregować śmieci?

Materiał informacyjny PKN Orlen
Bądź eko. Jak segregować śmieci?
Bądź eko. Jak segregować śmieci? mat. pras, PKN Orlen
PKN ORLEN, w myśl zrównoważonego rozwoju, stosuje się do ustalonych zasad segregacji odpadów i zachęca do tego podróżnych. Na stacjach ORLEN znajdują się odpowiednio oznaczone pojemniki na odpadki, a produkty mają swoje oznaczenia dotyczące segregacji.

Każdy z nas rozumie, dlaczego trzeba segregować śmieci, potwierdzają to zresztą przeprowadzane przez różne ośrodki badania opinii publicznej. Wiele osób chce żyć ekologicznie i traktuje sortowanie śmieci nie jako przymus, ale konieczność. Odpowiedzialna segregacja to przede wszystkim zmniejszenie ilości śmieci i zużycia surowców naturalnych. W konsekwencji przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska i jakości życia przyszłych pokoleń. Niemniej segregowanie to czynność, której musimy się wciąż uczyć, a zdobywanie wiedzy nie zawsze przychodzi łatwo i wiąże się z popełnianiem błędów.

Segregacja niektórych odpadów sprawia nam kłopoty - np. nie wiemy, gdzie wyrzucić paragon fiskalny czy zbite lustro. A jak robić to, gdy jesteśmy w podróży? Pomocne mogą się okazać stacje paliw. PKN ORLEN w ramach prowadzonej działalności biznesowej mocny akcent kładzie na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami, gospodarowanie cyrkularne, promocja tematów prośrodowiskowych to działania, które koncern podejmuje w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju przyjętej przez spółkę. W PKN ORLEN dużą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska, a jednym z jej elementów jest właśnie recykling odpadów i zwiększenie efektywności zużycia surowców.

W trosce o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój PKN ORLEN wdrożył własne oznaczenia w zakresie segregacji odpadów na swoich produktach. Ważne, aby po zużyciu produktu konsumenci wrzucali puste opakowania do koszy oznakowanych odpowiednimi kolorami dla poszczególnych rodzajów odpadów. Znajdziemy je na wszystkich stacjach ORLEN, co ułatwia podróżującym właściwe sortowanie.

Jak prawidłowo przygotować śmieci do segregacji? Ważne są szczegóły, dlatego warto pamiętać o zasadzie „Opróżnij, odkręć, zgnieć”. Przede wszystkim usunąć z opakowań resztki zawartości (butelek i słoików nie trzeba płukać) oraz oddzielić wieczka od pojemników, a nakrętki od butelek i kartonów. Puszki, plastikowe butelki i inne opakowania należy zgnieść.

Najwięcej kłopotów związanych z segregacją sprawiają zazwyczaj tzw. opakowania wielomateriałowe. Dlatego kubki po kawie Stop Cafe - z uwagi na to, że opakowania są stworzone z papieru i folii - wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane (pamiętajmy, że wieczko od kubka - do plastiku).

Jednak w Stop Cafe opakowania na dania przygotowywane są w dużej mierze z jednego materiału, co ogranicza problemy z segregacją. Wykorzystywany jest też papier o niższej gramaturze, dzięki czemu ograniczone jest zużycie surowca. Podobnie jest z farbami - na opakowaniach wykorzystywane są maksymalnie trzy kolory. Ponadto na wszystkich opakowaniach marek Stop Cafe oraz VERVA znajdziemy informacje dotyczące prawidłowej segregacji. Stacje paliw prowadzą również zbiórkę odpadów opakowaniowych, takich jak np. oleje. Z wyjątkiem opakowań po płynach do spryskiwaczy - wyrzucamy je do żółtych pojemników na odpady z tworzyw sztucznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bądź eko. Jak segregować śmieci? - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto