Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bagna i mokradła

Artur Hampel
Artur Hampel
Bagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie)
Bagna w okolicach Chwaszczyna (pomorskie) Artur Hampel
2 lutego obchodzony będzie po raz kolejny Światowy Dzień Mokradeł

Bagna, rozlewiska i mokradła odgrywają w przyrodzie bardzo istotną rolę. Dotyczy to zarówno wielkich obszarów jak i tych małych. Jednymi z najbardziej znanych na świecie są Bagna Biebrzańskie. Rozciągają się one na długości około 100 km i stanowią niezwykłą ostoję dla zwierząt i roślin.

Utworzony w dolinie rzeki Biebrzy Biebrzański Park Narodowy, jest największym parkiem narodowym w Polsce, obejmującym powierzchnię nieco ponad 592 km kwadratowych. Jest to również jeden z największych obszarów bagiennych chronionych prawem na świecie.

Należy nadmienić, iż Biebrzański Park Narodowy objęty jest konwencją ramsarską, która została podpisana 2 lutego 1971 roku w Iraku, w miejscowości Ramsar. Konwencję zapoczątkowało osiemnaście krajów. Obecnie konwencję ramsarską uznaje 160 państw.

Obszary bagienne, to jedne z najcenniejszych ekosystemów charakteryzujących się ogromnym zróżnicowaniem świata roślin i zwierząt. Rozlewiska stanowią bardzo ważne środowisko życia ptactwa wodnego. Cel jaki przyświecał twórcom porozumienia, to zachowanie obszarów wodno-błotnych celem ochrony ptaków je zamieszkujących oraz przebywających na takich obszarach okresowo.

Dzień 2 lutego został również obwołany Światowym Dniem Mokradeł.

Wiele parków narodowych całego świata, również polskich, uczci niniejsze święto prelekcjami, pokazami zdjęć i filmów. Również ośrodki akademickie i naukowe poświęcą czas na prezentację biologicznej różnorodności zbiorowisk bagiennych. Warto prześledzić strony internetowe polskich parków narodowych oraz placówek uniwersyteckich i dowiedzieć się, czy w waszej okolicy również planowane są ogólnodostępne prelekcje.

Olbrzymie znaczenie przyrodnicze mają nie tylko obszary prawnie chronione, duże i małe, ale każda formacja torfowiskowa, bagienna oraz rozlewiska. Tereny podmokłe stanowią o bogactwie i różnorodności otaczającego nas życia. Warto o tym pamiętać, gdy jesteśmy świadkami dewastacji takich obszarów lub planów ich osuszania bądź eksploatacji.
Po ingerencji człowieka w takie obszary, szansa, że ekosystem powróci do stanu pierwotnego, jest praktycznie zerowa. Pamiętając o tym, świętujmy Dzień Mokradeł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto