Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry

Anita Stryjewska
Anita Stryjewska
Udostępnij:
Kolejna odsłona serii Battlefield od EA cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a na premierę Battlefield 2042 czekali gracze z całego świata. Postanowiliśmy zebrać wiec dla nich najważniejsze informacje na temat tego tytułu oraz tego, co się dzieje z grą juz po premierze. Sprawdźcie.

Battlefield 2042, podobnie jak poprzednie odsłony serii, jest pierwszoosobową grą akcji (FPS), stworzoną przez EA Dice i wydana przez Electronic Arts. To dynamiczna strzelanka oparta na starciach drużynowych, mogąca pochwalić się sporym arsenałem dostępnej broni, postaci i różnorodnych możliwości. Co o niej jeszcze wiemy?

Battlefield 2042 – fabuła i multiplayer

Battlefield 2042 to produkcja skupiona na trybie multiplayer, który jest sercem całej serii, więc zwolennicy solowej rozgrywki nie będą tą częścią zachwyceni. Tym razem, zgodnie z nazwą, gra przenosi nas nieco w przyszłość, w której zamiast otwartego konfliktu, Rosja i USA ścierają się w pomniejszych starciach. Udział w nich biorą oczywiście najlepiej wyszkoleni specjaliści obu stron i to właśnie ta nazwa - "specjaliści", odnosi się do dostępnych w Battlefield 2042 postaci, z których każda ma własne zdolności, predyspozycje oraz historię.

Pomimo braku fabularnego wątku, ciekawym akcentem jest krótkometrażowy film Exodus, przybliżający nam wydarzenia przedstawiane w Battlefield 2042. Dodatkowo, jego głównym bohaterem jest postać znana z Battlefield 4 – Kimble „Irish” Graves, który jest także jednym z dostępnych w grze specjalistów.

Co istotne, świat i historia się w nim tocząca będą rozwijane za sprawą kolejnych dodatków, przepustek, specjalistów i innej zawartości, dodawanych w ramach oficjalnych sezonów.

Battlefield 2042 – tryby i starcia

Jak już wspomniano, Battlefield 2042 to gra typu multiplayer, a jej głównym założeniem są starcia PvP w kilku trybach. Powrócą m.in. doskonale znane fanom serii tryby - Podbój, polegający na przejmowaniu poszczególnych sektorów mapy oraz Przełamanie, w którym jedna drużyna wciela się w obrońców, a druga w atakujących dany cel. Pojawi się także Portal, dzięki któremu będzie możliwość rozegrania starć z wcześniejszych odsłon serii Battlefield, ale w ulepszonej wersji. Jednakże najważniejszą cechą tego trybu jest możliwość tworzenia w specjalnym kreatorze własnych rozgrywek, z wybranymi przez nas zasadami starć.

Zupełnie nowym trybem jest natomiast Hazard Zone, czyli Strefa Zagrożenia. Czteroosobowe drużyny muszą w nim zlokalizować i odzyskać dane, a następnie bezpiecznie się z nimi ewakuować. Jest to o tyle trudne, że nasza drużyna nie będzie jedyną, która będzie miała za cel wykonanie tej samej misji.

Battlefield 2042 – mapy

Na start w Battlefield 2042 jest dostępnych siedem wielkich map, z różnorodnymi miejscami i terenami. Wśród nich znajdziemy:

 • Klepsydra – Doha, Katar
 • Wrakowisko – Alang, Indie
 • Manifest – Brani, Singapur
 • Kalejdoskop – Songdo, Korea Południowa
 • Kosmodrom – Kourou, Gujana Francuska
 • Rozłam – Ziemia Królowej Maud, Antarktyda
 • Odnowa – Pustynia Wschodnia, Egipt

Co istotne, mapy te oraz rozgrywki są tak duże, że może w nich brać udział nawet do 128 graczy, co jest absolutnym rekordem w historii serii i nie tylko. Warto przy tym zaznaczyć, iż Battlefield 2042 to produkcja stworzona z myślą o konsolach nowej generacji, w postaci Xbox Series X/S i PS5. Dlatego też tam będą mecze do 128 osób (jak również na PC), a na Xbox One i PS4 starcia będą maksymalnie do 64 graczy.

Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry
EA

Poza nowymi mapami dostępne są także odświeżone, klasyczne mapy, o nazwach:

 • Ofensywa w Ardenach
 • El Alamein
 • Port Arica
 • Valparaiso
 • Kaspijska Granica
 • Kanały Nouszahr

Battlefield 2042 – otoczenie

Otoczenie w Battlefield 2042 odgrywa istotną rolę, bowiem dostępne na mapach urządzenia i co jeszcze bardzie istotne – zmieniające się warunki atmosferyczne, mają tu ogromny wpływ na starcia. Wystarczy wspomnieć, że losy każdej bitwy może odwrócić nadciągająca trąba powietrzna, wsysająca wszystko w swoim zasięgi. Na pochwałę zasługuje także bogaty system zniszczeń, ponieważ walący się na naszą postać budynek, za którym aktualnie się ukrywamy, to co najmniej ciekawe doznanie.

Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry
EA

Battlefield 2042 – premiera i cross-platform

Premiera Battlefield 2042 odbyła się 19 listopada, jednak wielu graczy mogło cieszyć się rozgrywką już od 12 listopada. Gracze mogli bowiem skorzystać z wczesnego dostępu do gry, czyli early access, a więcej na ten temat tutaj). W przypadku tego tytułu nie musimy martwić się o możliwość grania ze znajomymi, grającymi na innych urządzeniach. Battlefield 2042 posiada bowiem cross-platform.

[Aktualizacja 02.12.2021r] Problemy, wściekłość graczy i aktualizacje

Problemy, bugi i wysiłki twórców

Cóż, nie wszystko przebiegło zgodnie z myślą twórców i wydawców gry Battlefield 2042. Tytuł okazał się ciekawy, duży, złożony i pełen aktywności, jednak strasznie zbugowany. Problemy z optymalizacją, serwerami i poszczególne, występujące podczas rozgrywki, sprawiły, że produkcja otrzymała słabe oceny od graczy i wywołała dosłownie ich wściekłość. Trzeba jednak przyznać, że już od pierwszych doniesień o problemach twórcy rozpoczęli usprawnianie gry i już przed oraz w dniu premiery do Battlefield 2042 trafiły pierwsze aktualizacje.

Niestety, to wciąż było zbyt mało i pomimo głośnego startu, Battlefield 2042 niemal z dnia na dzień tracił użytkowników i jak na tytuł multiplayer z planowanym długofalowym wsparciem, dziś ilość jego użytkowników jest wyjątkowo niska. Świadczyć o tym mogą m.in. dane ze Steam, według których użytkowników najnowszego tytułu EA wciąż ubywa.

Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry
EA

Aktualizacja #3

W dniu dzisiejszym do Battlefield 2042 trafiła największa, jak dotąd aktualizacja oznaczona - #3. Update według oficjalnej rozpiski ma ona poprawić większość dotychczasowych problemów z tytułem, w tym balans operatorów i broni, jak również poprawki na poszczególnych mapach, niwelujące bugi i kłopoty z interakcjami poszczególnych elementów przestrzeni. Biorąc pod uwagę pozytywne oceny recenzentów i zaangażowanie studia DICE w usprawnienie Battlefield 2042 możemy więc mieć nadzieję, że w najbliższym czasie gra stanie się taką, jaką powinna być od początku.

Aktualizacja [08.12.2021r]

Mecze 64-osobowe na PS4, Xbox Series X/S i PC

Twórcy Battlefield 2042 od początku chwalili się wprowadzeniem największych, ponieważ aż 128-sobowych potyczek w historii starć sieciowych w grach. Ze względów możliwości technologicznych, tak duże mecze były możliwe jednak jedynie na konsolach nowej generacji - PS5 i Xbox Series X/S, jak również na PC. Nie wszystkim jednak mecze te (dostępne w trybach Podbój i Przełamanie) przypadły do gustu, a jako minusy wskazywano spory chaos oraz zbyt duże mapy. Przedstawiciele EA poinformowali właśnie natomiast, o zamiarze wprowadzenia w ramach wspomnianych trybów potyczek 64-osobowych również na komputerach PC oraz urządzeniach najnowszej generacji od Sony i Microsoft, a nie jak dotąd jedynie na PS4 i Xbox One. Puki co, będzie to w ramach wydarzenia czasowego, ale jest nadzieja, iż w przyszłości pozostanie z nami na stałe.

Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry
EA

Nowa mapa i aktualizacja

Studio DICE poinformowało także, że w ramach pierwszego sezonu w Battlefield 2042, do gry trafi nowa mapa - Exposure, która „wyniesie projekt map na nowy poziom”. Więcej informacji na temat wprowadzenia trybów dla 64 graczy na konsolach nowej generacji i PC, a także o Exposure, znajdziecie tutaj. Dodatkowo, do Battlefield 2042 zmierza kolejna, czwarta już aktualizacja.

Aktualizacja [17.12.2021]

Nowy tryb w Battlefield 2042

Trzeba przyznać, że poprzednia aktualizacja do Battlefield 2042 poprawiła wiele kluczowych błędów i od jej wprowadzenia produkcja działa znacznie sprawniej. Według zapowiedzi, do gry w wersjach przeznaczonych na PC, PS5 i Xbox Series X/S miały trafić także 64 osobowe mecze w trybie Podbój i Przełamanie, co właśnie nastąpiło. Tak więc, ograniczone w ilości graczy tryby są już dostępne i można z nich korzystać przez ograniczony czas, jak długo potrwa on ostatecznie, to się okaże prawdopodobnie na początku 2022 roku.

Aktualizacja [20.12.2021]

Parodia Battlefield 2042

Może to wiadomość nie bezpośrednio dotycząca głównej produkcji, w postaci Battlefield 2042, ale ściśle z nią powiązana. Nie trzeba po raz kolejny wspominać o bardzo złej kondycji gry pod względem technicznym, a konkretnie dużej ilości bugów oraz problemów z optymalizacją, jak również z serwerami. Okazało się jednak, że poza powodem do złości ze strony graczy, kiepska kondycja gry może być także powodem do śmiechu. Nie chodzi tu jedynie o zabawne sytuacje, jak możliwość spawania pingwinów w Battlefield 2042, powstaje bowiem parodia gry.

Parodia Battlefield 2042 przygotowywana jest przez niezależne studio Riverside Sports, a produkcja będzie nosić tytuł Clonwfield 2042. Jak na parodię przystało, będzie to przedstawienie podstawowej produkcji, a właściwiej jej błędów w krzywym zwierciadle. Twórcy nowego projektu gwarantują graczom "mnóstwo bugów".

Do tego bugi, mnóstwo bugów. Pozwolimy wam cieszyć się nimi, a zamiast je naprawić, udostępnimy po prostu kilka nowych skórek. - Riverside Sports

Karta gry pojawiła się już na portalu Steam, wraz z opisem fabuły produkcji, zwiastunem, screenami oraz datą wydania - 31 grudnia. Według notatki, akcja gry toczyć się będzie w świecie po upadku państw w wyniku globalnego kryzysu kryptowalutowego, a osią wydarzeń są najemnicy - No Clowns. Produkcja zapewni trzy tryby rozgrywki inspirowane Battlefield 2042, w tym:

 • All Out Clownfare
 • Hovercraft Zone
 • Clownfield Gateway

Aktualizacja [12.01.2022]

Usunięty Szturm

Twórcy Battlefield 2042 - studio DICE, już przed premierą informowali, że aktywności w świecie gry będą podlegać rotacji. W związku z powyższym, z produkcji poniekąd zniknął tryb Szturm, co wywołało spore niezadowolenie graczy. Jest to spowodowane m.in. tym, iż tryb ten już od kilku odsłon jest jedną z nieodłącznych części serii, a użytkownicy najnowszej części bardzo go polubili i wnosili do developerów o jego pozostawienie. Niestety tak się nie stało i może nie byłoby w tym tak wielkiej tragedii, gdyby nie to, w jakiej jakości Battelfield 2042 został wydany i że wciąż nie naprawiono wielu z problemów.

Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry

Wobec braku nowej zawartości, licznych kłopotów z grą i wstawiennictwa graczy można przychylić się do stwierdzenia, że wycofanie Szturmu nie jest najlepszym pomysłem, przynajmniej w najbliższym czasie. Generalnie, wciąż można wziąć udział w trybie, jednak nie możemy podczas rozgrywek w nim liczyć na EXP, ponieważ DICE stwierdziło, iż tryb jest wykorzystywany do farmienia. To niestety nie jedyne, zdecydowanie negatywne doniesienia na temat Battlefield 2042 i deweloperów.

Kontrowersyjna wypowiedź dewelopera

Z pewnością sytuacja związana z problemami z Battlefield 2042 nie jest trudna jedynie dla graczy, ale również dla deweloperów. Wszak nikt nie spędza kilku lat nad stworzeniem gry po to, aby przynosiła negatywne odczucia. Pomijając oczywiście konstruktywną krytykę i należne zastrzeżenia ze strony odbiorców pamiętajmy, że twórca gier to też człowiek - ma prawo do błędów. Studio DICE natomiast bardzo szybko zareagowało na zarzuty wobec Battlefield 2042 i rozpoczęło prace nad usuwaniem problemów, o czym już wspominaliśmy. Jest to jednak proces czasochłonny i skomplikowany. Nie pomaga przy tym ciągła presja ze strony graczy. Niestety, jak się okazało, wystarczy mała i nieopatrznie rzucona zapałka, aby wzniecić ogromy pożar - tak też było w tym przypadku.

Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry

Jeden z deweloperów studia DICE - Andy McNamara, opublikował przed świętami kilka postów, w których prosił graczy o wyrozumiałość. Wyjaśniał też, że twórcy również potrzebują należnego im, jak każdemu człowiekowi, odpoczynku. Takowy chcieli uzyskać podczas przerwy świątecznej, aby potem z nową energią powrócić do pracy. W odpowiedzi na znaczne naciski jednak, w jednej z wiadomości McNamara użył niefortunnego zwrotu i rozpętał przysłowiową burzę. Określił on bowiem wymagania fanów, jako "brutalne", co wprost rozsierdziło graczy. Faktycznie stwierdzenie, że brutalne jest to, iż użytkownicy chcą sprawnie działającego produktu (ponieważ takie wrażenie powstało po wypowiedzi), nie brzmi dobrze. Tym samym, post ten wywołał lawinę negatywnych komentarzy, które zdecydowanie wymknęły się spod kontroli, mimo, iż "winowajca" przeprosił i wyjaśnił nieporozumienie.

Fora Battlefield 2042 do zamknięcia?

Wspomniana wcześniej złość graczy wylała się oczywiście głównie na forach. Niestety, w znacznej części wypowiedzi internautów zamiast prezentować krytykę w normalnym tego słowa pojęciu, były przepełnione toksycznością i hejtem. Moderatorzy jednego z największych forów Battlefield 2042, tzw. suberedita w ramach serwisu Reddit, postanowili zareagować na zaistniałą sytuację. Oficjalnie poinformowano więc, że jeśli treści pojawiające się na forum nadal będą toksyczne, to zostanie ono czasowo zamknięte, z możliwością permanentnego zawieszenia. Zamiast jednak ostudzić zapał rozsierdzonej społeczności, ogłoszenie to jeszcze bardziej rozzłościło użytkowników portalu.

Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry

Pojawiły się m.in. stwierdzenia, że decyzja jest spowodowana reakcją na negatywne opinie i próbą ochrony twórców. Patrząc jednak na posty np. życzące śmierci twórcom i ich rodzinom, trudno nie zgodzić się z decyzją moderatorów. Nie od dziś wiadomo przecież, że hejt oraz tego typu zachowania nie tylko zasługują na otwarte potępienie, alei i na stanowczą reakcję. Oby większa część społeczności graczy Battlefield 2042 to rozumiała i popierała.

Sprawdź także:

Wideo

Materiał oryginalny: Battlefield 2042 - tryby, mapy, problemy i aktualizacje. To jeszcze nie koniec zawirowań wokół gry - GRA.PL

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie