Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BBN: W przypadku cyberataku możemy wprowadzić stan wojenny

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Fotografia ilustracyjna
Fotografia ilustracyjna VaGla, Domena Publiczna
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowuje propozycje nowych ustaw dotyczących bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Projekty mają być gotowe w drugiej połowie roku. Szef BBN, gen. Stanisław Koziej przypomina także, że we wrześniu ubiegłego roku Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która umożliwia wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w przypadku zagrożenia atakami w cyberprzestrzeni.

Jak informuje TVN24, BBN prowadzi strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, w którym ogromną uwagę poświęca się bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Analizowane są nie tylko zagrożenia, ale także szanse, jakie niesie ze sobą globalna sieć internetowa. Gen. Stanisław Koziej zapewnia, że Biuro na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację w celu przygotowania wniosków, które przedstawione zostaną prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.

Szef BBN przypomina także o nowelizacji ustawy o stanie wojennym, którą we wrześniu 2011 podpisana została przez prezydenta. Dokument definiuje cyberprzestrzeń jako przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne. W przypadku powstania zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni ustawa ta pozwala wprowadzić na terenie kraju stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Jeden z trzech stanów nadzwyczajnych prezydent wprowadzić może na wniosek rządu jeśli zaistnieje zewnętrzne zagrożenie spowodowane np. przez wrogie działania w sieci. Koziej przyznał także, że ustawa ma zastosowania w sytuacjach dużo większych, niż ta, z którą mamy obecnie do czynienia.

Czytaj także --> Anonymous zablokowało strony Sejmu i premiera

To, co w tej chwili dzieje się w internecie, a ściślej rzecz biorąc, na stronach polskiej administracji publicznej, gen. Koziej określił jako "cyberprotest", który jest odpowiednikiem demonstracji z drobną różnicą, bo odbywa się wirtualnie. Szef BBN uważa, że proces ten jest "samoograniczający się". Mamy do czynienia z blokowaniem stron, a nie z wykradaniem czy niszczeniem informacji. Zaznaczył jednocześnie, że taka sytuacja nie wymaga wprowadzania nadzwyczajnych środków.

26 stycznia Polska ma podpisać w Tokio międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement). Polski rząd przyjął uchwałę, która udziela zgodny na podpisanie ACTA oraz opisuje warunki jej wykonania. A czym jest ACTA? Jest to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Maroko, Nową Zelandią, Meksykiem, USA, Singapurem i Szwajcarią, który dotyczy ochrony własności intelektualnej w ogóle, a więc także w Internecie. Teraz do porozumienia mają dołączyć kraje UE. Wprowadzeniu nowych przepisów sprzeciwia się grupa hakerów Anonymous. To dzięki ich działaniom strony Sejmu, premiera, kancelarii premiera oraz ministerstwa kultury były niedostępne.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto