MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą nowe niedziele handlowe? Branża apeluje do rządu. "Jedynie otwarcie sklepów umożliwi minimalizowanie strat"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Jedynie otwarcie sklepów i prowadzenie sprzedaży umożliwia obecnie minimalizowanie strat i zwiększa szanse na utrzymanie miejsc pracy- uważa PRCH.
- Jedynie otwarcie sklepów i prowadzenie sprzedaży umożliwia obecnie minimalizowanie strat i zwiększa szanse na utrzymanie miejsc pracy- uważa PRCH. Aneta Zurek / Polska Press
Branża centrów handlowych apeluje do władz o wyznaczenie nowych terminów niedziel handlowych. W wyniku tegorocznych lockdownów większość najemców nie mogła skorzystać z możliwości prowadzenia działalności w niedzielę 31 stycznia i nie będzie mogła jej prowadzić 28 marca br.

Polska Rada Centrów Handlowych po raz kolejny zwróciła się do władz z apelem o wyznaczenie nowych terminów niedziel handlowych w zamian za te, które przypadły na okres obowiązywania obostrzeń epidemicznych i ograniczeń w funkcjonowaniu handlu.

Przypomnijmy, lockdownami objęto niedziele 31 stycznia i 28 marca 2021 r., czyli aż dwie z siedmiu handlowych wyznaczonych w bieżącym roku. - W te dni, zgodnie z zapisami ustawy, sklepy w centrach handlowych są uprawnione do otwarcia. Niestety większość najemców nie mogła w styczniu i nie będzie mogła przed Wielkanocą – 28 marca skorzystać z możliwości prowadzenia działalności. W bieżącym roku pozostały już tylko pojedyncze niedziele handlowe w kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz dwie zaplanowane w grudniu- dodano w komunikacie.

Przedstawiciele PRCH liczą na wyznaczenie nowych terminów niedziel handlowych, które częściowo pomogą zrekompensować stratę dwóch dni handlowych. Jak podkreślono, taka pomoc państwa jest szczególnie ważna zwłaszcza w obecnej sytuacji branży.

- Dla podmiotów, które w wielu przypadkach znajdują się na skraju bankructwa znaczenie ma każdy dzień prowadzenia działalności, szczególnie po wprowadzeniu kolejnego, czwartego już ogólnopolskiego lockdownu. Nawet jednodniowe ograniczenie działalności obiektów handlowych pogłębia i tak już olbrzymie straty branży. Konsekwencją dotychczasowych obostrzeń jest już niemal 50 mld zł utraconych przychodów najemców centrów handlowych. W wyniku zamknięć ucierpiały również budżety wynajmujących – luka w przychodach wynikająca z poniesionych kosztów finansowania lockdownów i wsparcia na rzecz najemców – wyniesie ok. 5,5 mld zł, co stanowi ponad połowę rocznych przychodów- wyjaśniono.

Jednocześnie Polska Rada Centrów Handlowych negatywnie odnosi się do argumentu rządzących, że "otwarcie sklepów w nowych terminach spowoduje konieczność działań dostosowawczych po stronie przedsiębiorstw, a tym samym dodatkowe koszty dla nich". Branża nie zgadza się ze stwierdzeniem, że zamknięcie sklepów pozwala przedsiębiorstwom ograniczyć koszty działalności.

- Jedynie otwarcie sklepów i prowadzenie sprzedaży umożliwia obecnie minimalizowanie strat i zwiększa szanse na utrzymanie miejsc pracy. Każdy dzień generowania obrotów jest obecnie olbrzymim wsparciem dla branży- napisano.

Niedziele handlowe 2021:

  • 31 stycznia
  • 28 marca
  • 25 kwietnia
  • 27 czerwca
  • 29 sierpnia
  • 12 grudnia
  • 19 grudnia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będą nowe niedziele handlowe? Branża apeluje do rządu. "Jedynie otwarcie sklepów umożliwi minimalizowanie strat" - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto