Nasza Loteria

Bezcenne jajko Fabergé w polskich rękach!

Adam Szymanski
Adam Szymanski
Jajko księżnej Marlborough z 1902 r.
Jajko księżnej Marlborough z 1902 r.
Niestety nie jest to news z ostatniej chwili, to będzie „tylko” opowieść z przeszłości. Krótka, lecz ciekawa historia jajka Fabergé i Ganny Walskiej, słynnej śpiewaczki, która z pasją kolekcjonowała diamenty i mężów milionerów.

Ta niezwykła historia jest prawie zupełnie nieznana, a jest w niej wszystko: piękna kobieta, wielka kariera, namiętność, diamenty, mężczyźni z milionami dolarów i jedno z najpiękniejszych jajek Fabergé, tak zwane „Jajko księżnej Marlborough”.
Bohaterka tej opowieści zapisała się w historii muzyki pod pseudonimem Ganna Walska. Naprawdę nazywała się Hanna Puacz, i pochodziła z Polski, urodziła się bowiem w Brześciu Litewskim w 1887 roku. Gdy miała 17 lat wyszła pierwszy raz za mąż, za rosyjskiego arystokratę hrabiego d`Eichhorna. Małżeństwo trwało tylko dwa lata, jednak piękną i ambitną Polkę wprowadziło do kulturalnej elity Petersburga. Sam car Mikołaj II zachwycał się jej idealną urodą i talentem wokalnym. Jej drugim mężem był uznany i bogaty nowojorski lekarz. Trzeci i czwarty mężowie byli bajecznie bogatymi amerykańskimi milionerami. Potem był jeszcze angielski wynalazca i wreszcie na zakończenie pisarz i zarazem mistrz tybetańskiego buddyzmu (nawiasem mówiąc o 20 lat młodszy od Walskiej).
Międzynarodową karierę śpiewaczki zaczęła Walska jeszcze w Rosji, ale nabrała ona tempa w Nowym Yorku w 1918 roku. Wraz z pierwszymi sukcesami objawiła się jej największa namiętność, którą było pożądanie klejnotów, zwłaszcza tych wielkich i drogich. Gdy wreszcie w 1922 roku wyszła za Harolda McCornicka, niezmiernie bogatego przemysłowca z Chicago, mogła się tej pasji oddać bez ograniczeń. McCornick kochał ją nad życie i był w stanie kupić jej wszystko. W grudniu 1922 roku New York Times, nieco złośliwie donosił, że McCornick kupił Walskiej teatr, by mogła radować swoim śpiewem amerykańską publiczność.
Walska kochała mężczyzn z milionami i diamentową biżuterię. Zgromadziła niesamowitą kolekcję klejnotów. Wśród wielu niezwykłych okazów posiadała indyjskie diamentowe naszyjniki z XVIII wieku, sznury ogromnych pereł, pierścień z diamentem w formie serca zwany „Sercem Walskiej”, ogromny, 95 karatowy, żółty diament w kształcie kropli, piękne naszyjniki z rubinami i szafirami. Szczególnie lubiła diamentową biżuterię wykonaną przez wielkiego amerykańskiego jubilera Cartiera.
Ukoronowaniem i największą ozdobą jej kolekcji dzieł sztuki złotniczej było jajko Fabergé, tak zwane Jajko księżnej Marlborough. Kupiła je na aukcji charytatywnej w 1926 roku od Consuelo Vanderbilt księżnej Marlborough. Rachunek za dzieło Fabergé zapłacił oczywiście McCornick. W ten sposób jedno z najpiękniejszych jajek Fabergé znalazło się w polskich rękach.
Jajko księżnej Marlborough zostało wykonane w 1902 roku przez Michała Perchina w pracowni firmy Fabergé w Petersburgu. Zostało zamówione przez Consuello Vanderbilt księżną Marlborough (w tamtym czasie była najbogatszą kobietą ameryki), która przyjechała do Petersburga na bal organizowany przez cara Mikołaja II. Podczas swojego pobytu w Rosji Consuello zjadła śniadanie razem z parą cesarską i mogła podziwiać kolekcje jajek Fabergé należącą do Marii Fiodorowny i Aleksandry Fiodorowny. Została wprost oczarowana niezwykłą sztuką Fabergé.
Jajko księżnej Marlborough jest zegarem gabinetowym. Ma kształt niewielkiej urny posadowionej na postumencie. Ozdobione jest różową emalią, złotymi ornamentami i obficie wysadzane diamentami. Dookoła podstawy urny i jej korpusu wije się diamentowy wąż, którego głowa jest wskazówką zegara. Dekoracja dzieła wykonana jest w stylu klasycznym. Na postumencie znajduje się diamentowy monogram „CM” z koroną (Consuelo Marlborough).
Jajko księżnej Marlborough było w posiadaniu Ganny Walskiej do 1965 roku, kiedy to zostało sprzedane na aukcji. Dzieło kupił Malcolm Forbes. Było to pierwsze jajko Fabergé zakupione do kolekcji Forbesa, która wkrótce się powiększyła i stała najwspanialszą kolekcją dzieł Fabergé na świecie.
Ganna Walska uzyskała ze sprzedaży jajka Fabergé zaledwie 57 tys. dolarów. Pieniądze wydała na urządzenie ogrodu w posiadłości Lotusland. Z czasem udało się jej tam stworzyć jeden z najpiękniejszych ogrodów Ameryki. Po śmierci Walskiej w 1984 roku ogród został zamieniony w muzeum i udostępniony publiczności.
Co stało się z Jajkiem księżnej Marlborough? W 2004 roku, wraz z całą kolekcją Malcolma Forbesa, zostało kupione przez rosyjskiego miliardera Wiktora Wekselberga. Dziś znajduje się w Rosji. To jedyne jajko Fabergé wykonane dla klientki z Ameryki.

*Na podstawie książki: A. Szymański, Fabergé. Historia i arcydzieła, Opole 2014.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto