Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne korzystanie z sieci

Zbigniew Nastarowicz
Zbigniew Nastarowicz
Goście podczas konferencji.
Goście podczas konferencji. Piotr Andrzejak
12 lutego 2008 już po raz czwarty Fundacja "Dzieci Niczyje" oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizowali w Polsce obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Obchody DBI patronatem objęła Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego.

Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Taka inicjatywa powstała w Sieradzu. Przez cały miesiąc luty w gimnazjum nr 3 wisi gazetka specjalnie w tym celu zrobiona. Informuje ona jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

12 lutego Sieć Internetowa [email protected] prowadziła kampanię medialną. Przez cały dzień można było usłyszeć wiele informacji na temat Internetu oraz korzystania z niego w sposób bezpieczny. Natomiast, 28 lutego odbyła się konferencja poświęcona temu zagadnieniu. Została ona zorganizowana przez Radę Samorządu Słuchaczy przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sieradzu.

Tytuł konferencji to "Bezpieczne korzystanie z sieci". Była ona podzielona na trzy bloki tematyczne.
Pierwszy to uzależnienie od Internetu. Referat na ten temat odczytała pani Małgorzata Krzystanek z CKU.

Zwróciła ona uwagę na realne zagrożenie jakie niesie za sobą zbyt długie surfowanie po sieci. Mówiła o terapiach, rozpadach związków małżeńskich oraz o wpływie uzależnienia internetowego na obronność państwa.
Następne zagadnienie to cyberprzemoc. Tutaj prezentację multimedialna zaprezentował funkcjonariusz wydziału do walki z przestępczością gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi. Mówił on o zagrożeniach na Allegro oraz w jaki sposób ustrzec się przed niechcianymi intruzami w naszym prywatnym komputerze. Zwrócił również uwagę na nasze dane, które udostępniamy za pomocą internetu. Powiedział m.in. o komunikatorach oraz pocztach elektronicznych.

Ostatnie zagadnienie to zabezpieczenie sieci. Tutaj pan Tomasz Pokornowski powiedział w jaki sposób zabezpieczyć komputer przed wirusami. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w domu, szczególnie w
wypadkach kiedy dziecko bez nadzoru rodziców ma dostęp do internetu. Wskazał, jakiego programu rodzice mogą użyć dla zabezpieczenia komputera w domu.

Na konferencję przybyli zaproszeni goście z innych placówek oświatowych oraz szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych. Byli również mieszkańcy miasta oraz słuchacze CKU.

W całej Polsce w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu odbyło się 411 inicjatyw, a w województwie łódzkim 23.
Czy to mało, czy dużo, trudno ocenić. Jednak zagrożenie jakie niesie Internet jest bardzo poważne i nie można tego bagatelizować. Miejmy nadzieję, że na przyszły rok tego typu inicjatyw będzie o wiele więcej.

Współautor artykułu:

  • Piotr Andrzejak
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto