Bezpieczne wakacje – o jakich zasadach warto pamiętać wybierając się na wypoczynek z dzieckiem

Materiał informacyjny Akademii Bezpiecznego Puchatka
Zbliżające się wakacje to czas, na który każdy czeka z utęsknieniem. Słoneczna pogoda, relaks, zabawa – na takie atrakcje liczymy. Wielu z nas uda się w tym czasie nad morze, inni postawią na góry i piesze wycieczki, a jeszcze inni wykorzystają ten czas na wycieczki rowerowe odkrywając miejsca w najbliższej okolicy. Jednak musimy pamiętać, że zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoje i osób w naszym otoczeniu. W tym szczególnym okresie powinniśmy również zwrócić uwagę najmłodszych.

Morze, jezioro, rzeka

Woda to jeden z tych żywiołów natury, który bywa nieprzewidywalny. Wybierając się na wypoczynek w okolice kąpielisk czy innych zbiorników wodnych warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

 • Wybieraj tylko sprawdzone i dozwolone miejsca. Taką strefę ma pod swoją pieczą ratownik, który czuwa nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci. Trzeba zwracać uwagę na kolor flagi wywieszonej na maszcie: kolor biały oznacza, że można korzystać z kąpieliska, a czerwony, że jest to zabronione.
 • Unikaj rwących rzek. W takich miejscach łatwo o wypadek. Dla dzieci takie miejsca powinny być szczególnie zakazane.
 • Zwróć uwagę na pogodę. W słoneczne dni pamiętaj o kremie z filtrem UV, który stosuj także przed udaniem się do wody. Warto też mieć ze sobą – dla siebie i najmłodszych – nakrycie głowy, które może uchronić przed oparzeniami słonecznymi czy udarem. Z kolei w trakcie burzy nie wchodź to wody.
 • Unikaj skoków do wody. Można to robić tylko w miejscach specjalnie oznaczonych, gdzie woda jest wystarczająco głęboka, a dno nie jest kamieniste. Dzieci powinny wykonywać skoki wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
 • W przypadku korzystania z atrakcji wodnych takich jak łódki, rowerki wodne czy kajaki – pamiętaj o kapoku.
 • Najmłodsi wypoczywający pod opieką dorosłych nad wodą powinni zawsze informować opiekunów o zamiarze oddalenia się od miejsca wypoczynku.

Góry

Jeśli sami jesteście fanami górskich wycieczek, to najwyższy czas zarazić tym swoje dzieci. To dobra okazja do spędzenia czasu na świeżym, czystym powietrzu, ale też edukacji w zakresie przyrodniczym. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które obowiązują przy pieszych wycieczkach.

 • Wędrówki najlepiej rozpoczynać wczesnym rankiem. Mamy wtedy pewność, że zakończymy je przed zmrokiem.
 • Zaplanuj dobrze trasę podróży. Zwróć uwagę na długość szlaków turystycznych oraz ich stromość. Długa lub stroma trasa może być zbyt wymagająca dla młodszych podróżników.
 • Pamiętaj o dobrym i wygodnym obuwiu oraz ubiorze. W przypadku niepewnej pogody dobrze sprawdzi się tzw. ubranie „na cebulkę”. W słoneczne dni nakrycie głowy też okaże się pomocne.
 • W przypadku burzy nie stawaj pod drzewami, staraj się zejść z wysoko i otwarto położonych terenów. Pamiętaj o zabezpieczeniu się przed wyziębieniem i przemoknięciem, a metalowe przedmioty odłóż od siebie. Ważna jest także izolacja od podłoża (np. siadanie na plecaku).
 • Na wycieczkę zabierz ze sobą prowiant. Nie w każdym miejscu znajdziecie schronisko czy inne miejsce, w którym będziecie mogli zakupić jedzenie. Pamiętajcie o wodzie, która jest szczególnie ważna w upalne dni podczas pieszych wędrówek.
 • W przypadku wypraw z dziećmi pamiętaj, że warto porozmawiać z nimi o tym, aby nie oddalały się od grupy bez pozwolenia. Poinstruuj je także, jakie niebezpieczeństwa mogą na nich czekać w lesie, jak ich unikać. Jeśli to możliwe, wyposaż pociechę w telefon komórkowy, w którym znajdzie numer do rodzica oraz numer alarmowy.

Wycieczki rowerowe

Wycieczki na rowerze towarzyszą nam już wiosną, ale latem wybieramy się na nie chętniej i częściej. Na trasach rowerowych możemy spotkać kolaży w różnym wieku, także rodziny z małymi i większymi dziećmi. Poniżej kilka wskazówek, o których warto pamiętać udając się ze swoją pociechą na wyprawę rowerową.

 • Podstawowa kwestia to odpowiednie wyposażenie rowerzysty. Powinniśmy pamiętać o kasku, wygodnym obuwiu i ubraniu, ale także o odblaskach. Każdy rower powinien posiadać światełka z przodu i z tyłu oraz dzwonek ostrzegawczy
 • Do 10 roku życia dzieci muszą podróżować na rowerze pod opieką osoby dorosłej i dozwolona jest jazda po chodniku. Po osiągnięciu tego wieku młodzi mogą ubiegać się o kartę rowerową.
 • Przed wyruszeniem na wycieczkę najlepiej dokładnie sprawdzić, czy nasz sprzęt jest sprawny, czy hamulce i światełka działają.
 • Przed pierwszą wyprawą rowerową warto porozmawiać z dzieckiem o podstawowych zasadach poruszania się na rowerze, takich jak: sygnalizowanie skrętu lub zmiany pasa ruchu poprzez wyciągnięcie ręki, trzymanie kierownicy obiema rękami, przejeżdżanie na drugą stronę jezdni (kiedy wolno, a kiedy nie).
 • Podczas wycieczek rowerowych dobrze, aby każdy podróżnik miał swój bidon lub butelkę z napojem.

Powyższe zasady bezpieczeństwa to podstawowe reguły, o jakich powinniśmy pamiętać w trakcie wakacji. Kluczowa w każdym wypadku jest rozmowa z dzieckiem i uświadomienie o niebezpieczeństwach, z jakimi może się mierzyć. Pamiętaj, że najmłodsi muszą przede wszystkim czuć się bezpiecznie i nie bać się informować o sytuacjach, które ich zaniepokoją. Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa to kluczowy temat programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka realizowanego w klasach pierwszych szkół podstawowych. Podczas zajęć uczniowie poznają zasady związane m.in. z wycieczkami pieszymi, zachowaniem nad wodą czy podczas jazdy na rowerze. Więcej informacji o projekcie: www.akademiapuchatka.pl.

Dodaj ogłoszenie