Biblia – bestseller wszech czasów

Mariusz Orłowski
Mariusz Orłowski
Mariusz Orłowski
Udostępnij:
Najpopularniejsza książka świata, corocznie kupowana oraz rozdawana w nakładzie ponad 100 mln egzemplarzy, pierwsza wydrukowana przez Gutenberga, pierwsza wyniesiona w przestrzeń kosmiczną...

Biblia to zbiór opowieści beletrystycznych, napisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku, pomiędzy X wiekiem p.n.e. a II wiekiem n.e. Jej autorami jest kilkudziesięciu nieznanych mężczyzn, których rękopisy poprawiały i modyfikowały setki korektorów, gdyż nie zachował się oryginał żadnej z biblijnych opowieści, a jedynie kopie ich kopii. Ponieważ autorzy tej korporatywnej pracy nie konsultowali się ze sobą i reprezentowali odmienne poglądy, Biblia zawiera setki sprzecznych ze sobą opisów zdarzeń oraz wykluczających się wzajemnie nakazów i zakazów (dwa sprzeczne ze sobą opisy stworzenia człowieka i potopu; dwa sprzeczne rodowody Jezusa, cztery sprzeczne opisy chrztu i konania Jezusa, dziesiątki sprzecznych przykazań, itp. itd.). Także wachlarz gatunkowy utworów wchodzących w skład tego zbioru jest szeroki, gdyż dopiero w IV wieku dowolnie wybrano z tysięcy apokryfów kilkadziesiąt z nich jako kanon i nazwano Biblią – czyli Księgą (od greckiego słowa „biblion”). Jeśli chodzi o katolików, dopiero na soborze w XVI wieku, zatwierdzili oni swój kanon, czyli apokryfy, które mają być składnikiem Biblii.

Ponieważ język Biblii jest bardzo zagmatwany i zawiera ona wiele sprzecznych tez, na jej podstawie opiera się ponad 25 tys. różnych związków wyznaniowych, z których każdy twierdzi iż jedynie on poprawnie interpretuje Księgę. W różnych krajach, zajrzenie do Biblii (czyli przeczytanie fragmentu) deklaruje od kilku do kilkudziesięciu proc. obywateli. Według tych deklaracji, w Europie najwięcej mieszkańców przeczytało fragment Biblii w Polce – bo aż 38 proc. obywateli, zaś na całym świecie najwięcej mieszkańców zajrzało do Biblii w USA – 75 proc. obywateli (badania GfK Eurisko). W tym ostatnim kraju, jest nawet zwyczaj, aby Biblia znajdowała się w każdym pokoju hotelowym (na pieniądzach amerykańskich widnieje tamtejsze ustawowe motto i hasło narodowe, powstałe już w XIX wieku, „In God We Trust”). Ze względu na objętość Biblii, całą czytają zazwyczaj jedynie bibliści, księża, pastorzy i prezydenci USA.

Sukces komercyjny Biblia zawdzięcza przede wszystkim masowej reklamie – jest najczęściej reklamowaną książką w dziejach ludzkości, choć bywały okresy, gdy jej czytanie było zakazane pod groźbą ekskomuniki (np. w 1229 r. papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod groźbą oddania w ręce Inkwizycji, gdy katolicy zaczęli zauważać, że jest wewnętrznie sprzeczna; w 1836 r. papież Grzegorz XVI zakazał czytania Biblii w językach narodowych; w 1897 r. papież Leon XIII dopisał Biblię do „Indeksu ksiąg zakazanych” - a dogmat rzymskokatolicki stanowi, że papieże są nieomylni w sprawach wiary).

Pomijając znaczenie reklamy, źródła sukcesu Biblii w kulturze masowej możemy doszukać się w jej konstrukcji. Ta praca zbiorowa jest bowiem synkretycznym plagiatem: Żydzi, którzy ją pisali, wyrywali z kontekstu fragmenty z różnych wcześniejszych opowieści, mitów i religii, modyfikowali na własne potrzeby i umieszczali w księgach niby swojego autorstwa. Dla przykładu, pomysł potopu skopiowali z sumeryjskich eposów (mających wiele wyższe walory artystyczne), koncepcję dziewiczego poczęcia z opisów narodzin Buddy i Zaratustry, zarżnięcie noworodków przez władcę z tekstów o narodzinach Kriszny, opowieść o zamianie wody w wino ze starogreckich mitów o Dionizosie, całą „Pieśń nad pieśniami” przypisywaną Salomonowi skopiowali z mezopotamskiego utworu o charakterze erotycznym, itd., itp.

Gorąco polecam Biblię wszystkim, którzy lubią synkretyczne baśnie w stylu „Harrego Pottera”, gdzie autor czyni kopiuj-wklej, bo brak mu wyraźni oraz wszystkim racjonalistom i ateistom, gdyż jej czytanie to najlepszy sposób, by utwierdzić się w zdroworozsądkowych poglądach na religie.

Zainteresowanych tematem odsyłam do publikacji:
1) Kramer Samuel: Historia zaczyna się w Sumerze.
2) Bielecki Marian: Zapomniany świat Sumerów.
3) Daniken Erich von: Objawienia.
4) Dawkins Richard: Bóg urojony.
5) Cepik Jerzy: Jak człowiek stworzył bogów.
6) Mackie John L.: Cud teizmu.
7) Wehler Joachim: Zarys racjonalnego obrazu świata.
8) www.eioba.pl
9) youtube.pl
10)youtube.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2018-12-21T14:23:01 01:00, Anna:

Podziwiam brak wiedzy, nie tylko z dziedziny egzegezy biblijnej, autora tego artykułu i odwagę w publikowaniu tak tendencyjnych treści.

To prawda. Tego artykułu się nawet nie da przeczytać.

A
Anna
Podziwiam brak wiedzy, nie tylko z dziedziny egzegezy biblijnej, autora tego artykułu i odwagę w publikowaniu tak tendencyjnych treści.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie