Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Elbląska zdigitalizuje zbiór XVII-wiecznych poloników

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Starodruki w Bibliotece Elbląskiej
Starodruki w Bibliotece Elbląskiej Qrczak at pl.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia
W Bibliotece Elbląskiej uruchomiono dziś nowoczesny skaner, dzięki któremu zdigitalizowane zostaną do czerwca przyszłego roku zabytkowe druki z XVII wieku. Program obejmie 160 poloników, dotyczących różnych dziedzin naukowych.

W ra­mach Wie­lo­let­nie­go Pro­gra­mu Rzą­do­we­go KUL­TU­RA+ Biblioteka Elbląska im. C. K. Norwida otrzymała dotację na m. in. na zakup nowoczesnego skanera, umożliwiającego zdigitalizowanie zabytkowych woluminów bez udziału szkodliwego światła i zagrożenia deformacją. QIDENUS MASTERED A2, jakim od 9 grudnia 2013 roku dysponuje placówka biblioteczna, posłuży do cyfrowego utrwalenia zbioru XVII-wiecznych poloników.

Dalsza digitalizacja za sprawa nowego specjalistycznego sprzętu z ko­ły­ską typu V pozwoli udostępnić ogółowi unikatowe w skali kraju i Europy zbiory zabytkowych pism, w tym m.in. zbioru XVII- wiecznych poloników o tematyce historycznej, teologicznej, prawniczej i politologicznej, a także druków z matematyki, medycyny, zielniki, kalendarze.

Kie­row­nik El­blą­skiej Bi­blio­te­ki Cy­fro­wej To­masz Ja­błoń­ski przekazał, że program digitalizacji do czerwca przyszłego roku obejmuje 160 woluminów. Każdy zabytek przechodzić będzie określony proces: najpierw trafi do pracowni konserwacji, później nastąpi skanowanie, jego rejestracja, po czym jego treść przejdzie przez specjalny program, który rozpoznaje tekst i wydobywa go z plików graficznych.

Zdigitalizowane zbiory zostaną bez­płat­nie udo­stęp­nio­ne czytelnikom na stro­nach cy­fro­wej bi­blio­te­ki. Wśród nich będzie pięk­nie ilu­stro­wa­ny "Ziel­nik, her­ba­rzem z ję­zy­ka ła­ciń­skie­go zowią" au­tor­stwa Szy­mo­na Sy­re­niu­sza. Pojawią się też w systemie cyfrowym dzie­ła au­to­rów zwią­za­nych z El­blą­giem: Jana Amosa Co­me­niu­sa (Ko­meń­skie­go) - wy­bit­ne­go cze­skie­go pe­da­go­ga i my­śli­cie­la, który miesz­kał tu w la­tach 1642-1648, Jo­achi­ma Pa­sto­riu­sa (1611-1681) - hi­sto­ry­ka, me­dy­ka i poety, wy­kła­dow­cy El­blą­skie­go Gim­na­zjum, a także rek­to­ra tej szko­ły Jana My­liu­sa (1557-1630).

Elbląska Biblioteka Cyfrowa stanowi największą w regionie - w województwie warmińsko-mazurskim, a jedną z największych - dziewiątą w Polsce pod względem ilości dostępnych publikacji. Już od 2008 roku trwa projekt utrwalania za­byt­ko­wych zbio­rów. Dotychczas na stro­nach El­blą­skiej Bi­blio­te­ki Cy­fro­wej udo­stęp­nio­no ponad 43 tys. pu­bli­ka­cji, za­pre­zen­to­wa­nych za po­mo­cą 1,3 mln ska­nów.

W cyfrowej formie znalazły się już m.​in. uni­ka­to­we nu­me­ry prasy re­gio­nal­nej z lat 1884-1941 oraz 65 wydań Bi­blii z XV-XVIII wieku. Zachowano w ten sposób wiele in­ku­na­bu­łów, rę­ko­pi­sów, sta­ro­dru­ków, gra­fik, dzieł kar­to­gra­ficz­nych i mu­zycz­nych, będących je­dy­nymi za­cho­wa­nymi eg­zem­pla­rzami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto