Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BiFF - muzyczne objawienie roku

Tomasz Brusik
Tomasz Brusik
Okładka albumu "Ano"
Okładka albumu "Ano" Projekt graficzny: Marcin Szymkowiak, Dominik Bułka
Choć zespół BiFF powstał dopiero o 2006 roku i wydał zaledwie jeden album, zdobył w tym roku 2 Fryderyki, przy 7 nominacjach. Kim są i skąd się wzięli?

Zespół BiFF to znane i lubiane Pogodno. Na MySpace w miejscu pochodzenia widnieją rodzime miejscowości muzyków, a więc: Tychy, Szczecin, Kołobrzeg, Tarnowskie Góry, Tuczno. Z racji na ogromną częstotliwość koncertów, w domach bywają rzadko.

Z piątki muzyków, tylko jeden - Piotr Drążkiewicz, klawiszowiec - nie grał z Pogodno. Trójka panów: gitarzysta Lesław "Hrabia Fochman", basista Michał Pfeiff i perkusista Michał Kozłowski do 2009 tworzyli trzon alternatywnej grupy ze Szczecina. Co ciekawe, na płytach Pogodno mieliśmy okazję usłyszeć umiejętności wokalne całej trójki instrumentalistów. Podobnie w roli wokalisty występują także w BiFF-ie. Dołączyli oni do Pogodna po sukcesie pierwszej płyty grupy, wydanej w 2000 roku. Sztandarową wokalistką zarówno szczecińskiego protoplasty, jak i BiFF-u była i jest Ania Brachaczek. Zespół BiFF znany jest także jako projekt: Brachaczek i Fochman (stąd zapewne nazwa BiFF). "Biff" to także po angielsku "cios", "uderzenie". Lekki i niezwykle kobiecy głos Ani to charakterystyczny znak rozpoznawalny. Muzyka BiFF-u niewiele odbiega od twórczości Pogodno. Mniej jest słowotwórstwa i zabawy językiem. Muzycznie to wciąż ta sama alternatywa.

Pierwszym longplayem BiFF-u jest wydany 25 września 2009 roku "Ano". Pierwszym singlem był "Ślązak", który po raz pierwszy zaprezentowali w 2008 roku na Festiwalu w Opolu. Przez 14 tygodni utwór ten plasował się na liście przebojów Trójki. W tym samym roku wystąpili także w Gdyni na Open'erze. Zanim wydali album, zagrali jeszcze ponad 50 różnych koncertów, promując nadchodzące "Ano". Kolejnym singlem był utwór "Pies1". To właśnie on rozsławił krążek. Spora w tym zasługa wspomnianej Trójki, która bardzo wcześnie i intensywnie prezentowała słuchaczom twórczość BiFF-u. Tak ciepłe przyjęcie przez fanów i krytyków poskutkowało nominacjami w 7 kategoriach Fryderyków: projekt graficzny (okładka), kompozytor roku, autor roku, produkcja roku (album "Ano"), piosenka roku ("Pies1"), nowa twarz fonografii, wideoklip roku. Z 7 nominacji grupie udało się zdobyć 2 statuetki, w dwóch ostatnich z wymienionych kategorii.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto