MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bilety wstępu do 4 polskich parków narodowych od stycznia 2022. Gdzie trzeba płacić za wejście i ile kosztują bilety?

Emil Hoff
Emil Hoff
Babia Góra. Od 1 stycznia 2022 Babiogórski Park Narodowy dostępny jest tylko po wykupieniu biletu.
Babia Góra. Od 1 stycznia 2022 Babiogórski Park Narodowy dostępny jest tylko po wykupieniu biletu. Wojciech Matusik, Polska Press, 2014
Od 1 stycznia 2022 r. aby wejść do czterech kolejnych parków narodowych, trzeba zapłacić za bilety wstępu. Choć dla wielu turystów, podróżników i zapalonych spacerowiczów idea opłaty za wstęp do parków narodowych (przysłowiowe „drzwi do lasu”) wydaje się odstręczająca, to jednak pieniądze są potrzebne na zachowanie infrastruktury turystycznej w dobrym stanie. Gdzie trzeba płacić za bilet wstępu do parku narodowego i jakie są ceny? Wszystkie przydatne informacje poniżej.

Spis treści

Bilety wstępu do 4 kolejnych parków narodowych. Zgodnie z rozporządzeniem

1 stycznia 2022 zaczęło działać Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 14 września 2021, wprowadzające zmiany do wcześniejszego Rozporządzenia w sprawie parków narodowych lub ich niektórych obszarów, gdzie za wstęp pobiera się opłaty, z 18 marca 2013 r.

Do przedstawionej w poprzedniej wersji rozporządzenia listy parków narodowych, do których wstęp jest biletowany, dołączyły od stycznia 2022 cztery nowe parki:

 • Babiogórski Park Narodowy,
 • Gorczański Park Narodowy,
 • Świętokrzyski Park Narodowy i,
 • Woliński Park Narodowy.

Choć wcześniej do z wymienionych wyżej parków narodowych wchodziło się zasadniczo za darmo z wyjątkiem wydzielonych obszarów i tras spacerowych, od początku 2022 r. wstęp na cały teren tych parków jest płatny.

Pełna lista parków narodowych, objętych opłatami za wstęp, podana jest w rozporządzeniu.

Bilety wstępu do parków narodowych. Pieniądze idą na potrzeby turystów i ratowników

Wprowadzenie biletów wstępu do parków narodowych nie jest po prostu kolejnym sposobem łatania dziury budżetowej. Parki Narodowe, wbrew pozorom, to nie po prostu wielkie połacie dziewiczej przyrody, z którymi nic się nie robi. Utrzymanie parku narodowego wymaga tak naprawdę wielkich nakładów starań, pracy specjalistów, zabezpieczeń, a w konsekwencji – pieniędzy.

Fundusze pozyskiwane ze sprzedaży biletów wstępu do parków narodowych są przeznaczane na utrzymanie czystości szlaków i infrastruktury turystycznej. W parkach położonych w górach, np. w Gorczańskim Parku Narodowym, część funduszy wspomaga także działalność GOPR i TOPR.

Czy wszyscy muszą płacić za bilety do parków narodowych?

Istnieją kategorie turystów, którzy nie muszą płacić za wstęp do parków narodowych, nawet jeśli formalnie jest biletowany. Kto nadal może wejść za darmo do parków narodowych?

Przepisy wyłączają z opłat mieszkańców gmin leżących na terenie parków lub graniczących z nimi. Z opłat zwolnione są również osoby z ważną Kartą Dużej Rodziny. Darmowe wejście zagwarantowane jest też osobom prowadzącym badania naukowe dotyczące ochrony przyrody, a także uczniom i studentom uczestniczącym w zajęciach dydaktycznych, odbywających się w granicach parków.

Ile kosztują bilety wstępu do parków narodowych?

Ceny biletów wstępu ustalane są indywidualnie przez władze każdego parku narodowego. Obecnie przedstawiają się następująco:

 • Gorczański Park NarodowyBilet normalny na jeden dzień kosztuje 6 zł, na trzy dni 12 zł, na siedem dni 30 zł. Bilety ulgowe są tańsze o połowę, a dzieci poniżej 7. roku życia wchodzą za darmo.
  Bilety do Gorczańskiego Parku Narodowego można kupić online na stronie eparki.pl.
 • Babiogórski Park Narodowy
  Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 3,50 zł. Bilety do Babiogórskiego Parku Narodowego można kupić TUTAJ.
 • Świętokrzyski Park Narodowy
  Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł. Bilet wraz z prawem wstępu na galerię widokową na gołoborzu na Łysek Górze kosztuje 14 zł lub – ulgowy – 7 zł.
  Bilety do Świętokrzyskiego Parku Narodowego można kupić TUTAJ.

Woliński Park Narodowy nie ustalił jeszcze stawek za bilety wstępu.

Źródło: isap.sejm.gov.pl, eparki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bilety wstępu do 4 polskich parków narodowych od stycznia 2022. Gdzie trzeba płacić za wejście i ile kosztują bilety? - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto