Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Birma buduje bombę atomową we współpracy z Koreą Północną?

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Kim Dzong Il posiada przynajmniej jeden tajny ośrodek nuklearny, poza znanym już ośrodkiem w Jongbjon - wynika z poufnego raportu ONZ. Koreańskie doświadczenie może być pomocne dla birmińskich asporacji atomowych. Na zdjęciu Ośrodek Badań Jądrowych w Jong
Kim Dzong Il posiada przynajmniej jeden tajny ośrodek nuklearny, poza znanym już ośrodkiem w Jongbjon - wynika z poufnego raportu ONZ. Koreańskie doświadczenie może być pomocne dla birmińskich asporacji atomowych. Na zdjęciu Ośrodek Badań Jądrowych w Jong Keith Luse/public domain/Wikimedia Commons
Ekspert Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem ostrzegł, że choć birmańska junta jest daleka od pozyskania broni jądrowej, proces jej budowy może zostać znacznie przyspieszony przy współpracy z Koreą Północną.

Przemawiając wczoraj przed studentami Uniwersytetu Johna Hopkinsa w amerykańskim Baltimore, ekspert Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem Robert Kelly powiedział, że Birma posiada przynajmniej kilka zakładów wzbogacania uranu, które zostały zbudowane w oparciu o technologię niemiecką.

"Kiedy Niemcy przeprowadzają inspekcję, zakłady obsługiwane są wyłącznie przez cywilów" - powiedział Kelly cytowany przez południowokoreańską agencję prasową Yonhap i dodał, że "gdy Niemcy znikają, te same maszyny i narzędzia wykorzystywane są przez personel wojskowy do produkcji rakiet i urządzeń niezbędnych do budowy broni jądrowej".

Kelly zwrócił też uwagę, że z informacji przekazanych przez birmańskich emigrantów, którzy często pracowali w owych fabrykach, należy wnioskować, iż junta włożyła dużo wysiłku w konstrukcję zaawansowanych wirówek gazowych potrzebnych do wzbogacania uranu.

Starania birmańskiej junty mogą jednak pójść na marne, jeśli nie uzyska ona dostępu do zaawansowanych technologii wojskowych. Jedynym krajem, który mógłby pomóc włądzom Birmy w tej kwestii wydaje się być wyłącznie Korea Północna, która broń jądrową już posiada.

Już wcześniej przedstawiciele ONZ ostrzegali o możliwości transferu licznych technologii nuklearnych z Korei Północnej do Birmy. W czerwcu ubiegłego roku północnokoreański statek transportowy, udający się najprawdopodobniej do jednego z birmańskich portów, zawrócił z kursu po tym jak natknął się na amerykański okręt wojenny.

Podczas zeszłorocznej wizyty w Birmie, północnokoreański minister spraw zagranicznych Pak Ui-chun wyraził przekonanie, że pomimo licznyc sankcji ekonomicznych nałożonych na jego kraj przez społeczność międzynarodową, współpraca pomiędzy Birmą a Koreą Północną będzie przebiegać pomyślnie.

Głos w sprawie rozwijającej się kooperacji birmańskiej junty i reżimu Kim Dzong Ila w dziedzinie rozwoju broni nuklearnej zabrała także sekretarz stanu USA Hillary Clinton. "Wiemy, że statek z Korei Północnej dostarczył niedawno sprzęt wojskowy na Birmę" - powiedziała. - "Jesteśmy zaniepokojeni kolejnymi raportami świadczącymi o tym, że Birma może oczekiwać pomocy ze strony Korei Północnej w zakresie programu nuklearnego."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto