Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa o ACTA trwa. Skąd wzięła się maska grupy Anonymous?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Maska Fawkesa stała się symbolem grupy hakerskiej Anonymous.
Maska Fawkesa stała się symbolem grupy hakerskiej Anonymous.
Zamieszanie wokół porozumienia ACTA trwa nadal. Wielu protestujących zakłada charakterystyczną maskę - symbol grupy hakerskiej Anonymous. Skąd się wziął i dlaczego akurat on robi ostatnio zawrotną karierę?

Guy Fawkes i "spisek prochowy"

Aby odpowiedzieć na to pytane, trzeba się przenieść do XVII-wiecznej Anglii. W 1605 roku grupa katolików ułożyła plan zamachu na króla Jakuba I. Mieli to zrobić przez wysadzenie w powietrze budynku Parlamentu podczas ceremonii otwarcia. Ich celem było zastąpienie króla, jego córką Elżbietą, która miałaby zostać wychowana na katoliczkę. Liczyli na przywrócenie katolicyzmu. Na początku wszystko przebiegało zgodnie z planem. Pod sklepieniem sali zamontowano stos beczek z prochem strzelniczym. Samobójcą, który miał podpalić lont był Guy Fawkes.

Ostatecznie sprawy przybrały jednak nieoczekiwany obrót. Ktoś ze spiskowców wyjawił misterny plan. Fawkes i wraz z innymi zostali schwytani i osadzeni w areszcie. Część z nich została stracona. To właśnie taką maskę przybrał Guy Fawkes. Teraz zakładają ją przeciwnicy ACTA. Dla Anglików rocznica śmierci Fawkesa i "spisku prochowego" to hucznie obchodzone święto. Anglicy świętują w ten sposób ocalone bezpieczeństwo, a zwolennicy grupy Anonymous, odwołując się do postaci niedoszłego samobójcy, wyrażają swój bunt.

Czytaj też relację: Cyberwojna minuta po minucie

"V jak vendetta"

Maski grupy Anonymous nie byłoby także bez komiksu "V jak vendetta" autorstwa Alana Moore'a z lat 80. Opowiada on o zamachowcu, który walczył z totalitaryzmem. W Polce nie był znany dopóki na jego podstawie nie nakręcono w 2006 roku filmu. Główny bohater śpiewał tam charakterystyczną piosenkę zaczynającą się od słów "Remember, remember, the fifth of november, the gunpowder treason and plot" (Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada, spisek prochowy i zdradę). Przez cały film bohater nosił charakterystyczną maskę, wzorując się na Fawkesie. Jak wyjaśnia dla RFM24.pl anglista Bartosz Jarnutowski, maska podobno przypomina twarz Fawkesa.

Czytaj także: Polska podpisała ACTA

Solidarność z hakerami

Tajemniczość i zagadkowość Fawkesa, sprawiła, że maska którą nosił została uznana za symbol hakerskiej grupy Anonymous. Po atakach hakerów na strony rządowe, w sieci zaroiło się od awatarów z charakterystyczną maską. Popularny stał się także symbol "V" jako gest poparcia i solidarności z hakerami.

Polska podpisała kontrowersyjne porozumienie ACTA 26 stycznia. Aby umowa weszła w życie musi zostać ratyfikowana przez rząd. Zdaniem przeciwników, umowa zawiera szereg zapisów, które wprowadzają cenzurę w Internecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto