Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blokady twórcze. 10 prostych metod jak ich uniknąć

Bogdan Markowicz
Bogdan Markowicz
Sir Stig/CC 3.0
Blokady twórcze są zjawiskiem dość powszechnym w środowisku projektantów (oczywiście nie tylko). Są też jednym z najbardziej demotywujących elementów. Bardzo często pojawiają się, gdy projektant zaczyna porównywać swoją pracę z innymi...

Blokady twórcze są zjawiskiem dość powszechnym, w środowisku projektantów (oczywiście nie tylko). Są też jednym z najbardziej demotywujących elementów. Bardzo często pojawiają się, gdy projektant zaczyna porównywać swoją pracę z innymi lub gdy projekt stawia przed nim bardzo wysoko poprzeczkę, a klient jest bardzo wymagający Istnieje oczywiście wiele powodów i stresorów, mogących być przyczyną blokady twórczej.

Nie będę tutaj deliberować o powodach tej blokady, każdy z nas jest inny, ma inne przekonania, doświadczenia oraz charakter tudzież odporność na stres. Tak wiec jest to generalnie sprawa indywidualna. Pisać będę więc na podstawie swoich subiektywnych doświadczeń.

Będąc projektantem wielokrotnie miałem problemy z rozpoczęciem (ukończeniem) projektów, jednak wracając do tej metody skutecznie niwelowałem jej skutki.

1. Rysowanie w szkicowniku

Projektanci grafiki zawsze szkicują pomysły, koncepcje rozpoczynając nowy projekt. Ja również szkicuję i rysuję odkąd byłem brzdącem i prawdopodobnie ty również. Rysowanie uwalnia twój umysł i pozwala puścić wodze fantazji. Zaskoczy cię, jak szybko odnajdziesz nowe pomysły.

2. Szukaj inspirujących galerii w internecie

Ludzie na całym świecie tworzą inspirujące galerie. Zazwyczaj nawet ich nazwa jest spójna z przeznaczeniem np inspire , inspirations itd. Jednym z moich ulubionych blogów jest Logo Love Design. Polecam odwiedzenie od czasu do czasu takich galerii, jako hobby czy formę relaksu. Pozwoli ci to na tworzenie zgodne z panującymi trendami.

3. Pójdź na spacer jak turysta

Wyjdź z biura lub z domu (home office). Siedzenie cały dzień w pracy powoduje, że patrzysz na ciągle na te same rzeczy, co zdecydowanie nie przyniesie ci korzyści. Wyjdź się przewietrzyć, idź na spacer. Świeże powietrze i otaczająca cię natura może wzbudzić w tobie nowe kreatywne pomysły. Jeśli mieszkasz w mieście możesz skorzystać z mojej metody na spacer na tzw "turystę".

Wczuwasz się w sytuację, gdy po raz pierwszy widzisz swoje miasto, chodzisz spokojnie rozglądając się i patrząc na architekturę, naturę, drzewa, ludzi, czytasz ogłoszenia i informacje np. na urzędach miasta, tablicach itd szczegóły, które zawsze ci umykają gdy się spieszysz. Zdziwisz się ile szczegółów ci co dzień umyka gdy jesteś zabiegany.

4. Poszukaj nowych czcionek

Zaskoczy cię, jak wiele inspiracji można wynieść z kilku nowych wzorów czcionki. Moja ulubiona strona to dafont. Odświeża to mój sposób myślenia o formie i skupia umysł na kreatywnych zastosowaniach poszczególnych typów czcionki. Bardzo łatwo wpaść na genialny plakat, albo logotyp.

5. Nie wątp w siebie

Myśl op­ty­mis­tycznie, działaj rozważnie, bądź jednocześnie zrównoważony i pewien siebie. Nigdy nie wątp, nie porównuj siebie z innymi ludźmi, podnieś czoło i uwierz w siebie, a wiele osiągniesz.

6. Wyjedź na krótki urlop

Siedzenie przed komputerem całymi dniami pożera energię. Moja rada: wyjedź z przyjaciółmi lub rodziną na dzień lub dwa. Nowe otoczenie zmieni twój sposób myślenia i będziesz mógł spojrzeć na swoja prace z innej perspektywy. Prowadzenie zrównoważonego stylu życia jest bardzo ważne w pracy, którą wykonujemy. Odpoczynek i regeneracja jest niezbędna.
7. Posłuchaj innej muzyki

Spróbuj zmieniać muzykę, której słuchasz. Włącz coś, czego nie słuchasz na co dzień. Nowe dźwięki i słowa poszerzą przestrzeń twojego myślenia i działania. Wiele inspiracji może płynąć z prostych piosenek lub z muzyki której słuchasz bardzo rzadko lub w ogóle. Ja czasem potrafię zejść z Drum and bass do jazzu czy ambientu.

8. Edukuj się

Być może nie chcesz tego robić ponieważ masz dużo pracy ale uczenie się nowych technik jest jedyną drogą do poprawy umiejętności i kreatywności. Wszelkie nowe kursy to bardzo dobra podstawa do rozpoczęcia pracy, bo dzięki nim możesz dodać indywidualnego tchnienia projektowi nad którym pracujesz po przez pryzmat nowej wiedzy, która nie koniecznie musi być spójna z tematem twojej pracy. Ja np lubię tematy rozwoju osobistego, NLP, lingwistyki, psychologi. Pozwala mi to patrzeć wielowątkowo na projekt.

9. Poszerzaj krąg zainteresowań

Dobry projektant powinien interesować się jak największą ilością tematów. Czerpanie inspiracji powinno płynąć zewsząd. Jeśli zaczniesz myśleć linearnie skupiając się tylko na swoim zawodzie, twoje projekty mogą stać się nudne i szablonowe.
10.Znajdź czas na nieskrepowaną zabawę

Lubię świat gier komputerowych. Immersja pozwala mi na doznanie innych bodźców, które również często inspirują mnie do nowych pomysłów. Granie np w gry video pozwala mi patrzeć na pracę designerów od wewnątrz, Mam przez to mniejszy ubaw z samego produktu, bo często patrzę na grę i myślę: ciekawe jaki skrypt tu użyli, o ciekawe tekstury, interesujące rozwiązanie z tym logiem, menu jest niesamowite ciekawe czy da się to wrzucić do CMS-a? Nawet banalna gra wideo może stanowić dla ciebie odskocznię od pracy i o dziwo przynieść przełomy pomysł. Inną zabawa jest np. puszczanie baniek mydlanych w domu czy zabawy z kotem. Sam musisz znaleźć to, co cię bawi i relaksuje.

Staraj się być w dobrym nastroju, uśmiechaj się często, miej dystans do siebie i nie bądź spięty

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto