Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bóg" czyli sztuka nie-antyczna

Karolina Sternik
Karolina Sternik
Wszyscy miłośnicy dzieł Woody'ego Allena nie mogą narzekać na niedobór jego twórczości. Na deskach lubelskiego teatru im. Juliusza Osterwy przez blisko miesiąc grano sztukę "Bóg".

Spektakl ukazuje świat dwóch Greków, którzy rozmyślają nad zakończeniem sztuki. Czas ich nagli, bowiem mają wziąć udział w konkursie dramatycznym.

Widzów zaskakuje to, że bohaterowie doskonale zdają sobie sprawę z faktu,
że są postaciami wymyślonymi i powołanymi do życia przez kogoś innego. Odtwórcy ról cały czas wprawiają widownie w stan refleksji, bowiem od czasu do czasu pada stwierdzenie, iż wszyscy ludzie odgrywają jakąś rolę. Dają w ten sposób do zrozumienia, że nikt do końca nie ma wpływu na swoje losy.

Początkowo nie do końca wiadomo o co chodzi, wydaje się iż na scenie panuje ogólny rozgardiasz. Aktorzy są jakby dopiero na etapie przygotowań. Fikcja przeplata się z rzeczywistością. Widzowie nie do końca mają pewność,
czy ci spośród nich, którzy w czasie sztuki zabierają głos, są aktorami
czy widzami. Reżyser świetnie włączył do spektaklu elementy lokalne: nazwy miejscowości, osiedli, ulic czy charakterystycznych dla lubelskiej społeczności miejsc.

Doskonała muzyka, genialne stroje oraz fenomenalne światło, wszystko to powoduje, że widz pragnie poderwać się z miejsca i wiwatować.

Wśród obsady dostrzec możemy: wcielającego się w postać pisarza Schizokratesa, Jerzego Rogalskiego, aktora występującego w roli Kretynika czyli Wojciecha Dobrowolskiego, odgrywającą rolę Doris - Martę Srokę, a także Romana Kruczkowskiego wcielającego się w postaci debilisza oraz króla. W spektaklu bierze udział także wielu innych świetnych aktorów.
Znany z poczucia humoru Allen i tym razem potwierdził swój talent. Tekst kipi humorem oraz dostarcza nam dowodów na to, iż żyjemy w świecie absurdu. Sztukę kończą słowa: "Absurd fabuły, czy absurd życia?". Ale na to pytanie odpowiedzieć już musimy sobie sami.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto