Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogata Północ i biedne Południe. Mamy nowy podział Europy

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Zdjęcie satelitarne Europy
Zdjęcie satelitarne Europy NASA/Wikipedia Commons
Pojawił się nowy podział geograficzny Wspólnoty Europejskiej na bogatą Północ i biedne Południe. Tym samym, jak podaje "Rzeczpospolita", zdezaktualizował się dotychczasowy podział na biedny Wschód i bogaty Zachód. Zmienia się pozycja Polski

W analizie sytuacji gospodarczej w Europie Jędrzej Bielecki na łamach "Rzeczpospolitej" w artykule Europa pęka na nowo stawia interesującą tezę, że "dawny podział na biedny Wschód i bogaty Zachód zastępuje dziś przepaść dzieląca Wspólnotę Europejską na Północ i Południe".

Na nowy podział Europy zwrócił uwagę Daniel Gros: "Dziś linie podziału w Brukseli coraz częściej przebiegają między północną i południową Europą. Wspólnego stanowiska przed szczytami Unii nie opracowują już prezydent Francji i kanclerz Niemiec, François Hollande próbuje raczej zdobyć poparcie Hiszpanii i Włoch przeciwko Berlinowi".

Przepaść między obiema częściami Europy potwierdzają obecne kierunki migracji. Parę lat temu występował przepływ migracyjny ze wschodu na zachód, a przede wszystkim z Polski do Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że obecnie przebiega masowa migracja z krajów południowych na Północ, np. "samych Hiszpanów osiedliło się w ubiegłym roku w Niemczech 80 tysięcy".

Oprócz ekonomii brane są pod uwagę różnice cywilizacyjne i społeczne, jak np. dostęp do szerokopasmowego Internetu.

O zmianie sytuacji zdecydowały zjawiska ekonomiczne, co następnie rzutowało na politykę. W rezultacie kondycja krajów "południowych" jest kryzysowa. Kłopoty dotknęły Grecję, Hiszpanię, Portugalię, Włochy

Nowy podział oznacza, że nastąpiło przeorientowanie pozycji Polski, która w nowym układzie znalazła się w sferze postrzeganej jako bardziej rozwinięta pod względem cywilizacyjnym niż poprzednio, gdy zaliczano ją do Wschodu. Otwiera to z pewnością nowe perspektywy, ale wiąże się też z większymi zobowiązaniami finansowymi wobec UE.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto