Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohdan Łazuka: Przypuszczam, że wątpię

Łukasz Mic
Łukasz Mic
okładka
okładka
Jeśli ktoś lubi Bohdana Łazukę, to książka "Przypuszczam, że wątpię" Karoliny Prewęckiej jest właśnie dla niego. Autorka w swoim wywiadzie rzece, poświęconym temu niezwykłemu artyście, przedstawia ciekawostki z jego życia.

Karolina Prewęcka w książce "Przypuszczam, że wątpię" przedstawia ciekawostki z życia Bohdana Łazuki. Dowiadujemy się o jego karierze, debiutach na deskach znanych teatrów, przyjaźniach z wybitnymi postaciami sceny artystycznej. O życiu prywatnym, jego miłosnych podbojach i czterech małżeństwach. To wspomnienie lat 60. ubiegłego stulecia, gdy artysta zdobywał szczyty popularności w zgrzebnym życiu w okresie PRL-u.

Bohdan Łazuka z sentymentem powraca do swojego dzieciństwa spędzonego w podlubelskiej wsi Dąbrowica. O edukacji, którą rozpoczął w Lublinie i jak sam wspomina czasy młodości: Do mojego kochanego Lublina odnoszę się z sympatią, bo to najważniejsze miasto w moim życiu. Artysta wspomina swoją niezwykłą przygodę z piosenką i występami na festiwalach, m.in. w Opolu w 1963 r., gdzie był laureatem pierwszej nagrody za wykonanie piosenek "Dzisiaj, jutro, zawsze" i "To było tak". Łazuka ma w swoim repertuarze wiele utworów, które stały się nieśmiertelnymi przebojami i przeszły do historii polskiej kultury. Warto wspomnieć, że występował z Kabaretem Starszych Panów.

Któż nie pamięta Łazuki z kultowej sceny w komedii "Nie lubię poniedziałku" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, gdy szedł wzdłuż torów tramwajowych z korbą od samochodu? Odegrał rolę, która przeszła do historii polskiego kina. Jak sam wspomina w wywiadzie do dziś jest kojarzony za sprawą tej właśnie roli.

Książka godna jest polecenia. Napisana jest w formie wywiadu rzeki, dzięki czemu śmiało można stwierdzić, że jest wciągająca. Przez kolejne rozdziały tej barwnej relacji przechodzi się w mgnieniu oka. Wypowiedzi artysty okraszone są jego charakterystycznym poczuciem humoru. Nie mogło zabraknąć również jego błyskotliwego dowcipu i anegdot z życia wziętych, które wywołują uśmiech na twarzy. Bez wątpienia czytelnik sięgając po tę książkę nie będzie się nudził, a chwilami będzie czuł się zaintrygowany, np. opowieściami z życia prywatnego artysty. Ponadto w książce znajdziemy wypowiedzi jego koleżanek i kolegów, m.in. Barbary Kraftówny, Marii Czubaszek, Krzysztofa Kowalewskiego czy Jurka Owsiaka.

Karolina Prewęcka przeprowadzając wywiad, nie wychodzi przed szereg, nie zadaje nachalnych pytań swoim rozmówcom, choć miejscami zabrakło mi pytań dodatkowych. Trzeba jednak przyznać, że całość przeprowadzona została poprawnie.

Bohdan Łazuka (ur. 1938 r.), aktor teatralny i filmowy, piosenkarz. Rodzinne związany z Lubelszczyzną. Absolwent PWST w Warszawie, uczeń Ludwika Sempolińskiego i Kazimierza Rudzkiego. Laureat pierwszej nagrody na pierwszym Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1963). Wykonawca wielu przebojów, m.in. "To było tak", "Dzisiaj, jutro, zawsze", "Bo to się zwykle tak zaczyna", "Bohdan, trzymaj się", "Tajemnice Mundialu”. Występował w Kabarecie Starszych Panów. Należał do artystycznego środowiska nadającego ton polskiej kulturze w latach 60. i 70. XX wieku. Znany z popularnych filmów, zwłaszcza komediowych. Związany z kilkoma warszawskimi teatrami: Współczesny, Syrena, Kwadrat, Rozmaitości, Komedia. W połowie lat 90. zrezygnował ze stałego etatu, ale do dziś pozostał bardzo aktywny. Koncertuje po Polsce, gra w filmach i serialach, występuje w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto