Bon turystyczny: do kiedy ważny i gdzie go wykorzystać? Komu przysługuje, jak go aktywować? Wszystkie informacje w jednym miejscu

Emil Hoff
Emil Hoff
Z bonu turystycznego możemy korzystać aż do końca września 2022, a więc jeszcze w majówkę i w wakacje. Jak pozyskać bon turystyczny i gdzie go wykorzystać? Wszystkie informacje znajdziecie w naszym poradniku. Na zdjęciu: turyści w Zakopanem.
Z bonu turystycznego możemy korzystać aż do końca września 2022, a więc jeszcze w majówkę i w wakacje. Jak pozyskać bon turystyczny i gdzie go wykorzystać? Wszystkie informacje znajdziecie w naszym poradniku. Na zdjęciu: turyści w Zakopanem. fot. przemyslaw bolechowski / polska press
Udostępnij:
Bon turystyczny: do kiedy jest ważny i czy skorzystamy z niego jeszcze w długi weekend czerwcowy i wakacje 2022? Jak właściwie aktywować Polski Bon Turystyczny, ile jest wart i gdzie można go wykorzystać? Lista tych miejsc jest naprawdę długa! Poniżej znajdziecie poradnik, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące działania bonu turystycznego w roku 2022.

Spis treści

Bon turystyczny: do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022, choć początkowo miał obowiązywać krócej. Jednak już w grudniu 2021 prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę covidową, która wydłużyła działanie Polskiego Bonu Turystycznego aż do końca września br. Bonem turystycznym mogliśmy więc płacić za usługi turystyczne w tegoroczne ferie zimowe i majówkę, będziemy mogli też nadal robić to w czasie długiego weekendu czerwcowego i wakacji.

Bon turystyczny: co to jest i komu przysługuje?

Bon turystyczny to odpowiedź polskiego rządu na kryzys branży turystycznej i pogorszenie się jakości życia Polaków, wywołane pandemią koronawirusa w 2020 r.

By odciążyć budżety polskich rodzin i jednocześnie zachęcić je do korzystania z krajowej oferty turystycznej, rząd wprowadził Polski Bon Turystyczny (PBT) o wartości 500 zł, którym można płacić za krajowe usługi turystyczne od 1 sierpnia 2020 r.

Bon turystyczny przysługuje jednorazowo na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością mają też prawo do uzupełnienia bonu turystycznego, które wynosi także 500 zł.

Otrzymanie bonu turystycznego nie jest uzależnione od dochodu rodziny.

Jak i gdzie wykorzystać bon turystyczny na długi weekend czerwcowy i wakacje 2022?

Podobnie jak w poprzednich latach, bon turystyczny służy w 2022 r. do opłacenia usług turystycznych lub hotelarskich, świadczonych przez polskich przedsiębiorców lub organizacje pożytku publicznego.

Oznacza to, że bon turystyczny można wykorzystać tylko na terenie Polski i tylko w określonych hotelach i przedsiębiorstwach – tych, które zgłosiły się do udziału w programie bonu.

Bon turystyczny: lista podmiotów, w których można go wykorzystać: kliknij TUTAJ.

Jak pozyskać bon turystyczny na długi weekend czerwcowy i wakacje 2022? Aktywacja bonu

Nowelizacja „ustawy covidowej” nie przewiduje istotnych zmian w samym działaniu bonu turystycznego.

Bon turystyczny – aktywacja. Jak to zrobić? Trzeba najpierw zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Instrukcja wideo znajduje się poniżej:

Następnie logujemy się na swoim koncie PUE, po lewej stronie wyszukujemy zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, naciskamy przycisk „Mój bon”, a potem „Aktywuj bon”.

Instrukcja wideo aktywacji bonu znajduje się poniżej:

Bon turystyczny: aktywacja bonu na niepełnosprawne dziecko. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością mają prawo do tzw. uzupełnienia bonu, czyli w praktyce drugiego bonu turystycznego. W PUE w zakładce „Mój bon” należy wybrać niepełnosprawne dziecko, a potem nacisnąć guzik „Złóż wniosek o dodatkowe świadczenie”. Po wypełnieniu formularza musimy załączyć skan dokumentu poświadczającego niepełnosprawność dziecka.

Instrukcja wideo składania wniosku o uzupełnienie bonu turystycznego na niepełnosprawne dziecko znajduje się poniżej:

Jak płacić za pomocą bonu turystycznego w długi weekend czerwcowy i wakacje 2022?

Podobnie jak w poprzednich latach, po aktywacji bonu turystycznego w PUE ZUS na podanego przez osobę wnioskującą o bon e-maila zostanie przesłany 16-cyfrowy kod obsługi płatności. Za pomocą tego kodu można płacić za usługi turystyczne lub hotelarskie w miejscach należących do programu Polski Bon Turystyczny.

Bon turystyczny działa jak karta kredytowa z limitem 500 zł. Możemy nim opłacić część lub całość kosztów usługi albo kilku usług, do wyczerpania limitu 500 zł.

Bon turystyczny 2022 dla przedsiębiorców. Jak dołączyć do programu PBT?

Przedsiębiorca może dołączyć do programu Polski Bon Turystyczny za pośrednictwem PUE ZUS.

Z panelu ogólnego należy wejść w zakładkę „Podmiot Turystyczny”, a potem nacisnąć guzik „Zarejestruj podmiot turystyczny na liście POT”. Dzięki temu nasz wniosek zostanie przesłany do Polskiej Organizacji Turystycznej, która włączy firmę do programu Polski Bon Turystyczny.

Następnie trzeba wypełnić formularz, podpisać oświadczenie PBT i wysłać z elektronicznym podpisem.

Instrukcje wideo składania wniosków o dołączenie do programu PBT i przyjmowania płatności bonem turystycznym znajdziecie poniżej:

Źródła: gov.pl, bonturystyczny.polska.travel, YouTube.com / Elektroniczny ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Bon turystyczny: do kiedy ważny i gdzie go wykorzystać? Komu przysługuje, jak go aktywować? Wszystkie informacje w jednym miejscu - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie