Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bookcrossing: lektura na wyciągnięcie ręki

Agata Pańczyk
Agata Pańczyk
Akcja Uwalniania Książek staje się coraz bardziej popularna. Dowiedz się, co robić, kiedy znajdziesz porzuconą książkę! A ponadto przeczytaj rozmowę z Marią Sarką o dzieleniu się lekturami z innymi.

Wśród współczesnego społeczeństwa czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Upadku czytelnictwa niektórzy dopatrują się w wysokich cenach książek, inni - w popularyzacji internetu. Nie pozwólmy odejść lekturom do lamusa!

Akcje Bookcrossingu (z ang. krążąca książka), mającą na celu podniesienie poziomu czytelnictwa wśród społeczeństwa, rozpoczął w 2001 roku Ron Hornbaker w Stanach Zjednoczonych. Od tej pory przyłączyło się do niej ponad pół miliona osób na całym świecie, którzy uwolnili ok. 4 mln książek. Pomysłodawca akcji marzy o przekształceniu świata w jedną wielką, otwartą dla wszystkich i przyjazną bibliotekę.

Na czym dokładnie polega akcja? W Uwalnianiu Książek nie ma nic skomplikowanego. Odpowiednio oznaczoną i zarejestrowaną książkę przekazujemy znajomemu, porzucamy w przypadkowym miejscu - największym powodzeniem cieszą się ławki w parku i pociągi lub pozostawiamy na oficjalnej półce. Na stronach bookcrossing.com możemy prześledzić losy różnorodnych książek oraz poczytać opinie osób, które je znalazły.

Rozmowa z Marią Sarką, studentką kulturoznawstwa z Warszawy, która pracuje w Bookcrossing Polska.Jak i kiedy zainteresowałaś się Bookcrossingiem?
– Bookcrossing Polska stworzyli moi dobrzy znajomi, więc narodziny ruchu w Polsce miałam okazję obserwować z bliska. Chwilę później wyjechałam za granicę, ale rok temu po powrocie zajęłam się bardzo czynnie Bookcrossing.pl i nie przestaję. Mam nadzieję zrealizować jeszcze niejeden pomysł i nie raz Was zaskoczyć.

Znalazłaś ok. 20 książek, a uwolniłaś prawie 50. Co najbardziej podoba Ci się w idei Uwalniania Książek?
– Dzielenie się. Nie lubię marnowania rzeczy, a tym samym książek, których nikt nie czyta wepchniętych w karton w piwnicy, podczas gdy szpitale, domy seniora i tym podobne instytucje walczą o dotacje na książki. Produkujemy tony śmieci, ponieważ tylko od nas zależy czy dana rzecz (w domyśle książka) stanie się kłopotliwym odpadem czy niespodzianką dla innych. Przyznam się, że nie sprawdzam drogi swoich książek i nie martwi mnie to czy zabrał je pazerny antykwariusz – na pewno komuś się przydały! Pamiętajmy, że jest wielu starszych ludzi, którzy boją się internetu, ale kochają książki.

W Polsce zarejestrowanych jest blisko 13 tys. użytkowników, ale większość z nich jest nieaktywnych (tzn. nigdy nie znalazło ani nie uwolniło żadnej książki). Podpowiedz, jak rozpropagować bookcrossing w naszych miastach?
– Bookcrossing to nie tylko krążące książki i wirtualni ludzie na forum. Ważne są wydarzenia i miejsca, dlatego inicjujemy spotkania z autorami, debiutantami. Staramy się o szerzenie idei księgarni-kawiarni, miejsc bez alkoholu i papierosów, w których spotykają się ludzie zainteresowani książkami i dyskusją, z bogatą ofertą zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych czytelników.

Znalazłam porzuconą książkę! Co robić?

– Załóżmy, że znajdujemy książkę. Na pierwszej stronie jest umieszczony napis "Weź mnie ze sobą" oraz adres strony internetowej. Co powinniśmy zrobić? Otóż każdego znalazcę obowiązują trzy kroki:
1. Przeczytaj! najlepiej z zainteresowaniem
2. Zarejestruj się! na stronie www.bookcrossing.pl Wpisując w system unikalny dla każdej książki numer BID możesz zobaczyć, przez jakie ręce przeszła książka, która znajduje się właśnie u ciebie. Warto opisać, jakie wrażenie wywarła na Tobie lektura książki.
3. Zwolnij książkę! czyli przekaż ją dalej; możesz podarować ją znajomemu lub pozostawić na oficjalnej półce bądź w jakimś przypadkowym miejscu – w kawiarni, na dworcu, w tramwaju, w budce telefonicznej czy na ławce w parku.

Zainteresujmy się, czy w naszych miastach istnieją półki bookcrossing! Może warto iść do pobliskiej biblioteki, kina, zakładu fryzjerskiego czy kawiarni i zapytać o możliwość jej stworzenia. A może jesteś właścicielem jakiegoś zakładu i chciałbyś założyć taką półkę u siebie? Wszystkie informacje znajdziesz na stronach Bookcrossing.pl

Ja postaram się założyć pierwszą oficjalną półkę bookcrossing w Zabrzu. Mam nadzieję, że już wkrótce poinformuję Was na łamach Wiadomości24.pl o jej otwarciu!
Interesujące linki: www.bookcrossing.pl
www.bookcrossing.com (strona w języku angielskim)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto