Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bornholm to miejsce niezwykłe! Dlaczego tak mało o nim wiemy?

Janina Ewa Lampert
Janina Ewa Lampert
Nyker kirke
Nyker kirke J.Lampert
Bornholm - ta mała duńska wysepka w ostatnim czasie stała się niezwykle popularnym miejscem na wakacyjne wypady nie tylko dla turystów z Niemiec i Szwecji, ale i również z Polski.

Samo położenie w południowo-zachodniej części Bałtyku umożliwia dotarcie do wyspy na trzy sposoby: statkiem, promem i samolotem. Jej powierzchnia wynosi 588,5 km², zaś linia brzegowa sięga niecałe 150 km długości, dzięki czemu można zwiedzić cały obszar nawet w ciągu jednego dnia (!) Dla ciekawskich, żądnych przygód i wnikliwego zapoznania się z nietypową strukturą terenu i jej zabytkami, organizowane są zarówno wczasy stacjonarne, jak i kilkudniowe wycieczki rowerowe. Wysepka potrafi urzec swym pięknym krajobrazem prawie każdego. Jej historia sięga czasów bardzo odległych (około 8000 lat p. n.e.), kiedy była jeszcze połączona z lądem terenów dzisiejszej Polski i Niemiec. Na podstawie znalezisk archeologicznych i badań historyków oceniono, że wyspa odłączyła się od lądu stałego jakieś 6000-4500 lat p. n.e. Nazwa Bornholm pochodzi od zamieszkujących niegdyś wyspę (do ok.V-VI wieku) plemion Burgundów (wcześniejsze nazwy wyspy: Burgunarholm lub Burgondhar).

Historia Bornholmu jest niezwykle burzliwa i związana z wieloma legendami. Co jakiś czas toczyły się tu kolejne bitwy. Wojny przyczyniły się do zniszczenia większości zabytków. Ruiny zamku Hammershus (na północy) były niegdyś siedzibą władz kościelnych, zaś po zburzeniu zamku królewskiego Lilleborg (w centrum wyspy), Hammershus został jedynym zamkiem na wyspie. Z kolei trzeba przyznać, że ośrodków sakralnych, jak na tak mały obszar, jest tu dość sporo. Najważniejsze z nich, to cztery kościoły rotundowe (podobno jedyne na świecie), które niegdyś pełniły funkcje obronne. Mowa tu o: Osterlars kirke, Nylars kirke, Nyker kirke i Olsker kirke, zbudowane najprawdopodobniej w XII-tym wieku. Charakterystyczny układ rozmieszczenia kościołów i wzgórz na mapie sprawia wrażenie tajemniczego schematu. Nie sposób nie zauważyć, że większość tych obiektów położona jest w prostej linii.

Znany badacz historii Zakonu Templariuszy, pisarz Henry Lincoln uważa, że w rozmieszczeniu kościołów ukryty jest symbol pentagramu. Podobno badaczom udało się uzyskać ten symbol poprzez połączenie na mapie punktów z najważniejszymi ośrodkami sakralnymi. Mimo dziesięciu lat badań przeprowadzonych na terenie Bornholmu, Henry Lincoln wraz z prowadzącym z nim badania reżyserem Relingem Haagensenem nie zdołał udowodnić, iż schemat układu świątyń został zaprojektowany przez sławnych templariuszy.

Istnieje również hipoteza, według której plan rozstawienia kościołów miał być odwzorowaniem układu gwiazdozbioru Kruka... Niewykluczone, że taki był cel tajemniczych projektantów i budowniczych, jednak obecna wiedza jaką dysponujemy nie jest w stanie potwierdzić ani zaprzeczyć tej teorii. Nie wiemy jaką rolę na Ziemi miałby spełniać skopiowany układ gwiazdozbioru, natomiast nie co więcej możemy powiedzieć na temat pentagramu, który jak powszechnie wiadomo ma znaczenie ochronne. Kogo/co miałby chronić ów symbol na wyspie? Zapewne siedzibę władz królewskich.

Wiadomo, że zamek w Lilleborg został zburzony przez wojska przeciwnika rywalizującego o władzę, w tym przypadku szwedzkiego arcybiskupa. Jak to możliwe, że chroniony obiekt został pokonany? Zaistniałe wydarzenia mogą być wynikiem wcześniejszych działań wroga, mających na celu osłabienie mocy pentagramu poprzez między innymi: zniszczenie jednego z jego ważnych punktów (co tłumaczyłoby na przykład cztery, a nie pięć kościołów rotundowych). Oczywiście, to tylko spekulacje. Wygląda na to, że zbudowanie zamku Hammershus w tym, a nie innym miejscu również nie było przypadkowe. Zdawałaby się, że budowla postawiona na obrzeżach wyspy jest dostępna i łatwa do zdobycia, tymczasem przetrwała wiele lat zanim popadła w ruinę.

Miejscowi mieszkańcy powiadają, że z całą pewnością pentagram jest wkomponowany w strukturę wyspy, jako że zarówno przyjezdni, jak i miejscowi, odczuwają wyraźne promieniowanie pozytywnej energii. Turyści niechętnie opuszczają teren wyspy, co sugeruje ich dobre samopoczucie i fascynację tutejszą przyrodą i krajobrazem. Z uwagi na dziwne zachowanie kompasów na wyspie, latem organizowane są tu biegi na orientację. Klimat Bornholmu cechuje się dużą wilgotnością i małą różnicą temperatur, od jesieni do wiosny wieją tu silne wiatry i występują sztormy, dlatego większość mieszkańców zamieszkuje wyspę tymczasowo w okresie letnim.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto