Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brakuje pieniędzy na bulwary warszawskie. Ratusz tnie koszty, promenada powstanie tylko w części. Nie wiadomo kiedy

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
WXCA / UM Warszawa, mat. pras.
Bulwary do Portu Czerniakowskiego miały być spektakularne. Dwa pawilony, nowy skwer Kahla i park linearny. Zostanie to jednak tylko na papierze. „Szukamy oszczędności” - tłumaczy ratusz i dodaje, że projekt zostanie zrealizowany w części. Nie wiadomo kiedy.

W marcu otwarto odcinek bulwarów wiślanych przy pomniku Syrenki. Jeszcze wtedy ratusz przypominał o tym, że nadrzeczna promenada będzie się ciągnąć aż do Portu Czerniakowskiego. Okazuje się, że projekt utknął w martwym punkcie. „W związku z ograniczonymi środkami finansowymi negocjacje z pracownią WXCA zostały czasowo wstrzymane” - tłumaczy ratusz w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji. Oznacza to, że projekt został zawieszony.

Warszawa musi zacisnąć pasa. Jak czytamy w oświadczeniu, po reformach zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów, ratusz przewiduje „ponad 1,3 mld zł corocznie mniej w budżetach samorządów metropolii warszawskiej”.

Pod topór trafiło zatem finansowanie reprezentacyjnych bulwarów wiślanych. „Szukamy oszczędności. Możemy zrealizować jedynie część projektu pracowni WCXA, ale potrzebne są korekty projektu w zakresie dostosowania go do planów miejscowych” - czytamy w stanowisku ratusza.

Przypomnijmy, że projekt pracowni WXCA został wybrany we wrześniu 2017. Założono w nim, że między mostem Świętokrzyskim a Portem Czerniakowskim powstanie reprezentacyjna promenada. Bulwary miały zostać podzielone na pięć stref. Znalazłyby się tam m.in. hotele, zadaszone pawilony, część sportowa czy park linearny. Planowano odnowić także skwer Kahla.

Brakuje pieniędzy na bulwary warszawskie. Ratusz tnie koszty...

„Zakres zwycięskiej pracy WXCA jest obszerny. Oprócz modernizacji bulwaru Grzymały-Siedleckiego i Flotylli Wiślanej projektanci przewidują zmiany w ruchu drogowym, budowę trzech budynków wielkokubaturowych i dwóch pawilonów wielkopowierzchniowych” - odpisuje Dominika Wiśniewska ze stołecznego ratusza.

Dalej czytamy, że projekt – z perspektywy władz Warszawy – jest atrakcyjny, lecz miasto nie ma na razie na niego pieniędzy. „W pierwszej kolejności musimy zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców, np. dofinansować placówki oświatowe, które muszą sprostać problemom deformy edukacji” - czytamy.

Warszawa nie planuje jednak zrywać kontaktu z pracownią WXCA. Na razie analizowany jest sam projekt. Niewykluczone, że podzielony zostanie na etapy. Koszt budowy bulwarów oceniany był na kilkaset milionów złotych. Obecnie ratusz przygotowuje alternatywną, tańszą wersję.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto