Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival - odkrywanie nieznanych kultur świata

YanBi
YanBi
We Wrocławiu już pojawiły się zapowiedzi tegorocznej edycji Brave Festival (Wrocław, maj 2010r.)
We Wrocławiu już pojawiły się zapowiedzi tegorocznej edycji Brave Festival (Wrocław, maj 2010r.) J.Bieleńko
W lipcu, już po raz szósty, Wrocław gościć będzie artystów i przedstawicieli ginących kultur świata. To niepowtarzalna okazja do poznania obrzędów, rytuałów i muzyki z Zanzibaru, Burundii czy buszu w Burkina Faso.

We Wrocławiu zaroiło się od plakatów, zapowiadających tegoroczną edycję Brave Festival "Zaklinacze", która odbędzie się w pierwszej dekadzie lipca.

Ideą przedsięwzięcia, jak mówił Dyrektor Artystyczny Grzegorz Bral, było "stworzenie festiwalu, nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych i osamotnionych kultur i ludzi. Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać".

Konsekwencja pomysłodawców w realizacji tej ważnej i odważnej idei zaowocowała niezwykłymi wydarzeniami artystycznymi, które w ostatnich pięciu latach miały miejsce we Wrocławiu.
Każda edycja festiwalu miała tytuł - motyw przewodni, wokół którego krążyły festiwalowe wydarzenia.

I tak w pierwszej edycji Brave Festival (listopad 2005r.) była to Magia głosu. Widzowie słuchali pieśni syberyjskich ugadan kurduk, śpiewu z Tuwy, muzyki Swanów, muzyki z tradycji sufickiej i starożytnej Grecji.

Druga edycja Brave Festival (lipiec 2006) to Głosy Azji. 13 zespołów i 99 artystów przybyło do Wrocławia, żeby zaprezentować tradycję, muzykę, śpiew i taniec z Laosu, Japonii, Sri Lanki, Singapuru, Tajwanu, Korei Południowej oraz Syberii.

Trzecia edycja Brave Festival (lipiec 2007r.) ratowała przed zapomnieniem Zatopione pieśni. Widzowie poznali berberyjskie pieśni transowe z Maroka, "pieśni bagien" z Ukrainy, starożytne polifonie z Kaukazu i Biełgorodu, śpiewy z Sardynii a także obejrzeli tańce czarnoskórych Żydów z Etiopii.

Kolejna edycja Brave Festival (lipiec 2008r.) przebiegała pod hasłem Rytuał zaczyna się w Afryce. Widzowie mieli okazję odkryć urok, magię i nieznane piękno Czarnego Lądu. Poznać różne formy artystyczne, należące do "ginącego świata". W tej edycji festiwalu gośćmi byli m.in. tancerze i pieśniarze z plemienia Fula z Nigru oraz kobiety z tanzańskiego plemienia Wagogo, które uczyły tańca i gry na bębnach mieszkańców Wrocławia i gości. Piąta edycja Brave Festival (lipiec 2009r.) objęła Wszystkie Modlitwy Świata. Rytuały
i ceremonie związane z modlitwą i obrzędowością prezentowali mnisi tybetańscy, tancerze Theyyam a także koreańska szamanka.

Co czeka widzów tegorocznej edycji festiwalu? Co kryje główny motyw Zaklinacze? Organizatorzy zadbali o niezbędną informację programową. Żeby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Wszystko o festiwalu na stronie organizatora

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto