MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budapeszt bez komunikacji miejskiej, Węgry bez pociągów

Marcin Bobiński
Marcin Bobiński
Nowoczesne przegubowe tramwaje Combino nie wyjechały dziś na ulice Budapesztu.
Nowoczesne przegubowe tramwaje Combino nie wyjechały dziś na ulice Budapesztu. Marcin Bobiński
Budapeszt sparaliżował dziś rano strajk komunikacji miejskiej, a resztę kraju - protest kolejarzy. Z powodu strajku Budapeszteńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (Budapesti Közlekedési Vállalat - BKV) na ulice stolicy Węgier wyjechało dziś zaledwie 4-5 autobusów, 8 tramwajów i jeden pociąg podmiejski. W 2,5-milionowej aglomeracji nie kursuje ani jeden trolejbus, ani żaden pociąg metra.

Strajk potrwa do wczesnego popołudnia.

Strajkujący prowadzili rozmowy z dyrekcją firmy co do sposobu przeprowadzenia strajku jeszcze w weekend. Proponowali, żeby w czasie strajku kursowały autobusy według rozkładu i tras linii nocnych (obejmują one niemal cały Budapeszt), ale ostatecznie porozumienie nie zostało osiągnięte.

Na ulicach znacznie zwiększyła się liczba pieszych i samochodów. Miasto praktycznie sparaliżowały ogromne korki. Pomimo informacji o strajku na przystankach widać liczne grupy ludzi mających nadzieję na przyjazd autobusu czy tramwaju.

Pracownicy protestują przeciwko planowanym przez władze BKV zwolnieniom oraz cięciom w sieci komunikacji miejskiej m.in. przez tzw. rozrzedzenie rozkładów. Domagają się także porozumienia władz samorządowych Budapesztu z rządem w kwestii gwarancji dla borykającego się z problemami finansowymi przedsiębiorstwa.

O północy został też wznowiony (prowadzony wcześniej w lutym) bezterminowy ogólnokrajowy strajk kolejarzy. W niedzielę bez porozumienia zakończyły się rozmowy władz Węgierskich Kolei Państwowych (Magyar Államvasutak - MÁV) z przedstawicielami Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Kolei (Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete - VDSzSz). Na każdej z linii kursuje co najwyżej po jednej parze pociągów, a w aglomeracji budapeszteńskiej (objętej strajkiem komunikacji miejskiej) - 20 składów.

Strajkujący domagają się zwiększenia premii dla pracowników, pochodzącej ze sprzedaży spółki przewozów towarowych MÁV Cargo, 10-proc. podwyżki płac w spółkach-córkach firmy (m.in. w MÁV Start realizującej przewozy osobowe), podtrzymują też żądania wyższej podwyżki płac z powodu rosnącej inflacji oraz wstrzymania zamykania mniejszych linii kolejowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto