Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwary nad Wisłą w Warszawie. Kiedy się ich doczekamy?

Anna Mikołajewska
Anna Mikołajewska
UM Warszawa materiały prasowe
Projekt renowacji zniszczonych nadwiślańskich deptaków wkrótce doczeka się realizacji. Jak zapewniają władze miasta, umowa z wykonawcą zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

Całość prac obejmie odcinek od ul. Boleść do mostu Świętokrzyskiego. Pierwszy etap, od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, realizowany jest w ramach projektu Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy "Pedałuj i płyń", dofinansowanego ze środków Unijnych.

Nad rzeką ma stanąć m.in. 25 pawilonów ekspozycyjnych i sześć restauracyjnych. Będą trzy przystanie tramwajów wodnych oraz cztery pływające restauracje. Obok przestrzeni dla pieszych będzie szeroka, dwumetrowa ścieżka dla rowerzystów i rolkarzy. Na wysokości Centrum Nauki Kopernik planowany jest Park Żywej Rzeki. Postawione w nim interaktywne tablice pozwolą m.in. na odsłuchiwanie ptasich treli. Nie zabraknie także lunet do obserwacji dzikiego brzegu w sąsiedztwie Portu Praskiego.

Ogromny plac uniwersytecki projektanci przewidzieli na osi ul. Lipowej. Jego przestrzeń ze sceną i amfiteatralnie ukształtowanymi schodami ma służyć organizowaniu koncertów, imprez plenerowych i akcji artystycznych. Zaraz za nim, na wysokości ogrodów przylegających do Biblioteki Uniwersyteckiej, zapowiada się moc atrakcji: taras wypoczynkowy, kawiarniany i plaża miejska oraz wodny plac zabaw w formie "rzeki" do brodzenia dla dzieci. To nie wszystkie atrakcje, z których będą mogli korzystać warszawiacy, jeśli dojdzie do realizacji przedsięwzięcia.

- Głównym założeniem projektowym było ukształtowanie przestrzeni bulwaru w sposób tworzący reprezentacyjny front Warszawy, aktywizacja i zdefiniowanie przestrzeni nabrzeża poprzez wprowadzenie atrakcyjnego stałego i sezonowego programu rekreacyjnego, kulturalnego, edukacyjnego i usługowego. Przebudowa nabrzeży stwarza możliwość podkreślenia unikalnego charakteru Wisły jako “Żywej Rzeki” - mówi w rozmowie z W24 Urszula Madej z biura Architecture, którego projekt wygrał konkurs na zagospodarowanie lewego brzegu Wisły.

Autorzy planów pamiętali też o bezpieczeństwie. Ze względu na umiejscowienie na terenach zalewowych, proponowana zabudowa będzie w formie niskich, lekkich, całorocznych, mobilnych pawilonów, możliwych do przeniesienia ponad teren zagrożony ewentualną powodzią. Ponadto spacerowicze będą mogli czuć się bezpieczniej dzieki kamerom monitoringu i dobremu oświetleniu bulwaru.

Zwycięski projekt Bulwarów Wiślanych powstał w 2009 roku. Prace miały zakończyć się jeszcze przed Euro 2012, jednak do tej pory udało się jedynie wyłonić firmę, która najprawdopodobniej zajmie się realizacją przedsięwzięcia.

Według informacji z biura prawsowego Urzędu Miasta, jedyną ofertą, spełniającą wszystkie warunki, była ta złożona przez Hydrobudowę Gdańsk (wyceniona na 123 mln zł). Obecnie pozostali kandydaci maja prawo składać zażalenia, a następnie urzędnicy zbadają szczegóły oferty Hydrobudowy, co może potrwać do 30 dni.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to umowę podpiszemy jeszcze przed końcem roku. W sezonie zimowym można prowadzić pewne prace przygotowawcze, a pierwszy etap (od ul. Boleść do mostu Śląsko-Dąbrowskiego w rejonie Starówki) powinien być zakończony na początku 2014 roku.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto