Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bytomskie tematy" – nowa książka profesora Piotra Obrączki

Redakcja
Bytomskie tematy Piotra Obrączki
Bytomskie tematy Piotra Obrączki Okładka książki
W sobotnie popołudnie, 24 września w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7, miała miejsce promocja książki profesora Piotra Obrączki "Bytomskie tematy".

Piotr Obrączka związany jest z Bytomiem od urodzenia, tj. od 1941 roku. Tutaj ukończył Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika, jak również Liceum Ogólnokształcące im. Jan Smolenia, popularny ogólniak u Huka .
Autor sobotniego spotkania z wykształcenia jest polonistą, profesorem zwyczajnym. Uczeń i doktorant profesora Władysława Studenckiego - członka Pen Clubu i Związku Literatów Polskich. W 1945 roku instytucja ta nadawała ulicom Bytomia polskie nazwy, a do 1981 roku prowadziła tutaj Klub Literacki.
Przez pół wieku, od 1960 do 2010 roku Piotr Obrączka był związany z Uniwersytetem Opolskim, gdzie pod jego pieczą powstało 150 prac magisterskich i pięć rozpraw doktorskich. Jego główne zainteresowania badawcze to literatura okresu Młodej Polski oraz literatura niemiecka.

W latach 1989 - 1991 w Instytucie Kształcenia Tłumaczy Uniwersytetu Wiedeńskiego był lektorem języka i kultury polskiej. Jest także profesor Obrączka, promotorem Adama Hanuszkiewicza, doktora honoris causa opolskiej uczelni, w marcu 2001 roku. Piotr Obrączka jest autorem ponad 170 publikacji oraz 14 książek, w tym tej ostatniej, Bytomskie tematy.

Poza pracą naukową w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, konikiem profesora jest kolekcjonerstwo pocztówek, które zaczął zbierać jeszcze jako uczeń liceum. Zbiór osiągnął imponującą ilość kilkunastu tysięcy kartek pocztowych i widokówek. Drugim "oczkiem w głowie" jest muzyka poważna.

Nie tak dawno profesor Piotr Obrączka na bytomskiej giełdzie staroci wyłowił unikatowy rysunek, słynnego pisarza Bruna Schulza. Tak to opisywał w Życiu Bytomskim z 18 października 2010 roku, redaktor Marcin Hałaś w artykule Bruno Schulz wypłynął w Bytomiu:

O swoim odkryciu na bytomskim targu staroci profesor Piotr Obrączka napisał już w naukowym artykule. Zidentyfikował nawet rysunek - to pierwowzór ilustracji wykonanej dla wydanego w 1937 roku "Sanatorium pod klepsydrą". Rysunek przedstawia "Pojazd - refraktor astronomiczny". Za jego kierownicą siedzi postać, mająca twarz o cechach autoportretu Bruno Schulza. Oferował go handlarz, skupujący starocie w Bytomiu. Profesor Piotr Obrączka przypuszcza, że przywiozła go do Bytomia osoba, która trafiła tutaj po II wojnie światowej z ziem wschodnich w ramach akcji wysiedleńczej. Albo była mieszkańcem Drohobycza, albo uczyła (lub uczyła się) w tamtejszej szkole. I najprawdopodobniej jeszcze przed wojną otrzymała niewielki rysunek w prezencie od autora.

Pozycja Piotra Obrączki Bytomskie tematy, to opowieści o zasłużonych postaciach kultury i społeczności polskiej, które związane były z bytomskim grodem.

Czytelnik poznaje sylwetkę Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (1667 - 1734), wybitnego kompozytora baroku, nazywanego polskim Händlem, urodzonego w bytomskim Rozbarku. Imieniem Gorczyckiego organizowany jest w śląskich miastach - także w Bytomiu - festiwal. W tym roku odbyła się już szósta edycja projektu, muzyki klasycznej.

Poznajemy niemieckiego również kompozytora Heinricha Schulz-Beuthen (1838-1915), kompozytora i pedagoga z Bytomia, co uwidocznił w swoim drugim członie nazwiska. Pierwszym znaczącym dziełem Schulza, które odniosło sukces był Psalm 29 na chór, organy, głosy solowe i orkiestrę, wykonany pod dyrekcją Karla Riedla w Lipsku.

Czy w Bytomiu koncertował nasz światowej sławy tenor, Jan Kiepura, i jakie drogi zawiodły do Bytomia Karola Szymanowskiego. Nie zabraknie także historii wzmiankowanej wyżej, o Bruno Schulzu i jego rysunku odnalezionym na jarmarku starci przez Autora sobotniego spotkania.
Bruno Schulz to wybitny prozaik, choć jego dorobek twórczy nie jest duży pod względem ilościowym. Najbardziej znane jego książki to zbiory opowiadań zatytułowane Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod klepsydrą. Był także malarzem i rysownikiem, pracował jako nauczyciel rysunku w gimnazjum w Drohobyczu. W czasie wojny, jako osoba żydowskiego pochodzenia, Schulz trafił do getta w Drohobyczu. 19 listopada 1942 roku Bruno Schulz został zastrzelony na ulicy getta przez funkcjonariusza gestapo. Poznajemy sylwetkę proboszcza, ojca parafii kościoła Mariackiego, profesora Wacława Schenka, a także legionisty, uczestnika obrony Lwowa, doktora Jana Rogowskiego.

Wśród zaproszonych na promocję zagościli, prof. Henryka Andrzejewska z Akademii Nauki i Sztuki, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku prof. Krzysztof Kuczyński wraz z małżonką, Czesław Czerwiński znany bytomski kolekcjoner widokówek i pocztówek, a także Edward Wieczorek autor publikacji i książek o Bytomiu.

Książka Bytomskie tematy została wydana przez gminę Bytom.
Publikacja zawarta na 104 stronach eleganckiego papieru z wieloma ilustracjami z pewnością będzie perełką biblioteczki nie tylko Bytomianina, lecz każdego interesującego się historią okresu przedstawiającego opisane postaci.

Miłym akcentem sobotniego spotkania przy Rynku 7 było dedykacja Piotrowi Obrączce Stu lat, gdy się okazało, że profesor w tym dniu obchodzi swoje 70 urodziny.
Tym samym Jubilat wyznał zebranym, że marzeniem jego jest, by salę koncertową Muzeum Górnośląskiego nazwać imieniem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Natomiast na fasadach budynków, gdzie się urodził Heinrich Schultz-Beuthen oraz gdzie koncertował Karol Szymanowski wraz ze skrzypaczką Ireną Dubiską, umieścić stosowne tablice.

Piotr Obrączka - Bytomskie tematy
Bytom 2011
Wydawca – Urząd Miejski w Bytomiu

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto