Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Cała prawda, całą dobę" - TVN24 obchodzi 10. urodziny

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Logo stacji TVN 24
Logo stacji TVN 24 TVN24
W czwartkowe południe, 9 sierpnia 2001 roku, telewizja TVN 24 rozpoczęła nadawanie swojego programu. Od 10 lat przez 24 godziny reporterzy i dziennikarze dostarczają nam wiadomości z kraju i ze świata. Tej najstarszej w Polsce telewizji informacyjnej towarzyszy hasło "Cała prawda, całą dobę".

Kanał TVN 24 zadebiutował 9 sierpnia 2001 punktualnie w południe. Był to pierwszy kanał tematyczny Grupy TVN, którego prezesem został Maciej Sojka. Stanowisko dyrektora programowego objął Adam Pieczyński, zaś szefem zespołu wydawców został Grzegorz Miecugow. Jak to zwykle bywa, na początku łatwo nie było. Największą trudność sprawiało dotarcie do odbiorców, choćby przez przedłużające się negocjacje z największymi sieciami telewizji kablowej.

Przełom nastąpił ponad miesiąc po rozpoczęciu przez stację działalności. TVN24 była pierwszą w naszym kraju stacją, która 11 września 2001 poinformowała o zamachach na nowojorskie World Trade Center oraz Pentagon. W związku z tymi wydarzeniami rozpoczęto relacje na żywo z USA. TVN udostępnił swoją antenę dziennikarzom TVN 24 przez co po raz pierwszy dotarli oni do licznej grupy odbiorców. W 2009 TVN 24 jako pierwsza telewizja w Polsce wykorzystała technikę wideoportacji podczas połączenia z reporterem. Podczas wieczoru wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego w wirtualnym studio pojawiła się reporterka Inga Rosińska, która w rzeczywistości znajdowała się w Brukseli.

Główna siedziba TVN24 znajduje się w Warszawie przy ul. Wiertniczej 166. Ponadto w Polsce znajduje się 10 lokalnych oddziałów w Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu oraz Wrocławiu. Stacja zatrudnia ponad 200 osób, w tym wielu znanych prezenterów wśród, których znajdują się: Beata Tadla, Anita Werner, Jakub Porada, Jarosław Kuźniar czy Piotr Marciniak. Co pół godziny na antenie pojawiają się serwisy informacyjne. Pozostały czas wypełniają programy publicystyczne, wywiady, reportaże oraz magazyny. Przez cały czas nadawania programu na ekranie pojawia się ticker, czyli poziomy pasek z aktualnymi informacjami z kraju i ze świata.

TVN 24 korzysta z dwóch śmigłowców. Pierwszy z nich "Błękitny 24-1" wyposażony jest w pięć kamer i przystosowany jest do nadawania sygnału na żywo. "Błękitny 24-2" to helikopter nadający przekaz w technologii HD. Od marca 2009 stacja w większości swoich programów wykorzystuje wirtualne studio 3D. Od tego samego roku TVN 24 nadaje w formacie 16:9. Cztery lata temu uruchomiono portal informacyjny TVN24.pl, w którym znaleźć można nie tylko relacje z ważnych wydarzeń w Polsce i zagranicą, ale także wiadomości dotyczące sportu, pogody czy gospodarki i ekonomii.

Stacja korzysta z newsroomu uruchomionego wspólnie z programem TVN Fakty. Jego budowa pochłonęła 5 milionów euro. Na wyposażeniu newsroomu znajdują się: obrotowy stół prezenterski, ekrany plazmowe oraz bezszelestne sunące kamery, które nie wymagają pracy operatorów. W studio pracować może w jednym czasie ponad 100 osób, a całością zarządza się z nowoczesnej reżyserki.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto