Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CBA: wiceszef GUS zatrzymany. Agenci w mieszkaniu wiceszefa MSWiA

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Czynności operacyjne służby antykorupcyjnej, prowadzone od pewnego czasu w kilku instytucjach państwowych, pod kątem wyjaśnienia realizacji zamówień publicznych, zakończyły się m.in. zatrzymaniem kilkunastu osób.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali dziś w Warszawie: wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pracownika Centrum Informatyki Statystycznej i naczelnika wydziału Zamówień Publicznych, w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) oraz 15 pracowników firm informatycznych - łącznie 18 osób. Ośmiu z nich usłyszało już zarzuty. Aferę korupcyjną określa się jako największą w historii Polski. W grę wchodzi 1,5 mld zł związanych z przetargami w 5 instytucjach państwowych.

Zatrzymania mają ścisły związek z czynnościami śledztwa prowadzonego, wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Warszawie, w zakresie zamówień złożonych na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych, wykonywanych przez Centrum Projektów Informatycznych (CPI) byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, agenci CBA prowadzą obecnie przeszukania pomieszczeń, we wskazanych 48 miejscach osób podejrzanych. Aktualnie w przedmiotowej sprawie podejrzanych jest 17 osób. Są wśród nich m.in.: były dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, były zastępca dyrektora i była kierowniczka działu promocji CPI oraz naczelnik Wydziału Projektowania Systemów Informatycznych w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji, a także dyrektorzy do spraw sprzedaży dużych firm informatycznych.

- W toku śledztwa ujawniono dowody wskazujące na podejrzenie popełnienia przestępstw, związanych z przeprowadzeniem zamówień publicznych, w innych instytucjach państwowych, w tym MSZ i GUS - podaje komunikat Biura CBA, o czym informuje wyborcza.pl.

Według Radia RMF FM - agenci CBA weszli również do mieszkania byłego wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Witolda Drożdża. Jednak były wiceminister nie został zatrzymany.

Agenci CBA przeszukali też we wtorek rano, 19 listopada, siedzibę firmy Cam Media, której właściciele – jak ustalił portal tvn24.pl - byli towarzysko powiązani z byłym ministrem transportu, Sławomirem Nowakiem. Czynności te miały związek ze zmową przetargową i podejrzeniem korupcji w przetargu na obsługę przewodniczenia Polski w UE, ogłoszonym i prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

W związku z przeszukaniem nikogo z tej firmy Cam Media nie zatrzymano. - Mogę tylko potwierdzić, że prowadzimy od wtorku z rana działania na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie - powiedział tvn24.pl Paweł Wojtunik, szef CBA.

Rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk powiedział dziennikarzom: To wielowątkowe postępowanie dotyczące bardzo ważnych przetargów ostatnich lat. Nadzoruje je departament przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Generalnej.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto