Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Celebracja grzesznych przyjemności - Unsound 2010 w Krakowie

Natalia Skoczylas
Natalia Skoczylas
Hasłem nadchodzącego festiwalu jest "Horror - the pleasure of fear and unease". Temat godny dysertacji naukowej przyświecał będzie muzycznym i wizualnym doświadczeniom, które od 16 do 24 października zaprzątały będą głowy uczestników.

Nazwanie Unsoundu niepokornym festiwalem jest lekkim uproszczeniem, powiedzmy jednak, że słowo to dobrze oddaje naturę i koncepcję corocznych spotkań w Krakowie. W ubiegłym roku skupił ekstraklasę muzyki ambientowej, rok wcześniej pod matematycznym wezwaniem byli to ambientowo-dubstepowi twórcy. Co ukrywa się pod hasłem Horror?

Zacznie się bardzo dosłownie - nocnym maratonem filmowym z klasykami horroru. 16 października Pod Baranami, punktualnie o północy, Jigoku zaserwuje nam takie smaczki jak "Blue Eyes of The Broken Doll" Carlosa Aureda z 1973, "Scorpion Thunderbolt" Godfreya Ho z 1988 oraz "The Demon Lover" Donalda G. Jacksona i Jerry'ego Younkinsa z 1976. Mocne nerwy i język angielski wskazane - filmy bez napisów.

17 października - właściwy początek festiwalu. Od godziny 16 (także w kolejnych dniach) oglądać będzie można instalacje w Fabryce (była fabryka kosmetyków) - "Ukryte" kryć się będzie gdzieś w jej zakamarkach, w towarzystwie muzyki Mordant Music, Finnbogi Petursson, Jana Winderen, Jacob Kirkegaard & Łukasz Szałankiewicz.

O 19.00 w Kinie Kijów - koncert Daniela Bjarnsona z Sinfoniettą Cracovią, Elegi i Marcusem Fjellströmem - będą utwory autorskie oraz fragmenty ze ścieżek dźwiękowych do "Lśnienia" czy "Egzorcysty".

Od 21 - niepokojące koncerty Baaby z Natalią Przybysz i Roll The Dice w muzeum Manggha, doprawione wizualizacjami Frode Fjerdingstada.

A o północy - kolejny klasyk filmowy z VHS - tym razem Jigoku zaprezentuje niemiecki "Blood Lust", w reżyserii pana o dziwnie znajomym nazwisku Vajda. Seria horrorów towarzyszyła będzie festiwalowi codziennie, do piątku 22 października włącznie. Będą to filmy "Headless Eyes" Batemana, "Premonition" Alana Rudolpha, "Wolf Devil Woman" Ling Chang, "A Cold Night's Death" Jerrolda Freemana, "The Stranger of Vienna" w reżyserii G. Zerli.

Wracając do muzyki - w poniedziałek w muzeum Manggha o godzinie 19.30 koncerty dwóch wokalistek - Silje Nes, Laetitii Sadier ze Stereolab oraz zespołu Mice Parade.

We wtorek - darmowe warsztaty z dziennikarstwa muzycznego poprowadzą
Philip Sherburne (The Wire, Pitchfork, New York Times) i Andy Battaglia (The Onion, Pitchfork, Spin) - godzina 16.00, TBC.

Po warsztatach koncert - tradycyjnie o 19.30 Manggha zaprasza do posłuchania na żywo Elegi i Sza/Za - ci ostatni przygotowali swój występ specjalnie na festiwal, bazując na filmach Polańskiego i motywach muzycznych Komedy.

20 października warto przygotować się na wielkie uderzenie energetycznych, wstrząsających, okołometalowych, doomowych i jazzowych kapel (tak, to wszystko jednocześnie) - od 19.30 w muzeum Manggha Shining (znany już z fantastycznego koncertu na Off Festiwalu w sierpniu tego roku), Monno i Jazkamer.

Dzień później - zaczynamy o 17:00 w TBC dyskusją o powiązaniach sztuki z mrocznymi tematami. O swoich koncepcjach opowie Ben Frost, Brian Williams znany jako Lustmord, Zenial i Raz Messanai. Rozmowę poprowadzi sam Andy Battaglia.

A później melomańska uczta - w wykonaniu wirtuoza ambientu, Tima Heckera (na żywo jego muzyka robi niesamowite wrażenie), OCTAVA Ensemble i Wildbirds and Peacedrums wraz z czternastoma chórzystami Schola Cantorum Reykjavik Chamber Choir. Później - od 22.30 w Fabryce - zmasowany atak noise, synth, dubu i disco. Tę pozornie karkołomną mieszankę zaprezentują kolejno Oneohtrix Point Never, Jigok, Demdike Stare, Zombie Zombie i sam Lindstrøm.

Piątek pełny będzie wrażeń: o 15:00 dyskusja o muzyce pochodzącej z archiwów, wykorzystywanej w filmach exploitation. Joela Martina przepyta Philip Sherburn. Dwie godziny później, także w TBC - Alan Howarth poprowadzi warsztaty związane z muzyką filmową i horrorem (sam jest twórcą ścieżek do "Star Trek", "Ducha" czy "Coś".

Od 18:30 do później nocy - muzyka. W Kinie Kijów zagrają Andre Vida, Adam Bryanbaum Wiltzie (Stars of the Lid) z Hildur Guðnadóttir i Moritz von Oswald Trio oraz Lustmord. Od 22:00 natomiast w Fabryce - cała seria dziwnych, okołotanecznych występów w wykonaniu takich twórców jak Eltron John, Raime, Actress, Derek Plaslaiko, Oni Ayhun, Shackleton, Jacek Sienkiewicz, Kyle Hall, Petre Inspirescu i Mike Huckaby. Dwa pokoje, dwie różne przestrzenie muzyczne. Wizją zajmie się Pussycrew.

Dwa ostatnie dni pełne będą wyzwań - w sobotę wystawiona zostanie sztuka Aattoira Fermé i Miasmaha zatytułowana “The Pretty One” (o pewnej piękności, która wstąpiła do gangu Mansona - tylko dla dorosłych), w godzinach 13:00, 15:00 i 18:00 w Teatrze Nowym. W TBC królowały będą drony i hałasy (Carlos Giffoni, Anna Zaradny, Hild Sofie Tafjord i Noveller), w Fabryce - krążące w okolicach dubstepów dżwięki w wydaniu DaveQ, SUPRA1, Cosmin TRG, FaltyDL, Kontext, Mount Kimbie, Badawi (Raz Mesinai), James Blake, Terror Danjah, Joy Orbison, eleven tigers, Dorian Concept i Spatial. Wcześniej, w Muzeum Inżynierii, od 18:30 zagrają Joel Martin, Cherrystones, Emeralds i Goblin. Hipnotyczny i spektakularny wieczór muzyczny.

Niedzielne popołudnie uświetni seria nietypowych koncertów:
KRAKOW MUSIC ACADEMY CONCERT HALL zaprasza o 15:00 (wejście darmowe) na występ Black to Comm i wspomnianego już wyżej Alana Howartha. Po koncercie Joel Martin zapyta Alana o współpracę z Johnem Carpenterem nad ścieżkami filmowymi do „Ucieczka z Nowego Jorku”, „Halloween”, „Książę ciemności”, „Oni żyją"...

O godzinie 19:30 w Kinie Kijów mistrzowie - Sinfonietta Cracovia Daníel Bjarnason i Ben Frost przedstawią swoją muzyczną wersję powieści "Solaris" Lema w adaptacji Tarkowskiego.

Unsound zakończy się w klubie Pauza serią występów DJskich - Last.fm DJ Team, The Phantom, Zeppy Zep, Beatbully, Melkeveien, Deadboy i Jackmaster.

Karnety na całe wydarzenie sprzedają się jak świeże bułeczki (podobno zostało już niewiele), wciąż można kupić bilety na pojedyncze wydarzenia. Zapraszam na stronę Unsound

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto