Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań, maj 2021. Tanio już było, ale nieruchomości drożeją wolniej niż przed pandemią

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Grzegorz Galasiński / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Mnóstwo ogłoszeń o sprzedaży mieszkań, zaporowe ceny i szalony popyt na kredyty hipoteczne – tak w skrócie wygląda dziś polski rynek nieruchomości.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, maj 2021 był kolejnym miesiącem wzrostów. W internetowych serwisach ogłoszeniowych mieszkania oferowane są dziś za kwoty średnio o 2 proc. wyższe niż jeszcze w styczniu. Spadki cen odnotowano tylko w dwóch miastach. Mimo to chętnych na zakup nieruchomości nie brakuje.

Ceny mieszkań, maj 2021. Jest drogo, będzie drożej

Polskie mieszkania drożeją od lat i na razie nic nie zapowiada, by miały zacząć tanieć – wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. Ofertowe ceny mieszkań są dziś średnio o 7 proc. wyższe niż w maju 2020 r. A warto zauważyć, że pandemia i tak spowolniła wzrost cen – gdy badano ceny w marcu 2020 r., były aż o 16 proc. wyższe niż rok wcześniej.

– Patrząc na zmiany jakie dokonały się od początku roku, spadki zaobserwowaliśmy tylko we wspomnianym już Sosnowcu (-3 proc.) oraz w Łodzi (-2 proc.). Znaczące wzrosty odnotowaliśmy w Krakowie (+6 proc.), Lublinie (+6 proc.) i Częstochowie (+6 proc.) – wyliczają eksperci.

ceny mieszkań
Mediana cen mieszkań na podstawie ogłoszeń z kwietnia 2021 r. Expander i Rentier.io

Pewne pocieszenie może stanowić fakt, że mowa o cenach ofertowych – kwoty, jakie nabywcy faktycznie płacą za mieszkania, są zwykle nieco niższe. Jednak zdaniem ekspertów Metrohouse i Gold Finance przy negocjacjach cenowych udaje się zwykle utargować najwyżej 5 proc. ceny.

Czy doczekamy się w najbliższym czasie spadków cen? Zdaniem Expandera i Rentier.io szanse na to są nikłe. Podwyżki napędza kilka czynników – m.in. ogromny popyt na mieszkania (o czym świadczy rekordowa liczba osób starających się o kredyt) i stale rosnące ceny materiałów budowlanych. Warto wspomnieć też o drożejących działkach pod zabudowę w miastach.

Polski Ład i ustawa deweloperska dodatkowo podniosą ceny?

Na wzrost cen nieruchomości mogą też wpłynąć szykowane zmiany w prawie. Jedną z nich jest znowelizowana ustawa deweloperska, która czeka już tylko na podpis prezydenta i wejdzie w życie po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia. Po zmianach zwiększy się bezpieczeństwo kupujących, ale deweloperzy będą ponosić nieco wyższe koszty, które zapewne przerzucą na kupujących. Będzie to jednak niewielka zmiana.

Więcej obaw pojawiło się w związku ze zmianami, które ma wprowadzić Polski Ład. Planowane reformy mają ułatwić zakup nieruchomości m.in. dzięki gwarantowanemu przez państwo wkładowi własnemu, dopłatom dla rodzin z dziećmi oraz bonom mieszkaniowym. Jeśli zmiany te wejdą w życie, z pewnością zwiększą i tak już ogromny popyt na lokale, co może skłonić deweloperów do podwyższenia cen. Zdaniem ekspertów Expandera i Rentier.io również w tym przypadku powinny to być jednak niewielkie podwyżki.

– Wpływ samego tylko Polskiego Ładu na ceny mieszkań będzie więc ograniczony, ale warto pamiętać, że może nastąpić kumulacja wielu elementów. Jednocześnie zacznie bowiem działać nowa ustawa deweloperska. W przyszłym roku banki prawdopodobnie wycofają też wszystkie wprowadzone ograniczenia w udzielaniu kredytów. Do tego może dojść kolejny wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny – zaznaczają eksperci.

Internet puchnie od ogłoszeń sprzedaży

Co ciekawe, w maju 2021 r. w internetowych serwisach ogłoszeniowych było rekordowo dużo ofert sprzedaży mieszkań.

– W kwietniu odnotowaliśmy drugi najwyższy wynik odkąd publikujemy nasze raporty – 54 461 unikalne oferty (plus 454 w Rzeszowie, którego wyniki prezentujemy po raz pierwszy) – podkreślają eksperci. – To aż o 62 proc. więcej niż w styczniu 2021 r. Więcej ofert zaobserwowaliśmy jedynie w październiku 2020 r.

Czy oznacza to, że Polacy masowo wyprzedają swoje mieszkania? Niekoniecznie – zdaniem ekspertów liczba ofert jest sztucznie zawyżona. Część właścicieli mieszkań sprzedaje bowiem swój lokal za pośrednictwem kilku różnych agencji nieruchomości, bo liczą, że w ten sposób uzyskają wyższą cenę. W takiej sytuacji powstaje kilka ogłoszeń o sprzedaży tego samego mieszkania.

Duplikaty ogłoszeń tłumaczą jednak tylko część zaobserwowanego wzrostu liczby ofert. Wygląda na to, że liczba Polaków sprzedających mieszkania faktycznie wzrosła. Można spekulować, że ma to związek m.in. z utrzymującą się trudną sytuacją na rynku najmu – być może część sprzedających to osoby, które przed pandemią kupiły mieszkanie z myślą o zarabianiu na wynajmie krótkoterminowym, a teraz próbują wyplątać się z nietrafionej inwestycji.

[QUIZ] Jaki jest Twój wymarzony dom?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań, maj 2021. Tanio już było, ale nieruchomości drożeją wolniej niż przed pandemią - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto