Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań spadną przez spowolnienie gospodarcze? Ekspert: jesteśmy w kluczowym momencie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jeśli spowolnienie gospodarcze pogorszy naszą sytuację finansową, ceny mieszkań mogą zacząć spadać.
Jeśli spowolnienie gospodarcze pogorszy naszą sytuację finansową, ceny mieszkań mogą zacząć spadać. 123RF.com
Rok 2019 upłynął pod znakiem ogromnych wzrostów cen mieszkań. Jest jednak szansa, że w 2020 r. spowolnienie gospodarcze wreszcie przyniesie spadki.

Ceny mieszkań w 2020 r. mogą zacząć spadać, jednak wiele zależy od tego, jak na spowolnienie gospodarcze zareagują konsumenci – uważa analityk Expandera Jarosław Sadowski. Na to, że w 2020 r. gospodarka światowa zacznie hamować i że wpłynie to na sytuację w Polsce, już od dawna zwracali uwagę eksperci. Jednak zdaniem Sadowskiego to, czy i kiedy doczekamy się w związku z tym spadków cen nieruchomości, będzie zależeć od kilku czynników.

Ceny mieszkań zwolnią wraz z całą gospodarką?

Rosnące nieubłaganie ceny nieruchomości odczuliśmy w 2019 roku w całej Polsce. Jak podaje grudniowy raport Expandera i Rentier.io, największe wzrosty odnotowano w Gdańsku i Krakowie (o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim), zaś jedynym dużym miastem, które doświadczyło spadków cen, była Gdynia, gdzie obniżyły się one o 7 proc. Mimo to zainteresowanie zakupem mieszkania wciąż było olbrzymie, m.in. dzięki rosnącym wynagrodzeniom i łatwo dostępnym kredytom hipotecznym.

W 2020 r. sytuacja może się jednak zmienić, ponieważ globalna gospodarka już od pewnego czasu zwalnia. W naszym zakątku świata ma to związek m.in. z malejącą aktywnością przemysłu niemieckiego oraz obawami firm związanymi z Brexitem. Nie bez znaczenia są też wojny handlowe między USA a Chinami. Zdaniem ekspertów możemy spodziewać się m.in.:

  • spowolnienia w handlu, szczególnie międzynarodowym,
  • zmniejszenia produkcji przemysłowej i konsumpcji,
  • mniejszej liczby nowych inwestycji w kraju.

Wiele osób spodziewa się też, że spowolnienie gospodarcze pogorszy sytuację finansową Polaków, a tym samym zniechęci nas do zaciągania kredytów na zakup mieszkania. Gdyby tak się stało, obniżenie popytu mogłoby zaowocować spadkiem cen lokali.

Rynek nieruchomości nadal w dobrej formie

Zdaniem ekspertów nie jest jednak pewne, czy faktycznie czekają nas spadki cen. Trzeba bowiem podkreślić, że polska gospodarka wciąż należy do najszybciej się rozwijających w Unii Europejskiej, a głód mieszkań w naszym kraju nie słabnie.

– Jesteśmy w kluczowym momencie, bo nadchodzi spowolnienie gospodarcze – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. – Ale z drugiej strony mamy ciągle bardzo niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia, bardzo niskie stopy procentowe, więc teoretycznie wszystkie elementy, które dotychczas wpływały na wzrost popytu, ciągle działają.

W 2019 r. siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej była o 5,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Oznacza to, że typowe gospodarstwo domowe mogło pozwolić sobie na większe wydatki, co wynikało przede wszystkim z rosnących wynagrodzeń. W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku wzrosły one o 6,8 proc. w sektorze przedsiębiorstw oraz o 7 proc. w jednostkach sfery budżetowej.

– Na ceny mieszkań wpływa bardzo wiele elementów: to, jak drogi czy tani jest kredyt, ale też to, czy stać nas na spłatę kredytu, jaką mamy pracę i wynagrodzenie. Jeżeli nasze wynagrodzenia rosną w dość szybkim tempie, to zachęca nas do zakupu mieszkania i jesteśmy w stanie płacić za nie coraz więcej – podsumowuje Sadowski.

Na razie zatem nic nie zapowiada spadku popytu na mieszkania czy możliwości nabywczych Polaków. Oznak spowolnienia nie widać również w budowlance. Według danych GUS od stycznia do listopada 2019 r. oddano do użytkowania o 11,6 proc. mieszkań więcej niż rok wcześniej, a liczba lokali, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 5 proc.

[QUIZ] Czy mógłbyś zostać deweloperem? Sprawdź, czy zarobisz miliony

Na kredyty hipoteczne nie brakuje chętnych

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej cytowanych przez Newserię Biznes, w 2019 r. wzrosła liczba udzielanych w naszym kraju kredytów hipotecznych. Co znamienne, pożyczaliśmy w zeszłym roku wyższe kwoty niż przedtem. Było to konieczne, żeby móc pozwolić sobie na zakup nieruchomości, które przecież w tym czasie bez przerwy drożały.

– Jeżeli mieszkanie kosztuje więcej, niż się spodziewaliśmy, ale ciągle chcemy je kupić, bo np. nastawiliśmy się na większe dwupokojowe mieszkanie lub chcemy mieć dziecko, nie zmieniamy swoich planów, tylko podwyższamy kwotę kredytu. Stać nas na to dzięki temu, że mamy coraz wyższe wynagrodzenia – tłumaczy główny analityk Expandera. – Sprzyja temu również to, że ciągle mamy bardzo niskie stopy procentowe w naszym kraju.

Zainteresowanie Polaków kredytami hipotecznymi nie zmalało nawet mimo lekkiego wzrostu kosztów kredytu i pewnego zaostrzenia polityki kredytowej przez banki. To kolejny sygnał, że we własnym odczuciu jesteśmy w dobrej sytuacji finansowej i nie boimy się zadłużyć, żeby kupić M.

Jeśli jednak w 2020 r. nasze portfele silnie odczują spowolnienie gospodarcze, spłata zaciągniętego zobowiązania może się dla wielu osób okazać wyzwaniem. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i przed złożeniem wniosku o kredyt realistycznie ocenić własne możliwości finansowe – nie tylko obecne, ale także przyszłe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań spadną przez spowolnienie gospodarcze? Ekspert: jesteśmy w kluczowym momencie - Tygodnik Ostrołęcki

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto