Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny wakacji 2022 zaskakują turystów. Czemu podróże samolotem są tak drogie? Ekspert: „To powrót do normalności"

Emil Hoff
Emil Hoff
Bilety lotnicze tego lata wydają się wyjątkowo drogie. Co składa się na cenę biletu lotniczego? Jak obniżyć koszty pobniebnych wojaży na wakacje 2022?
Bilety lotnicze tego lata wydają się wyjątkowo drogie. Co składa się na cenę biletu lotniczego? Jak obniżyć koszty pobniebnych wojaży na wakacje 2022? AndreyPopov, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Wakacje 2022 wydają się wielu szczególnie drogie. Koszty wczasów w Polsce są wysokie, ale ceny biletów lotniczych na zagraniczne wakacje zdają się bić wszelkie rekordy. Czemu bilety lotnicze są tego lata tak drogie, co ma wpływ na wzrost cen i czy można liczyć na ich obniżenie? A może drożyzna to złudzenie, efekt porównania z minionymi sezonami, które upłynęły pod znakiem pandemii COVID-19 i bajecznie niskich cen? Tłumaczymy, czemu ceny biletów lotniczych poszybowały w górę.

Spis treści

Wakacje 2022: czemu bilety lotnicze są tak drogie?

Większość turystów zdążyła już zapewne zauważyć, że wakacje 2022 będą drogie, a w każdym razie droższe niż w minionych latach. Zdrożały bardzo istotnie zarówno wczasy w kraju, jak i za granicą. Wielu internautów i klientów biur podróży wyraża zaskoczenie szczególnie wysokimi cenami biletów lotniczych.

Dlaczego ceny biletów lotniczych w te wakacje są tak wysokie? Na to pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby.

Drogie bilety lotnicze. Kilka czynników winduje ceny wakacji

Główną składową ceny biletu lotniczego jest koszt paliwa, a koszt paliwa zależy od ceny ropy naftowej.
Główną składową ceny biletu lotniczego jest koszt paliwa, a koszt paliwa zależy od ceny ropy naftowej. anyaberkut, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Po pierwsze, istnieje kilka czynników, które powodują faktyczny i szybki wzrost cen biletów lotniczych. Wśród nich można wymienić:

  • Wzrost cen ropy naftowej powoduje automatycznie wzrost cen paliwa lotniczego. Właśnie paliwo to główna składowa ceny biletu na samolot i główny koszt przewoźników lotniczych. Ropa drożała jeszcze w 2021 r., a od wybuchu wojny na Ukrainie jej cena bije rekordy. Skoro zdrożała ropa i paliwo lotnicze, musiały się podnieść ceny biletów, bo przewoźnicy muszą jakoś zrównoważyć zwiększone koszty, które ponoszą.
  • Inflacja, która nęka cały świat, osłabia siłę nabywczą pieniądza. Słaba złotówka oznacza niekorzystne przeliczniki walutowe, które najczęściej także windują ceny biletów lotniczych na zagraniczne wojaże.
  • Wzrost popytu na podróżowanie powoduje naturalny wzrost cen usług turystycznych, w tym biletów lotniczych. Wszystko wskazuje na to, że turyści w tym roku nie zamierzają pozostać w domach i wybierają się masowo za granicę, nawet jeśli ma się to wiązać ze zwiększonymi kosztami. Już od maja w zagranicznej prasie na popularności zyskuje określenie „revenge travel”, czyli „podróżowanie z zemsty”. Odnosi się ono do gwałtownie zwiększającego się popytu na podróżowanie mimo wzrostu kosztów – turyści chcą wypoczywać tak jak przed pandemią COVID-19 za wszelką cenę, jakby chcieli się zemścić na koronawirusie za dwa zepsute sezony.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Wakacje 2022 nie drogie, lecz… wreszcie normalne?

Popyt na usługi turystyczne wrócił do stanu sprzed pandemii COVID-19. To powoduje, że bajecznie niskie ceny biletów lotniczych z poprzednich sezonów
Popyt na usługi turystyczne wrócił do stanu sprzed pandemii COVID-19. To powoduje, że bajecznie niskie ceny biletów lotniczych z poprzednich sezonów już raczej nie wrócą. npstockphoto, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Druga odpowiedź na pytanie o wysokie ceny biletów lotniczych może Was zaskoczyć: być może wcale nie są one szczególnie wysokie. Mariusz Piotrowski, ekspert ds. turystyki podniebnej portalu Fly4free, w rozmowie w programie Dzień Dobry TVN zwrócił uwagę na fakt, że czasy pandemii COVID-19 przyzwyczaiły nas do nienaturalnie niskich cen lotów.

- Jak jest zima, to musi być zimno – zażartował Mariusz Piotrowski, ale zaraz przeszedł do wyjaśnień. – W końcu czerwca bilety lotnicze po prostu muszą być drogie, bo jest szczyt sezonu i wysoki popyt. Wraca też normalny, przedpandemiczny popyt na podróżowanie. Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do szczególnie niskich cen biletów, bo przewoźnicy musieli ratować swoje firmy i przyciągać klientów ofertami podróży w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Teraz, gdy obostrzenia pandemiczne zostały zniesione, ceny podróży lotniczych wracają do normy. Tak naprawdę tego lata nadal jest nieco taniej niż w 2019 r., choć w porównaniu do zeszłego, jeszcze pandemicznego sezonu, ceny mogą niektórych szokować.

Ceny wakacji 2022: jak można obniżyć koszty zagranicznych wyjazdów?

Cenę biletów lotniczych można obniżyć, dostosowując swoje plany urlopowe do wyszukanych w internecie promocyjnych ofert lub planując urlop po sezoni
Cenę biletów lotniczych można obniżyć, dostosowując swoje plany urlopowe do wyszukanych w internecie promocyjnych ofert lub planując urlop po sezonie. Choreograph, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Wiele wskazuje na to, że do znacznie wyższych niż w poprzednich sezonach cen biletów lotniczych będziemy musieli się przyzwyczaić. Można mieć tylko nadzieję, że cena ropy w końcu się ustabilizuje i spadnie, podobnie jak wskaźnik inflacji. Złagodzenie tych dwóch czynników wpłynęłoby na obniżenie cen paliwa lotniczego, zwiększenie siły złotówki i w konsekwencji obniżenie kosztów biletów lotniczych.

Koszty te jednak i tak będą wyższe niż w latach pandemicznych, bo wraz z powrotem popytu na podróże wrócą także normalne ceny biletów lotniczych. Zawsze jednak można użyć sprawdzonych sposobów na obniżenie ceny biletu lotniczego:

  • Należy zachować elastyczność. Multiwyszukiwarki internetowe nadal pozwalają „upolować” tanie bilety, ale niekoniecznie w preferowanym przez nas terminie i do ulubionego miejsca. Trzeba korzystać z okazji i kupować tanie bilety, gdy są dostępne, a plany urlopowe dopasowywać raczej do biletów niż odwrotnie.
  • Warto podróżować poza sezonem, kiedy bilety niemal zawsze są tańsze. Pamiętajcie jednak, że wysoki sezon w egzotycznych destynacjach trwa często wtedy, gdy w Polsce panuje jesień i zima.

Źródła: cnn.com, money.pl, tvn24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny wakacji 2022 zaskakują turystów. Czemu podróże samolotem są tak drogie? Ekspert: „To powrót do normalności" - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto