MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat biznesu i przedsiębiorczości? Powinieneś przeczytać te książki!

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Książki o zarządzaniu i biznesie. Warto znać te ponadczasowe tytułu, aby rozwijać swoją firmę i osiągać sukcesy.
Książki o zarządzaniu i biznesie. Warto znać te ponadczasowe tytułu, aby rozwijać swoją firmę i osiągać sukcesy. GettyImages.com
Książki o biznesie, książki o zarządzaniu, ale także te rozwojowe oraz poradniki to literatura, po którą chętnie sięgamy. Szczególnie ci, którzy poszukują inspiracji do życia w dobrostanie i chcą się rozwijać. Każdego roku mówcy motywacyjni, biznesmeni, coachowie wydają poradniki dotyczące zarządzania czasem, zarządzana ludźmi, finansami i sobą samym. Wybraliśmy najchętniej czytane i polecane książki o rozwoju i prowadzeniu firmy, dotyczące stylu życia przedsiębiorcy, podejścia do pieniędzy, zarządzania sobą w czasie i osiągania celów. Marzysz o dostatnim życiu? Chcesz skończyć z prokrastynacją, sięgnąć po marzenia i stworzyć biznes wszech czasów? A może szukasz pomysłu na bardziej jeszcze lepsze zaradzanie swoją firmą lub skalowanie biznesu? Te książki podają ponadczasowe wskazówki.

Spis treści

Dlaczego warto czytać książki o biznesie i zarządzaniu?

Książki mają moc zmieniania życia. Są jednak nośnikiem informacji i rad, które zadziałają, dopiero gdy wprowadzimy je w życie.
Przedsiębiorcy mogą się skarżyć na brak czasu na czytanie czy kursy szkoleniowe, jednak, jak bez inwestycji we własny rozwój, osiągać coraz lepsze w wyniki w biznesie?

Z listy ponad 100 książek wszech czasów o tematyce biznesowej, opracowanej przez GoodReads na podstawie ponad 1,5 tysiąca głosów czytelników, wybraliśmy 7 perełek. A spośród biznesowych bestsellerów Empiku w roku 2022, prezentujemy 3 pozycje z pierwszej dziesiątki.

Nasza lista to książki biznesowe dla początkujących, jak i zaprawionych przedsiębiorców szukających zmian, lepszych, bardziej skutecznych rozwiązań.

Czytaj książki gdziekolwiek jesteś - najpopularniejsze ebooki!

Materiały promocyjne partnera

TOP 10 inspirujących książek biznesowych

 • Stephen R. Covey – 7 nawyków skutecznego działania – autor bestsellerów przedstawia holistyczne podejście do rozwiązywania problemów osobistych i zawodowych. Stosuje wnikliwe spostrzeżenia i celne anegdoty, które ułatwiają czytelnikowi wizualizacje opisywanych metod. Książka wydana w 2006 roku cieszy się popularnością i nie schodzi z rankingów o tematyce biznesowej.

7 nawyków skutecznego działania

39,90
Materiał promocyjny partnera
 • Warren Bennis – Droga lidera. Klasyczna nauka przywództwa – prowadzenie udanego biznesu to także sztuka bycia liderem. Tylko Warren Bennis mógł napisać tak inspirującą książkę na temat przywództwa, która porusza temat wystarczająco dogłębnie, a przy tym zawiera tak wiele odkrywczych tez. Rosabeth Moss Kanter, profesor w Harvard Business School.
 • Dale Carnegie – Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – chyba najsłynniejsza książka, która podnosi pewność siebie i zaufanie, jaką kiedykolwiek opublikowano. Książka uczy m.in. jak nakłonić ludzi do podążania za naszym sposobem myślenia, jak pozyskiwać nowych klientów i być lepszym mówcą.
 • Daniel Goleman – Inteligencja emocjonalna – Amerykański psycholog Goleman, na autentycznych przykładach przedstawia pięć kluczowych umiejętności inteligencji emocjonalnej i pokazuje, w jaki sposób decydują one o naszym sukcesie.
 • Chet Holmes – Zarządzanie Sprzedażą – autor, marketingowiec i szkoleniowiec przedstawia strategie sprzedaży i wyjaśnia podłoże ich efektywności. 70 proc. praktycznych wskazówek do 30 proc. teorii to optymalne proporcje dla kogoś, kto szuka sprawdzonych rozwiązań i chce od razu je testować.
 • Richard Koch – Menedżer 80/20 – pracuj mniej, osiągaj więcej – według recenzji innych autorów i wydawcy, to prawdziwy „Game changer” w podejściu do zarządzania i pracy. Koch pokazuje, jak zastosować w biznesie ideę, że 80 procent wyników pochodzi z zaledwie 20 procent wysiłku.
 • Greg McKeown – Esencjalista – autor kieruje naszą uwagę na nakładanie priorytetów naszym działaniom. Stosując selektywne kryteria dla tego, co jest istotne, możemy skierować czas, energię i wysiłek na realizację ważnych celów.
 • Kiyosaki Robert – Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia – ten ponadczasowy poradnik dotyczy co prawda finansów osobistych, ale wielu ludzi sukcesu, dzieląc się swoim doświadczeniem, wspomina, że to właśnie ta książka nauczyła ich lepszego zarządzania funduszami i zmieniła ich przekonania na temat finansowego dobrostanu.
 • Brian Tracy – Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę – publikacja jednego z najbardziej znanych biznesmenów, trenerów i mówców motywacyjnych. Jak zapewnia wydawca: „To znakomity podręcznik dla początkujących przedsiębiorców. Opisano w nim nie tylko najważniejsze kwalifikacje każdego biznesmena, ale także szereg istotnych kwestii, które bardzo często zostają niedostatecznie przeanalizowane na etapie planowania działalności.”
 • Graham Benjamin – Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym – autor (inwestor i filozof nowoczesnego inwestowania) odczarowuje sekrety zarządzania pieniędzmi i wzbogacania się poprzez umiejętne inwestowanie. Dużo uwagi poświęca wyjaśnieniu kim jest inwestor i pracy z przekonaniami, ale nie brakuje tu praktycznych rozwiązań. Pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne w 1949 roku, od tamtej pory jest regularnie wznawiane i rozbudowywane o komentarze ekspertów. Książka, która o inwestowaniu wartościowym uczy od ponad 70 lat.

Ulubione książki zawsze pod reką

Materiały promocyjne partnera

Jak się edukować w zarządzaniu i przedsiębiorczości, kiedy doba ma tylko 24 godziny?

W dzisiejszym zabieganym świecie szczególnie osoby prowadzące firmy nie narzekają na brak zajęć. Jednak edukacja w zakresie przedsiębiorczości i zarządzania jest ważną inwestycją. Książki o biznesie mogą nas nauczyć m.in.

 • zarządzania finansami,
 • zarządzania sobą w czasie,
 • budowania zespołu,
 • skutecznej sprzedaży,
 • delegowania zadań,
 • zarządzania zespołem,
 • komunikacji z pracownikami, oraz klientami,
 • skalowania biznesu,
 • wartościowego inwestowania,
 • planowania budżetu firmowego,
 • marketingu,
 • negocjowania,
 • wyznaczania i osiągania celów,
 • i wielu innych, cennych umiejętności.

Polecane książki z zakresu ekonomi i biznesu

Ale jak znaleźć czas na czytanie książek? Jednym z rozwiązań może być ich odsłuchiwanie w formie audiobooków. Pozwala to wykorzystać maksymalnie np. czas spędzony w samochodzie w drodze do firmy lub na biznesowe spotkania.

Inni preferują e-booki. Elektroniczna forma książek ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest ekologiczna forma oraz możliwość czytania na różnych nośnikach: e-czytnik, smartphone, tablet czy laptop. Można też mieć przy sobie wiele interesujących tytułów, co w przypadku tradycyjnych książek papierowych jest niemożliwe, ze względu na gabaryty.

Trwa głosowanie...

W jakiej formie czytasz książki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat biznesu i przedsiębiorczości? Powinieneś przeczytać te książki! - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto