Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz pracę? Jesteś za mało niepełnosprawna

Marta Wróbel
Marta Wróbel
Często dostajemy listy zaczynające się tak: "Jestem osobą niepełnosprawną, z wyższym wykształceniem, z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ruchowej, szukam pracy".

Niby nic niezwykłego, dużo ludzi szuka pracy, niepełnosprawność pomału przestaje być problemem. Dziennikarze często dostają różne listy, my również.

- Wczoraj dostałam propozycję pracy przez internet i zrobienia prawka jazdy od jednej z organizacji dla ON. Oczywiście, projekt jest finansowany przez słynny PFRON i tylko dla osób w stopniu znacznym, a ja mam umiarkowany stopień z komisji wojewódzkiej - przeczytałyśmy w jednym z listów.

Dziewczyna pisząca te słowa, dodaje, że zachęca się ją do udawania bardziej chorej niż jest. A to jej się nie podoba. Nasza rozmówczyni przyznała, że boi się mówić o swojej niepełnosprawności przyszłym pracodawcom.

- Martwi mnie i denerwuje fakt, że w Polsce wszystkie programy dotyczące aktywizacji zawodowej, jak i zdobycia prawa jazdy przez osoby niepełnosprawne, prowadzone przez różne
stowarzyszenia i fundacje, przeznaczone są dla osób w stopniu znacznym - mówi dziewczyna. Jednocześnie dodaje, że wszystkim zależy na poprawie swojego stanu zdrowia i warunków życia. Jednak nie kosztem udawania i kłamstwa.

Dziewczyna kontaktowała się z biurem PFRON, właściwym do jej miejsca zamieszkania, jednak tam usłyszała, że wszystko jest w porządku. Powiedzieli również, ze programy indywidualne są dla osób z stopniem umiarkowanym i znacznym. Rozmówczyni dodała, że skierowano ją do Warszawy, a tam odsyłano od jednej osoby do drugiej, mówiąc, ze to zależy od projektu.

Od Autorek. Oczywiste jest, że każda osoba niepełnosprawna chce pracować, niezależnie od swojej dysfunkcji. I oczywiste jest to, że instytucje, które mogą się starać o dofinansowanie, robią to. Jednak czasem robią to za wszelką cenę. Czyja to wina? Instytucje same powinny się zastanowić, jaką drogą podążać, by niepełnosprawni poczuli satysfakcję. I znaleźli godną pracę dla siebie.

Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto