Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chmury nad morzem? Żaden problem

Anna Rosińska
Anna Rosińska
Plaża nad Bałtykiem.
Plaża nad Bałtykiem. Anna Rosińska
Każdy, wybierając się nad morze chciałaby mieć piękną pogodę. Chmury na niebie nie muszą jednak oznaczać fiaska urlopu. Sprawdziliśmy co można robić w kilku znanych i lubianych polskich kurortach, kiedy nie świeci słońce.

Jak to z polską pogodą bywa, każdy wie. Nie należy jednak zrażać się w przypadku mniej entuzjastycznych prognoz. Miejscowości nad Bałtykiem proponują ciekawe atrakcje, których leżąc plackiem na plaży, nigdy byśmy nie zobaczyli. Być może warto odwiedzić ciekawe muzeum, sprawdzić walory przyrodnicze okolicy czy pospacerować po lesie. Alternatyw dla nudnego przechadzania się po nadmorskich deptakach jest wiele.

Międzyzdroje - w otoczeniu przyrody

Jeśli ktoś wybiera się do Międzyzdrojów na Festiwalu Gwiazd, niech nie ucieka zaraz po jego zakończeniu. Nawet przy pochmurnej pogodzie, na wyspie Wolin można ciekawie spędzić czas. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowym znajdują się woliery z orłami bielikami, które są symbolem Parku. Zagroda Pokazowa Żubrów (ok. 1,5 km od centrum miasta) to zielony, wydzielony teren, gdzie z pomostów widokowych można podziwiać nie tylko żubry, ale także sarny i dziki, które leczy się tam, a później wypuszcza na wolność.

Dla wielbicieli spacerów po lesie, które można przecież odbywać bez względu na pogodę, Woliński Park oferuje ponad 50 km szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych z pięknymi wzgórzami widokowymi.

Nie tylko mali chłopcy, ale także ci trochę starsi, zapewne z ochotą odwiedzą Muzeum Bunkier V3 - skład tajnej broni niemieckiej z okresu II wojny światowej. W Zalesiu, zaledwie 2 km od Międzyzdrojów, można zwiedzić bunkier z militariami, które miały zmienić bieg ostatniej wielkiej wojny.

Kojący Kołobrzeg

Kołobrzeg to prawdziwy raj dla miłośników SPA i zabiegów leczniczych. Jak mówi Widomościom24.pl, Edyta Banaszek - dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Kołobrzegu: - Tym, co wyróżnia Kołobrzeg jest infrastruktura hoteli i ośrodków leczniczych działających przez cały rok. Na terenie miasta w jest 26 basenów, także ze słoną wodą, dostępnych nie tylko dla gości hotelowych.

Kiedy pogoda nie sprzyja leżeniu na plaży, można oddać się leczniczo-relaksującemu działaniu SPA, masaży egzotycznych czy różnorodnym zabiegom kosmetycznym. - W kompleksach hoteli SPA&Wellness istnieją całe powierzchnie przystosowane do różnego rodzaju zabiegów. Od leczniczych, jak groty solankowe, okłady z borowin, inhalacje, poprzez relaksacyjne kąpiele w czekoladzie, mleku, masaż przy użyciu gorących kamieni. Jeden z ośrodków oferuje masaże ajurwedyjskie, wykonywane przez specjalistów z Indii - informuje dyrektor Banaszek.

Kiedy dorośli oddadzą się kojącym terapiom, nie muszą martwić się o swoje pociechy: - W wielu ośrodkach są specjalnie wydzielone kąciki dla dzieci, gdzie można zostawić maluchy pod opieką wykwalifikowanych przedszkolanek - zapewnia Edyta Banaszek.

Kołobrzeskie Regionalne Centrum Kultury zachęca także do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach artystycznych, do obejrzenia wystaw i galerii.
Ustka dla aktywnych

To, znane wszystkim polskie uzdrowisko, przyjmuje turystów i kuracjuszy cały rok. Już sam spacer po niemal dwukilometrowej nadmorskiej promenadzie jest dużą zaletą. Specjalny klimat łagodzi dolegliwości chorób dróg oddechowych, układu krążenia, reumatyzmu. Woda morska wydziela duże ilości jodu, który ma działanie lecznicze, szczególnie w zaburzeniach działania tarczycy.
- Zachęcamy turystów szczególnie do odwiedzenia Muzeum Chleba, niewiele jest takich perełek. Ustka posiada także wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych - wypowiada się dla Wiadomości24.pl, Jacek Cegła - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ustki.

Na wschód od uzdrowiska jest ok. 115 km tras rowerowych, łączących Ustkę min. z Poddąbiem, Rowami. Nowością jest możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego, dzięki któremu jazda będzie jeszcze większą przyjemnością.

Kiedy pogoda nie zachęca do plażowania można wybrać się do wspomnianego już Muzeum Chleba. Urządzone na poddaszu starej piekarni, zawiera takie eksponaty, jak: stuletni prototyp lodówki (bez prądu), stuletnie gofrownice czy mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego sprzed czterystu lata. Warto także sprawdzić ofertę Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej czy Muzeum Ziemi Usteckiej.
Naturalnie Łeba

Położona na terenie Słowińskiego Parku Narodowego przyciąga m.in. największą atrakcją regionu - ruchomymi wydmami. Trudno wymagać od turystów, aby wędrowali po nich w czasie deszczu, ale kiedy niebo jest tylko zachmurzone, warto wybrać się na wędrówkę. Jest to nawet wskazane bardziej, niż spacer w gorącym słońcu. Pokonanie setek metrów wydm w upał, jest wątpliwą rozrywką.

Prywatny Ogród Ornitologiczny na pewno zaciekawi nie tylko pasjonatów ptaków. Na sześciohektarowym terenie, właściciel zgromadził ponad sto gatunków ptaków krajowych i zagranicznych. Liczne, zarybione stawy z wysepkami i półwyspami zachęcają do wędkowania.

W mniej słoneczne dni warto także zwiedzić łebskie Muzeum Motyli. Jest to zbiór ponad trzech tysięcy motyli z całego świata. Najstarsze okazy liczą ponad sto lat i przeżyły bez uszczerbku dwie wojny minionego wieku.

Sopot kulturalny

Sopot jawi się jako centrum kultury i sztuki. O atrakcjach Sopotu opowiada Wiadomościom24.pl rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu, Magdalena Jachim: - Imprezy w Operze Leśnej, dzięki zadaszeniu mogą odbywać się także w czasie deszczu, a kalendarz wydarzeń w tym roku jest bogaty, m.in. ze względu na obchody stulecia Opery Leśnej. Miłośnicy sceny nie powinni narzekać na brak życia kulturalnego w czasie swojego urlopu. - Jest także Teatr na Plaży im. Agnieszki Osieckiej, gdzie można obejrzeć przez całe wakacje ciekawe spektakle i koncerty oraz Teatr Tarasy z widokiem na morze - dodaje pani rzecznik.
Nie każdy rodzic jednak wysiedzi z maluchem w teatrze. Tych bardziej energicznych Sopot zaprasza do Aquaparku - kompleksu basenów ze zjeżdżalniami i saunami. Można także udać się na zadaszony hipodrom, aby pojeździć konno.

Zdaniem Magdaleny Jachim, alternatywą dla brzydkiej pogody jest także wizyta w Muzeum Sopotu, Państwowej Galerii Sztuki czy wyjście do Multikina.

Go to Hel

Pasjonaci sztuki ludowej w niepogodę na pewno w Helu nudzić się nie będą. W miasteczku na końcu Mierzei Helskiej znajdziemy bogate zbiory społeczności kaszubskiej. Muzeum Rybołówstwa mieści się w dawnym kościele katolickim i ewangelickim z XV w. W jego wnętrzu przechowywane są narzędzia połowowe kaszubskich rybaków, łódki, a także warsztat szkutniczy. Z tarasu widokowego na szczycie muzeum widać panoramę Helu i okolic.

Przy ul. Wiejskiej znajduje się Checz Kaszubska. W chacie rybackiej można zapoznać się z folklorem ziemi kaszubskiej, haftami, naczyniami, sprzętami, strojami. Przewodnicy będą pewnie zadowoleni, jeśli zechcemy nauczyć się także kilka słów w języku regionalnym.

Sporą atrakcją nie tylko dla najmłodszych, będzie helskie Fokarium. Jest to jednostka badawczo-hodowlana, która stara się, aby foki zasiedliły południową część Morza Bałtyckiego. Zawiera kilka basenów, salę ekspozycyjną, a nawet podziemie, z którego można obserwować zwierzęta.

Każda z wymienionych miejscowości oferuje ponadto niezliczone ilości pubów, restauracji, kawiarni, gdzie można miło spędzić czas i ku uciesze miejscowych, wydać ciężko zarobione pieniądze.

Przedstawione formy spędzenia czasu to tylko kilka przykładów na to, że brak ciągłej, słonecznej pogody nad morzem, wcale nie wiąże się ze zmarnowanym wyjazdem. Czasem wystarczy trochę inwencji twórczej i odrobina ochoty, aby ruszyć się z pokoju i w końcu nie narzekać.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto