MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chopin i jego Europa. Muzyczne święto w stolicy

Redakcja
Jak w poprzednich latach na XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” przyjechała elita światowej pianistyki
Jak w poprzednich latach na XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” przyjechała elita światowej pianistyki Ewa Krasucka / Teatr Wielki
Wielki festiwal muzyki klasycznej już po raz 18. czyni w sierpniu z Warszawy centrum życia artystycznego. Wspaniała pianistyka, znakomite koncerty kameralne i symfoniczne, najświetniejsze wykonawstwo historyczne, gwiazdy światowych estrad i wstępujące pokolenie wirtuozów fortepianu. Warto przyjechać do stolicy - lub z niej nie wyjeżdżać!

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” po raz kolejny w niezwykły sposób ożywia Warszawę. W dniach 14-31 sierpnia zaplanowanych jest ponad 30 koncertów, a Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Studia Koncertowego Polskiego Radia, na Zamek Królewski i do bazyliki św. Krzyża. W ramach festiwalu można usłyszeć popularne arcydzieła i utwory mniej znane - to gratka zwłaszcza dla miłośników muzyki polskiej, bo pojawią się m.in. rzadko wykonywane dzieła Józefa Władysława Krogulskiego, Augusta Fryderyka Duranowskiego czy Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Chopin gra, oczywiście, pierwsze skrzypce, ale w Roku Romantyzmu Polskiego oraz w roku 150. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki nie zabraknie muzyki ojca polskiej opery narodowej. Festiwal otworzyły jego „Widma” - wspaniale umuzyczniona II część Mickiewiczowskich „Dziadów” - oraz mniej znana kantata „Nijoła”, w znakomitej interpretacji włoskiego mistrza batuty Fabio Biondiego, który przyjechał jak zwykle ze swoją orkiestrą Europa Galante. Zaplanowano również recitale pieśni Moniuszki (Olga Pasiecznik z Ewą Pobłocką, Mariusz Godlewski z Radosławem Kurkiem i Dorothee Mields z Tobiasem Kochem). Niezwykle ciekawe „akcenty moniuszkowskie” znajdują się także w programach koncertów Royal Philharmonic Orchestra, grającej uwerturę do „Parii”, oraz Sinfonii Varsovia, która wykonuje „Perły Moniuszkowskie” Zygmunta Noskowskiego - symfoniczne orkiestracje pieśni Moniuszki.

Tradycyjnie na festiwalu pojawi się elita światowej pianistyki - są to m.in. Maria João Pires, Kristian Bezuidenhout, Yulianna Avdeeva, Ewa Pobłocka, Vadym Kholodenko, Leif Ove Andsnes i Jan Lisiecki, którego fantastycznej karierze warszawska publiczność kibicuje od jego debiutu na festiwalu w wieku 13 lat. „Chopin i jego Europa” w tym roku to także wielkie emocje pokonkursowe, bowiem na festiwalu występują wszyscy laureaci ostatniego Konkursu Chopinowskiego, a więc: Alexander Gadjiev, Kyohei Sorita, Martin Garcia Garcia, Aimi Kobayashi, Jakub Kuszlik, Leonora Armellini, JJ Jun Li Bui i - oczywiście! - tryumfator Bruce Liu. Przez cały festiwal da on w sumie aż trzy występy, wykonując m.in. Wariacje na temat „La ci darem la mano”, którymi olśnił na konkursie, zarówno podczas swojego recitalu, jak i - tego samego dnia - z Orkiestrą XVIII Wieku na fortepianie historycznym.

Magiczny świat autentycznego brzmienia i interpretacji muzycznej „historycznie poinformowanej” - a więc znak rozpoznawczy festiwalu - przybliżają nam w tym roku pianiści: Kristian Bezuidenhout, Tobias Koch, Dmitry Ablogin, Tomasz Ritter, Aleksandra Świgut, klarneciści od dawna związani z festiwalem: Lorenzo Coppola i Eric Hoeprich, a także skrzypaczki Alena Baeva i Chouchane Siranossian. Grają też cieszące się międzynarodową renomą orkiestry: nasz czołowy zespół tego rodzaju: {oh!} Orkiestra, Europa Galante, Collegium 1704 i - w bardzo specjalnym ujęciu - Orkiestra XVIII Wieku, towarzysząca festiwalowi od jego pierwszej edycji. Po raz pierwszy w oryginalnym brzmieniu mamy okazję usłyszeć - Koncert fis-moll Henryka Wieniawskiego, a także V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena.

Dla tych, którzy nie mogą być w Warszawie, organizator przygotował streamingi z koncertów

Szczególnym wydarzeniem jest też prapremiera zrekonstruowanego - przez Michała Dobrzyńskiego - Koncertu klarnetowego Karola Kurpińskiego. Organizatorzy przygotowali też coś specjalnie dla miłośników muzyki kameralnej (oprócz wspomnianych recitali wokalnych także koncerty Belcea Quartet i Apollon Musagete Quartet oraz magiczna Winterreise Schuberta z Matthiasem Goerne i Leif Ove Andsnesem) i opery - tu wyjątkowa gratka: niezwykle rzadko wykonywane Un giorno di regnio, ossa il finto Stanislao, opera buffa Giuseppe Verdiego z Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego. Nie brakuje też romantycznej muzyki francuskiej (Gounod i Franck, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku), czeskiej (Reicha, Dvorak), skandynawskiej (Sibelius) i angielskiej (Elgar).

„Chopin i jego Europa” zaprasza melomanów i tych, którzy dopiero odkrywają dla siebie muzykę klasyczną, bardzo młodych i nieco dojrzalszych - wszystkich pragnących posmakować piękna i cieszyć się wspólnym przeżywaniem festiwalowych emocji. Dla tych zaś, którzy nie mogą być w Warszawie, organizator przygotował streamingi z większości koncertów, które dostępne są na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wiele wydarzeń transmitowanych jest także przez Program 2 Polskiego Radia.

Bilety na festiwal są dostępne na stronie www.bilety.nifc.pl.

Zaprasza PKN ORLEN - Mecenas Festiwalu

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chopin i jego Europa. Muzyczne święto w stolicy - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto