Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Chudy" rok w szczecineckiej oświacie. Mniejszy nabór, mniej klas pierwszych

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Komisja rekrutacyjna w I LO w Szczecinku przyjmuje podania do klas pierwszych w zeszłym roku
Komisja rekrutacyjna w I LO w Szczecinku przyjmuje podania do klas pierwszych w zeszłym roku Rajmund Wełnic
Szkoły średnie – nie tylko w powiecie szczecineckim – czeka w tym roku tąpnięcie przy naborze do klas pierwszych. Kandydatów do nich jest o połowę mniej niż rok czy dwa lata temu. Odpowiednio mniej klas też oczywiście powstanie.

Choć papiery rekrutacyjne do szkół obecni ósmoklasiści składają dopiero w maju to już od dawna było wiadomo, że szkolnictwo średni czeka w nowym roku szkolnym 2024/24 poważne tąpnięcie. - W zeszłym roku do klas pierwszych w siedmiu szkołach, których organem prowadzącym jest powiat szczecinecki przyjęliśmy 1185 uczniów w 38 oddziałach, sytuację poprawiają kandydaci spoza powiatu, w zeszłym roku stanowili oni ponad 26 procent wszystkich przyjętych – mówi Zofia Kosicka, dyrektor wydziału edukacji w starostwie w Szczecinku.

Zarząd powiatu przyjął właśnie arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny - w podległych mu szkołach od września powstaną 22 oddziały pierwsze, a więc aż o 16 mniej niż przed rokiem.

TAKIE KLASY PIERWSZE POWSTANĄ

Jakie klasy planują utworzyć szczecineckie szkoły średnie? W I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku powstaną 4 oddziały: matematyczno – informatyczno – inżynierski, lingwistyczny, humanistyczny i medyczny. W roku ubiegłym w szkole funkcjonowało 6 oddziałów.

Tylko 4 klasy (po dwie liceum i technikum) powstaną w Zespole Szkół nr 1 im. KEN (rok temu aż osiem).

5 oddziałów swoim uczniom będzie mógł zaproponować ZS Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku. Dwie klasy technikum: technik logistyk/technik usług fryzjerskich oraz technik hotelarstwa/technik handlowiec/technik żywienia i usług gastronomicznych. 2 klasy w szkole branżowej 1 stopnia: kucharz (integracyjna) i wielozawodowa. 1 klasa w szkole branżowej 2 stopnia: technik żywienia i usług gastronomicznych/technik usług fryzjerskich. W roku szkolnym 2023/2024 w szkole funkcjonowało 7 oddziałów.

4 odziały powstaną w ZST. W roku ubiegłym było ich 8. Tym razem popularny „mechanik” zaproponuje swoim uczniom 2 klasy technikum: technik transportu drogowego/technik pojazdów samochodowych/technik technologii drewna oraz technik budownictwa/technik architektury krajobrazu/technik elektronik. 2 klasy powstaną w szkole branżowej 1 stopnia: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie/ślusarz oraz mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik.

W ZS Nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku powstaną 3 oddziały. 1 klasa liceum ogólnokształcącego: sportowa z edukacją ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo oraz 2 klasy technikum: technik leśnik/technik weterynarii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych/technik agrobiznesu/technik ochrony środowiska. Rok wcześniej w szkole funkcjonowało 5 oddziałów.

2 oddziały powstaną w ZS Nr 7: klasa przygotowania wojskowego oraz policyjna/bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa. Wcześniej szkoła oferowała 4 oddziały.

Tąpnięcie w ósmych klasach

W klasach ósmych wszystkich podstawówek w powiecie jest zaledwie 421 osób (rok temu 820). Skąd taka szokująca różnica? Do szkół średnich w poprzednich dwóch latach trafiły bowiem dzieci, które w wyniku reformy oświaty w roku 2014 i 2015 poszły do podstawówek jako 6-latki. W klasach pierwszych podstawówek „upchnięto” wówczas w dwa lata trzy roczniki. We wrześniu 2014 roku do szkół pomaszerował cały rocznik 2007 i pół starszego (urodzeni od stycznia do czerwca) rocznika 2008. A rok później pół rocznika młodszego (urodzeni od lipca do grudnia) 2008 i cały rocznik 2009.

Z reformy się wycofano po zmianie rządów w roku 2015 przywracając obowiązek szkolny dla 7-latków, ale oczywiście ich starszych kolegów już z drogi szybszego zaczynania edukacji na zawrócono. Uczniowie skończyli podstawówki i zameldowali się w szkołach średnich. Nastąpiła kumulacja roczników i sztuczny wyż demograficzny.

Tak samo jak sztuczny jest obecny jednoroczny niż demograficzny (w wyniku odraczania 6-latków, gdy dotyczył je obowiązek szkolny), bo już w latach następnych sytuacja unormuje się na niskim, ale jednak nieco wyższym niż obecnym poziomie. Dość powiedzieć, że na dziś w szkołach podstawowych w siódmych klasach jest 637 uczniów (w kolejnych rocznikach 671, 683, 644).

Nabór mniejszy o połowę

Dyrektorzy szkół i władze powiatu muszą to uwzględnić planując nabór do klas pierwszych, w tych dniach na zarządzie powiatu staną propozycje dotyczące m.in. liczby oddziałów, jakie poszczególne szkoły utworzą.

- Chcielibyśmy utworzyć 6 oddziałów (a więc tyle ile w latach poprzednich – red.), ale mamy świadomość, że to oznaczałoby przyjęcie 180 licealistów, więc niemal połowę tego co jest w ósmych klasach w całym powiecie, a przecież inne szkoły też prowadzą nabór – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku Arkadiusz Szczepaniak dodaje, że realnie pewnie skończy się na 4 klasach. Być może będą też łączone profile, 22-23-osobowe oddziały to zaś wspomniane konsekwencje finansowe. I tak też ostatecznie się stało.

Mniej pracy dla nauczycieli

Skutkiem ubocznym tej sytuacji na pewno jest to, że będzie łatwiej dostać się do wymarzonej szkoły, bo jest mniejsza konkurencja. - Ale nie chcemy zbyt obniżać poprzeczkę, aby utrzymać poziom szkoły – dyrektor dużego ogólniaka przyznaje jednak, że na pewno próg dostania się będzie niższy niż 115 (na 200 możliwych), jaki obowiązywał w zeszłym roku.

Także nauczyciele muszą się liczyć z mniejszą liczbą godzin. - Nie będzie zwolnień, mamy pewną rezerwę w postaci godzin nadliczbowych – Zofia Kosicka dodaje, że w następnych latach nabór będzie już lepszy, zajęć przybędzie, ale trzeba przetrwać trudny rok.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto