Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepło z sieci kontra niska emisja. Debata „Fortum” i naszej redakcji

red
Jaka jest świadomość zabrzan i bytomian dotycząca niskiej emisji? Niestety, nomen omen, niska. Tak wynika z przeprowadzonego na zlecenie Fortum badania opinii TNS OBOP. Firma Fortum, będąca właścicielem elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu stara się zmienić tę niekorzystną i dla samych mieszkańców, i dla środowiska sytuację dlatego wraz z Dziennikiem Zachodnim przygotowuje ekologiczną debatę, która odbędzie się w bytomskiej redakcji Dziennika Zachodniego.

Fortum stara się dotrzeć do świadomości mieszkańców regionu na wiele sposobów. Niedawno na terenie Zabrza i Bytomia firma przeprowadziła kampanię edukacyjną w gwarze śląskiej, a teraz postanowiła zorganizować wspólnie z Dziennikiem Zachodnim debatę dotyczącą znajomości zagadnień ekologicznych i zwyczajów mieszkańców związanych z oszczędzaniem energii.

Spotkanie pod hasłem „Czyste powietrze dla Zabrza i Bytomia – jak rozwiązać problem niskiej emisji?” odbędzie się 9 września w bytomskiej redakcji Dziennika Zachodniego. Wezmą w nim udział przedstawiciele urzędów miejskich Bytomia i Zabrza, ekspert dr Marcin Gacek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, przedstawiciel Fortum Power and Heat, Piotr Górnik, a także przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Do dyskusji zaproszeni zostali również przedstawiciele organizacji społecznej Zabrzański Alarm Smogowy. Debatę będzie moderowała red. Elżbieta Kazibut-Twórz.

Zabrzan i bytomian portret własny

O tym, jak ważny jest problem niskiej emisji i wiele do zrobienia w kwestii edukacji mieszkańców regionu, dobitnie wskazują wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w czerwcu br. przez TNS Polska dla Fortum. Ankieterzy przepytali 500 zabrzan i 500 bytomian. Jeśli chodzi o źródło ciepła, to blisko połowa z nas (49 proc.) korzysta właśnie z ciepła sieciowego. 40 proc. ma własne systemy grzewcze, a 9 proc. korzysta z osiedlowych kotłowni. Najpopularniejszym paliwem stosowanym w domowych systemach grzewczych wciąż jest węgiel (51 proc.). Na drugim miejscu gaz (40 proc.), dalej drewno (22 proc.) i prąd (6 proc.).

Czym kierujemy się przy wyborze sposobu ogrzewania? Najczęściej kosztami eksploatacji w dłuższym okresie (51 proc.), rzadziej wygodą (40 proc.) czy bezpieczeństwem lub ekologią (odpowiednio 26 i 25 proc.). Z tym ostatnim zagadnieniem ściśle wiąże się oszczędzanie ciepła. Po jakie sposoby sięgamy? Najczęściej staramy się nie wychładzać mieszkania, więc wietrzymy krótko, ale intensywnie. Kolejne sposoby to m.in. niezasłanianie kaloryferów meblami, regulacja czy zakręcanie ich podczas nieobecności.

Temperatura, jaką utrzymujemy w domu, również ma znaczenie nie tylko dla kosztów, ale również środowiska. Najwięcej z nas, bo 48 proc., utrzymuje w domu 21-23 stopnie. To zbyt dużo. Zalecana jest temperatura pomiędzy 18 a 20 stopniami (38 proc. respondentów). Aż 91 proc. ankietowanych uważa ciepło sieciowe za bardziej przyjazne środowisku niż ciepło wytworzone przez piec węglowy i aż 59 proc. deklaruje, że gdyby miało okazję, przeszłoby właśnie na taki system. Najczęściej dotyczy to mieszkańców kamienic.

O ile zdecydowana większość dostrzega problem jakim jest zanieczyszczenie powietrza, a aż 91 proc. z nas deklaruje, że każdy powinien rezygnować ze złych nawyków, aby ten stan poprawić, o tyle niestety za tymi deklaracjami nie idzie należyta wiedza. Wykorzystywanie indywidualnych źródeł ciepła, np. domowych pieców węglowych przyczynia się do powstawania zjawiska tzw. niskiej emisji i negatywnie wpływa na jakość powietrza w mieście – to wydaje się oczywiste.

Tymczasem nie dla wszystkich mieszkańców regionu - świadomość mieszkańców Zabrza i Bytomia na temat niskiej emisji nie jest wysoka. Aż 67 proc. mieszkańców tych miast nie wie, czym jest niska emisja. Na pewno więc nasza debata będzie ważnym przyczynkiem do zmiany sytuacji i edukowania mieszkańców naszego regionu.

Jak zaradzić problemowi niskiej emisji, zaoszczędzić i żyć wygodniej?

Badania potwierdzają, że jedną z głównych przyczyn kiepskiej jakości powietrza w Zabrzu i Bytomiu są indywidualne źródła ciepła wykorzystywane przez Ślązaków. Ciepło sieciowe, produkowane przez Fortum, jest jednym z rozwiązań ograniczających problem niskiej emisji, ponieważ eliminuje konieczność wykorzystania indywidualnych źródeł ciepła. Warto wiedzieć, że ciepło sieciowe jest nie tylko jednym z najbardziej ekologicznych, ale również najtańszych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Najbardziej efektywnym i ekologicznym sposobem produkcji ciepła sieciowego jest wytwarzanie go w nowoczesnych elektrociepłowniach. Używanie tak wyprodukowanego ciepła wpływa na poprawę jakości powietrza, a tym samym komfort życia użytkowników.

Właśnie dlatego firma rozpoczęła odbudowę mocy wytwórczych na Śląsku i w jej ramach zrealizuje dwa projekty warte łącznie ponad 900 milionów złotych. W Zabrzu kosztem ok. 870 milionów złotych firma zbuduje nową, wielopaliwową elektrociepłownię produkującą ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. Zgodnie z planem, nowy zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 roku i będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Nowy zakład Fortum, będzie mógł spalać zarówno węgiel, biomasę, jak i paliwo alternatywne - RDF. Dzięki temu przyczyni się do redukcji emisji szkodliwych gazów, poprawiając jakość powietrza i komfort życia mieszkańców Śląska.

Z kolei w Bytomiu Fortum wybuduje nową ciepłownię o mocy 25 MW. Inwestycja powstanie na terenie bytomskiej elektrociepłowni Miechowice, a jej całkowita wartość wyniesie około 50 mln zł. Budowa rozpocznie się na przełomie września i października i potrwa do końca 2016 roku. Nowa ciepłownia Fortum będzie samodzielną jednostką, mogącą pracować niezależnie od miechowickiego zakładu. W pierwszej kolejności będzie stanowiła rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, docelowo zaś ma pełnić funkcję źródła szczytowego dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu.

Ważna debata, ciekawe zagadnienia

Podczas debaty w bytomskiej redakcji „Dziennika Zachodniego” będziemy dyskutować o rozwiązaniach, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie i dobrych praktykach w zakresie oszczędzania energii. Jest w tej dziedzinie jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jak bowiem wskazują wyniki badania, które przeanalizował dr Marcin Gacek z Uniwersytetu Śląskiego, ekspert podczas naszej debaty - dobre nawyki mające na celu oszczędne gospodarowanie ciepłem nie są powszechne wśród mieszkańców Bytomia i Zabrza.

Tymczasem oszczędzanie ciepła i energii elektrycznej nie jest trudne, wystarczy przestrzegać kilkunastu prostych reguł. Specjaliści przekonują, że rozważne gospodarowanie ciepłem może przynieść zarówno korzyści ekonomiczne w postaci niższych rachunków, jak i środowiskowe.

W trakcie debaty zajmiemy się również zagadnieniem „wykluczenia ekologicznego” Ślązaków, a tym samym odpowiedzieć na pytanie czy na Śląsku istnieje problem „ubóstwa energetycznego”.

Odniesiemy się również do ogrzewania domów tanim paliwem, takim jak wszelkiego rodzaju odpady i wpływem tego zjawiska na jakość powietrza na Śląsku. Już teraz możemy zaanonsować odpowiedź na pytanie, jak zmienić tę sytuację: to rozwój ogrzewania sieciowego. Kluczowym zagadnieniem jest zatem kwestia wiedzy i edukacji mieszkańców naszego regionu.

Sonda wśród mieszkańców Bytomia

Z jakich źródeł ciepła korzystają mieszkańcy najczęściej? Czy mają pomysły na poprawę jakości powietrza w Bytomiu? Oszczędzają energię? Odpowiedzi w naszej sondzie:

Maria Zebrucka
Korzystam z ogrzewania centralnego. Wiem jednak, jak ważne jest to, aby osoby które mają ogrzewanie z pieców, nie spalały niepotrzebnych rzeczy, bo emitują w ten sposób do atmosfery dwutlenek węgla. Powoduje to różne choroby i zatrucie środowiska. Jak poprawić jakość powietrza w Bytomiu? Jeszcze więcej zieleni.

Tomasz Boszacki
We własnym gospodarstwie domowym korzystam z pieca na węgiel. Nie wiem, czym jest niska emisja.
Myślę, że nieuniknionym jest to, że rozwój gospodarczy musi negatywnie odbijać się nastanie środowiska naturalnego. Osobiście staram się oszczędnie korzystać ze źródeł energii i ciepła.

Patryk Słomski
W domu mam centralne ogrzewanie. Wydaje mi się, że wiem, czym jest niska emisja. To chyba są te szkodliwe gazy emitowane przez huty. Sam staram się zwracać uwagę na oszczędzanie energii w domu.
Zapalam światło tylko w tym pomieszczeniu, w którym jestem.

Sonda wśród mieszkańców Zabrza

Z jakich źródeł ciepła korzystają mieszkańcy najczęściej? Czy mają pomysły na poprawę jakości powietrza w Zabrzu? Oszczędzają energię? Odpowiedzi w naszej sondzie:

Andrzej Pożakowski
Korzystam z Junkersa. Niska emisja? Nie jest to dla ekologii i dla ludzi zdrowe. Jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych województw. Należy ograniczyć palenie w piecach węglowych i rozbudować trasy rowerowe, żeby było bardziej ekologicznie i zdrowo. Ja staram się jak mogę oszczędzać energię. Nie zostawiam nic włączonego, nawet diody w kinie domowym.

Anna Paszek
Mam w domu ogrzewanie centralne. Nie słyszałam, szczerze mówiąc, jakie zagrożenia niesie niska emisja. Jakość powietrza w mieście moim zdaniem poprawi zdecydowanie więcej drzew.
Sama staram się oszczędzać ciepło w domu. Zamykam okna zimą, nie otwieram ich, kiedy jest odkręcony kaloryfer.

Krystian Gawlak
Mam ogrzewanie gazowe. Niska emisja to znaczy, że wytwarza się dużo spalin. Niesie to za sobą efekt cieplarniany. Zanieczyszczenie miasta można zmniejszyć poprzez obniżenie ilości spalin, żeby samochody jeździły wyznaczonymi trasami i nie zanieczyszczały centrum. Energię staram się oszczędzać. Gaszę światło w miejscu, gdzie nie przebywam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto