Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Rakowicki

Janina Ewa Lampert
Janina Ewa Lampert
Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Cmentarz Rakowicki w Krakowie J.E.Lampert
Gdyby zapytać przeciętnego wycieczkowicza, z czym kojarzy mu się miasto Kraków, z pewnością odpowiedziałby, że z: Wawelem, Smoczą Jamą, Sukiennicami, kościołem Mariackim i Kopcem Krakusa. O Cmentarzu Rakowickim raczej nikt nie wspomina.

A szkoda! Bo to niezwykłe miejsce i niezwykły cmentarz! Utworzony w latach 1800 - 1802, na terenie podmiejskiego wówczas folwarku Bosackie we wsi Prądnik Czerwony, został oddany do użytku w styczniu 1803 roku, kiedy odbył się tu pierwszy pochówek 18-letniej kobiety, niejakiej Apolonii z Lubowieckich Bursikowej.

Najstarsza część cmentarza rozplanowana została w 1839 roku, przez znanego architekta Karola R. Kremera (ówczesnego dyrektora wydziału budownictwa miejskiego) i uformowana była na kształt bramy - symbolicznego przejścia ze świata doczesnego do wieczności.
W latach 1861-62 w centralnym punkcie nekropolii, postawiono kaplicę (p.w. Zmartwychwstania Chrystusa Pana), w miejscu dotychczasowej, drewnianej. Z czasem teren był kilkakrotnie poszerzany i rozbudowywany ( w 1863, 1885 i 1933 r.), przez co zmienił swój pierwotny kształt. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwy kierunku drogi wiodącej do ówczesnej wsi Rakowice (obecnej dzielnicy Krakowa); ulica przy której cmentarz się znajduje nosi nazwę - Rakowicka. Tutejszy cmentarz to miejsce spoczynku wielu artystów, działaczy politycznych, przedstawicieli znakomitych rodów polskich, uczonych, rzemieślników, kupców, filantropów, spiskowców, żołnierzy, jednym słowem: ludzi bardziej i mniej znanych, zaś znajdujące się tu grobowce to prawdziwe dzieła sztuki z niepowtarzalnym artyzmem. Część nagrobków to dzieła sławnych architektów : Feliksa Księżarskiego, Teofila Żebrawskiego, Sławomira Odrzywolskiego, Jakuba Szczepkowskiego, a także rzeźbiarzy, m.in.: Wacława Szymanowskiego, Tadeusza Błotnickiego, Karola Hukana.
W 1976 roku decyzją Urzędu Miasta Krakowa Cmentarz Rakowicki został wpisany do rejestru zabytków (nr rejestru A-584).
Przemieszczając się alejkami zabytkowego cmentarza odnosi się wrażenie, że przestąpiliśmy próg czasu i znaleźliśmy się jakby w innej epoce... Przepięknie rzeźbione nagrobki w cieniu starych, olbrzymich drzew, nadają specyficzny klimat temu miejscu.
Na Rakowicką można dostać się: samochodem, tramwajem, autobusem ale i również piesza wędrówka, nie sprawia większego wysiłku. Z dworca głównego PKP/PKS kierujemy się na Lubicz. Idąc w kierunku Ronda Mogilskiego, po lewej stronie zobaczymy przecznice: Bosacką, Z. Augusta, następna będzie Rakowicka. Przy ul. Rakowickiej znajduje się zabytkowy kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P. i klasztor Karmelitów Bosych. W tut. kościele znajduje się słynący łaskami obraz św. Józefa, patrona miasta Krakowa. Cmentarz mieści się po tej samej stronie ulicy co wspomniany kościół i klasztor.
Odwiedzając Kraków warto wstąpić na Rakowicką, do jednej z najstarszych nekropolii Krakowa, by móc podziwiać przepiękną i rzadko spotykaną architekturę cmentarną, zaświecić symboliczną lampkę i odmówić modlitwę nie tylko za tych sławnych ale i również za tych, o których dzisiaj już nikt nie pamięta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto