Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz św. Jerzego w Toruniu świadectwem pamięci pokoleń

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Historia tego miejsca jest burzliwa a sięga aż XIV wieku, mimo iż cmentarz oficjalnie istnieje od 1918 roku. Ze względu na swój specyficzny charakter jest również idealnym miejscem na jesienne spacery z aparatem...

Cmentarz św. Jerzego to najstarsze miejsce wiecznego spoczynku zarówno zwykłych mieszkańców Torunia jak i osób zasłużonych dla miasta. Niegdyś stał tu kościół pod wezwaniem św. Jerzego, od którego cmentarz zaczerpnął swoją nazwę, jednakże na skutek budowy fortyfikacji, w okresie Księstwa Warszawskiego, został zburzony. W wieku XVIII nekropolia była powszechnie uważana za jedną z najpiękniejszych w mieście.

Na terenie czterokrotnie powiększanym, ostatecznie zajmującym osiem hektarów i wpisanym do rejestru zabytków, pochowani są prócz obywateli miasta znani profesorowie, docenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, artyści, sportowcy i działacze polityczni a także duchowieństwo, księża jezuici i siostry elżbietanki. Nagrobki z okresu XIX wieku praktycznie nie zachowały się w wyniku przejęcia po II wojnie światowej protestanckiej części nekropolii przez katolickie parafie. W roku 1811 gmina ewangelicka wykupiła należący do jednego z obywateli miasta teren na Przedmieściu Chełmińskim, który dziś stanowi część obecnego kształtu nekropolii.

Ze względu na historyczne i artystyczne walory tego miejsca Towarzystwo Miłośników Torunia, przy ścisłej współpracy z władzami miasta, prowadzi szeroką działalność w zakresie renowacji nagrobków należących głównie do zasłużonych osobistości. Prowadzone są również inwentaryzacje grobów wraz ze zdjęciami i biogramami pochowanych w nich osób w oparciu o kartotekę wybitnych mieszkańców Torunia. Sporymi i przydatnymi ilościami danych dysponują również administrujące cmentarzem parafie - ewangelicko-augsburska św. Szczepana, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Świętych Janów.

Do najbardziej zasłużonych osobistości odprowadzonych na miejsce wiecznego spoczynku należą m.in. Zofia Abramowiczówna, Stefan Burchardt, Władysław Dziewulski, Bronisław Jamontt, Otton Andrzej Steiborn czy Leonard Torwirt.

źródła:
Portal Historyczny Historicus ( www.historicus.umk.pl)

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto