Zupa krem z dyni z pomarańczą © Anna Pustynnikova/123RF
[4/12]

Zupa krem z dyni z pomarańczą

Nieodzownym elementem w łatwostrawnym menu są zupy – m.in. krupniki, czyste (czyli niezabielone) zupy ugotowane na nietłustych wywarach mięsnych i kostnych, a także jarzynowe, które świetnie smakują i dobrze trawią się w postaci zmiksowanej na krem. Zupy tradycyjne można zagęszczać mąką z mlekiem lub niewielką ilością słodkiej śmietanki, a w tych kremowych funkcję tę spełnią ziemniaki. Zupy warto doprawiać majerankiem, koperkiem lub natką pietruszki. Z warzyw gotowanych i rozdrobnionych dozwolona jest marchewka, pietruszka i seler (jako składnik smakowy bulionu powinny znaleźć się w każdej zupie), a także kalafior, buraki, szpinak,
cukinia, kabaczek i dynia, ew. młode: fasolka szparagowa i zielony groszek. Do kremu z marchewki lub dyni warto dodać dla smaku nieco soku wyciśniętego ze świeżej pomarańczy, inne można doprawiać sokiem z cytryny. Do porcji gotowego dania zaleca się dodać łyżeczkę masła lub oliwy.

Dieta lekkostrawna to jadłospis łagodzący dolegliwości przewodu pokarmowego i oszczędzający układ trawienia, a jednocześnie odżywczy i wpływający na poprawę zdrowia. Osiągnięcie tych celów, a przy tym dobrego smaku dań, jest więc niełatwe, ale wciąż możliwe. Sprawdź, co można jeść na diecie łatwostrawnej z korzyścią dla organizmu i kubków smakowych.

Najnowsze wiadomości

reklama